yükleniyor...

Kaktüs Çeşitleri Nelerdir? Kaktüs Bakımı Nasıl Yapılır?

Kaktüs, dikenli bitkilere verilen ortak bir isimdir. Gövdesinde su depolar ve uzun süre suya ihtiyaç duymaz. Çok fazla çeşidi bulunmakta ve en çok çöllerde yetişmektedir. Kısmen dikenli ya da tamamen dikenli olan türleri de bulunmaktadır.Bu bağlamda kaktüs türleri zengin çeşitliliğe sahiptir. Fazla suyu sevmeyen bu bitkiler ılıman iklimleri daha çok benimserler. Ortalama 5-6 yılda bir saksısının değiştirilmesi gerekmektedir. Kısaca kaktüs özelliklerinden bahsedelim istiyoruz.

 • Türü: Tropik bir bitkidir. Dikenli ve yüzlerce çeşidi bulunmaktadır. Çoğu yapraksız ve çiçeksizdir. Çiçek açan türleri de mevcuttur. Çiçek açan türleri mevcut çiçeklerini uzun süre muhafaza edebilmektedir.
 • Yapısı: Gövde kalınlıkları çok farklı boyutlarda olabilmektedir. Genellikle gövdeleri dikenli bitkilerdir. Gövdelerine su biriktirme özelliği vardır ve suya çok fazla ihtiyaç duymadan aylarca canlı kalabilirler.
 • İklim ve Sıcaklık: Kış aylarında açık alanda bırakılmamalıdır. Özellikle ılıman iklim kaktüsleri soğuk havayı asla sevmezler. Buzlanma ve don durumlarından çok çabuk etkilenirler. Soğuk ve karanlık ortamları kesinlikle sevmezler. Kaktüs için ne kadar açık ve ışık alan ortam olursa o kadar faydalı olacaktır.

Kaktüs Çeşitleri Nelerdir?

Çöl ve tropik bölgelerde fazlasıyla yetişen bir bitkidir. Özel bir familyaya aittir. Yaprak, çiçek ve gövdeleri diken şeklindedir. 12 metreye kadar uzayan türleri bulunmaktadır.Fazla suyu ve yağışlı ortamları sevmezler. Evlerde, bahçede ve balkon gibi yerlerde de rahatlıkla yetiştirilebilmektedir. Bazı türlerin dikenleri zehirli olabilmektedir. Bu nedenle dikkatli olunmalıdır. Çok küçük yapıda olan bu bitkiler gerektiği gibi bakım yapıldığında kocaman bir hale gelebilmektedir.Kaktüs çeşitleri ile ilgili olarak net bir bilgi yoktur. Bazı botanik bilimciler 10 çeşidi var derken, bazıları da 100’ün üzerinde çeşidinin olduğunu savunurlar. Genel anlamda ikiye ayırmak mümkündür.Genellikle çöl ve tropik bölgelerde yetişen kaktüslerin bir diğer adı sukkulent olarak bilinmektedir. Yassı gövdelere sahiptir ve sıcak iklim koşullarını daha çok sevmektedirler. Kaktüsgiller familyasından olan sukkulentlerin bilinen ve en yaygın olan türü çölde yetişen saguaro türüdür.Genel anlamda ayırmak daha doğru olacaktır. İsim olarak çok sayıda çeşidini bulabilirsiniz. Ancak, Ilıman ve soğuk hava kaktüsleri olarak sınıflandırmak en doğrusu olacaktır. Halk arasında kaktüs çeşitleri ve isimleri üzerine çok sayıda farklı isim bilinmektedir. Sukkulent olarak bilinen bu özel bitkilerin isim olarak çok sayıda türü mevcutur. Ancak, her birinin yapısı ve estetik görünümü birbirine yakın özelliklerdedir. Bunun için de iki ana başlıkta toplamak daha doğru olacaktır. Bu bağlamda her iki kategori hakkında bilgiler aşağıda yer almaktadır.

 • Ilıman İklim Kaktüsleri: Ilıman iklim kaktüsleri sıcak ve ılık havayı sevmektedir. Sıfıra yakın derecede sıcaklık ortamında kısa süre dayanıklı kalır ve daha sonra canlılığı biter. Ilıman iklim kaktüsleri için ideal sıcaklık minimum 5 derece olan ortamlardır. 5 derece ve üzeri sıcaklıklarda ılıman iklim kaktüsleri yaşamlarını sürdürebilmektedir. Bu noktada kaktüs çeşitleri ve bakımı ön plana çıkmaktadır. Sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmeleri için sıcaklık koşulları çok önemlidir. Ilıman iklim kaktüslerini yaz aylarında balkon ya da teras gibi yerlerde yetiştirebilirsiniz. Ancak, kış aylarında muhakkak evin içine almanız gerekmektedir. Kış aylarında açık alanda kalan kaktüsler soğuktan etkilenebilmektedir. Bu nedenle dikkatli olmanızda fayda vardır.
 • Soğuk İklim Kaktüsleri: Soğuk iklim kaktüsleri soğuğa karşı biraz daha esnektir. Ancak, çok az görülen ve fazla yetişmeyen türlerdir. Bu türler eksi 15 dereceye kadar dayanırlar. Bunun altındaki sıcaklıklarda kısa sürede yaşamları sonlanır. Bu sıcaklık ortamlarında kendini koruyabilmesi için kar örtüsüne ya da farklı bir branda türü örtüye ihtiyaç duyarlar. Aksi halde aşırı buz ve donlanmadan dolayı yaşamlarını sürdüremezler.

Kaktüs Bakımı Nasıl Yapılır?

Kaktüs bakımı nasıl yapılır noktasında da evlerde ya da balkonlarda yetiştirmek isteyenler için bilgiler vermeye çalışacağız. Hobi olarak yetiştirilen bu bitkiyi evlerinizde bulundurabilirsiniz. Sağlık açısından da pek çok faydası vardır. Özellikle ortamdaki kötü havayı alması ve enerji vermesi gibi özellikleri bulunmaktadır. Evde yetiştirmek isteyenler aşağıdaki detaylara dikkat etmelidir.

 • Öncelikli bilinmesi gereken kaktüslerin tropikal bir bitki olduğu ve sıcak iklimleri sevdiğidir.
 • Bu bağlamda evinizin balkonunda ya da bahçesinde kaktüs yetiştirmek mümkündür. Evlerde yetiştirmek isteyenler için en uygun alanlar cam önü, balkon ve terastır.
 • Kaktüs hava akımlarından kolaylıkla etkilenebilmektedir. Bu nedenle hava akımlarından korunmalıdır.
 • Kaktüs yetiştirenler saksıların içine zaman zaman mineral takviyesi yapmalıdır. Zamanla topraktaki mineralleri tüketeceği için bu takviye yapılmalıdır.
 • Ortalama 5-6 yılda bir saksısı muhakkak değiştirilmelidir. Zamanla büyüdüğünden dolayı mevcut saksısı ufak gelecektir.
 • İlk gelişim sürecinde soğuğa ihtiyaç duymaktadırlar. Bu nedenle bazı dönemlerde soğuk ortamlara koymanızda fayda vardır.
 • Özellikle soğuk ve güneşsiz havalarda kaktüs bitkisine su verilmemelidir. Sulamak için sıcak dönemler tercih edilmelidir. Birkaç ayda bir sulama yapılması yeterli olacaktır.
 • Sulama işlemi eşit bir şekilde yapılmalıdır. Toprağın iç kısımlarına kadar suyun ulaşmasını sağlamalısınız.
 • Saksı altında su birikintisi varsa ilk olarak bunu boşaltmalısınız.
 • Kaktüsün en önemli özelliği radyasyondan bizleri korumasıdır. Bu nedenle son zamanlarda evlerde sıklıkla yetiştirilmektedir. Ancak, bu konuda kanıtlanmış bir bilimsel araştırma henüz bulunmamaktadır.

Kaktüs Fiyatları

Kaktüs fiyatları her bütçeye uygun aralıklardadır. 10-15 Liraya kaktüs alabileceğiniz gibi, 100 Liraya da kaktüs almak mümkündür. Kaktüs ihtiyacınız için online siteleri tercih edebilirsiniz. Pek çok sitede yüzlerce farklı kaktüs çeşidi bulunmaktadır. Renk, desen ve gövde yapısı olarak zengin seçenekler online sitelerde mevcuttur. Bunun yanında büyük botanik marketlerde yine birbirinden farklı kaktüs çeşitleri bulmak mümkündür.Küçük çiçekçilerden de kaktüs alabilirsiniz. Satın aldığınız kaktüsleri belli bir süre mevcut saksısında muhafaza edebilirsiniz. Evinizin balkon ya da cam önüne bu kaktüsleri konumlandırabilirsiniz. Bunun yanında ofisinizde yer alan çalışma masanıza da kaktüs koyabilirsiniz. Kaktüs kötü ve negatif enerjiyi alarak ortam içerisinde bulunan radyasyonu yok eder.Halk arasında bu özelliğine çok fazla inanılmaktadır. Ancak, bu özelliği ile ilgili olarak yapılan bilimsel bir çalışma henüz bulunmamaktadır.Kısaca toparlayarak yazımızı tamamlamak istiyoruz. Kaktüsler çok özel bitkilerdir. Yaşam alanları için oldukça ideal bitki türlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Dekoratif özellikleri çok fazladır. Ev ya da ofis içerisinde birçok farklı ürün ile uyum sağlayabilmektedir. Kaktüs seçimlerinde kişisel zevk ve renklerinize göre tercih yapabilirsiniz. Hem renk olarak, hem de yapı olarak çeşitleri çok fazladır.Evde yetiştirmek istediğinizde cam önleri, balkon ve teras çok uygun olacaktır. Yaz aylarında birkaç ayda bir su vermeniz yeterlidir. Ancak, kış aylarında ve özellikle don olaylarının görüldüğü dönemlerde açık alanda bırakmamanızı öneriyoruz. Açık ve güneşli alanları çok seven kaktüsleri kış aylarında koruma altına almanızda fayda olacaktır.Fiyatları bakımından da uygun seviyelerde olan bu özel bitkileri sizler de yetiştirebilirsiniz. Bakımı son derece kolay olan kaktüs türleri radyasyon üzerinde de etkili olduğuna inanılmaktadır. Online site, botanik bahçe ya da çiçekçilerden zevkinize uygun kaktüs türlerinden satın alabileceğinizi hatırlatmak istiyoruz.

Kaktüs Çeşitleri Nelerdir? Kaktüs Bakımı Nasıl Yapılır? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Kaktüs Çeşitleri Nelerdir? Kaktüs Bakımı Nasıl Yapılır? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla