yükleniyor...

Kablosuz Taşıyıcılar Hızını Artırıyor

Kablosuz taşıyıcılar LTE hızlarını arttırmaya başladı. Ayrıca bu yıl 5G sunumları bu hafta itibariyle ticari kullanıma hazır olan bir spektrum yelpazesiyle arttırması bekleniyor. Apple’ın iPhone 11, Samsung’un Galaxy S10 ve Google’ın Pixel 4 dahil olmak üzere birçok popüler telefon zaten kablosuz taşıyıcılar spektrumunu destekliyor. Bu yüzden ABD’deki insanlar bu yıl yeni dağıtımlardan yararlanmaya başlayacak.

Federal İletişim Komisyonu, kullanımını yönetmek ve parazitin önlenmesini sağlamak için dört ayrı şirkete ilk onayları yayınladı.  3.5 Ghz’in etrafında bulunan spektrumun daha geniş kullanımına kapılarını açtı. Böylece bir taşıyıcı bu dört şirketten biriyle çalışmaya başladığında, hemen yeni spektrumda yayın yapabilirler.

Bu frekans, tipik LTE hava dalgalarından daha hızlı veri sağlar. 5G’NİN en hızlı bağlantıları için kullanılan çok daha yüksek hız milimetre dalga bağlantılarından daha uzaktır. Esasen, özellikle 5G dağıtımı için kullanışlı bir hız ve mesafe dengesi sunar.

FCC, 3.5’ten bu yana 2015 GHz hava dalgalarını açmaya çalışıyor. Ancak yapının nasıl gerçekleşeceğine dair planlamalar yıllarca devam ediyor.

Bu yüzden komisyon, son birkaç yıl boyunca her şeyin işe yaraması için bir plan hazırladı. 3.5 GHz spektrumunu kullanmak isteyen herhangi bir şirket, yayınlarını yönetmek için Spectrum Access Sistem Yöneticisi olarak bilinen onaylanmış bir şirketle çalışmak zorunda kalacaktır.

Kablosuz taşıyıcılar

Wright, taşıyıcıları deneyeceğini belirtti

Wright, taşıyıcıların daha sonra lisanslar için ödeme yapmak isteyip istemediğini görmek için spektrumu ücretsiz olarak deneyeceklerini söylüyor. FCC’NİN Haziran ayından itibaren açık artırmaya başlaması bekleniyor ve lisanslı kullanımın bu yıl içerisinde daha sonra gerçekleşmesi bekleniyor.

Light Reading, geçen yıl Verizon’un 3.5 GHz sinyallerini yayınlamak için antenler kurduğunu ve akıllı telefon üreticilerini desteklemeye zorladığını bildirdi. T-Mobile ayrıca spektrumda “devam eden ilgi” hakkında konuştu ve AT & T, LTE ve daha sonra 5G için spektrumu ve sabit ev geniş bant bağlantılarını kullanmayı planladığını belirtti.

Paylaşılan spektruma dayanan kablosuz taşıyıcılar olağandışı görünebilir. Aldığımız LTE sinyallerinin çoğu, telefon operatörümüzün özel bir lisansına sahip olduğu hava dalgalarından geliyor. Daha sonra LTE yükseltmelerinde görülen hız kazançlarından bazıları, geleneksel olarak wifi için kullanılan spektrumdan yararlanarak taşıyıcılardan geldi. Light Reading’in bildirisine göre, Verizon, AT&T ve T-Mobile’ın lisanssız wifi spektrumundan da yararlanıyor.

Kablosuz Taşıyıcılar Hızını Artırıyor konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Kablosuz Taşıyıcılar Hızını Artırıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla