Kablosuz Şarjlı Chromebook

  • 12 Temmuz 2015
  • 475 kez görüntülendi.
Kablosuz Şarjlı Chromebook

Kablosuz şarj teknolojisi, özellikle de Türkiye’de bir türlü yaygınlaşmadı. Yeni nesil pek çok akıllı telefonda bulunan kablosuz şarj özelliği, NFC ile birlikte aynı kaderi paylaşıyor: Bu iki teknolojinin kullamımı Türkiye’de çömez muamelesi görüyor. Google firmasının yeni yaptığı patent başburusu dizüstü klavyelerine konuşlandırılmış şarj bobinlerini işaret ediyor.

Elbette bu dizüsti klavyeleri de, büyük ihtimalle Google’ın dizüstü ailesi olan Chromebook’larda kullanılacak. Klavye tuşlarının altında olması beklenen bu parçalar, kimi zaman elektrik verecek; kimi zaman da alacak. Bu, kullanım durumuna göre değişecek. “Endüktif Şarj Klavyesi” olarak geçen patentin bir diğer güzel özelliği ise her tuşun altında ufak bir bobine yer vermesi. Böylelikle bir bobin bozulduğunda, koca dizüstü klavyesini sökmeye gerek kalmayacak; sadece söz konusu bobini değiştirmek yetecek. Bunun, onarım maliteyini düşürecek bir şey olduğunu da söyleyebiliriz. Fakat sakın kalvyenin üzerine herhangi bir nesne koymayın çünkü harcanan enerji temas yoluyla sağlanıyor.

Ancak bu patentin bir diğer önemi, yukarıda da bahsedildiği gibi “bilgisayarın şarj olması” konusu. Bu durum diğer dizüstü bilgisayarlarda da karşımıza çıktıkça, kablosuz şarjın yaygınlaşması da ivme kazanacaktır. Dizüstü bilgisayarlarından gereksiz yer kaplayan bir kablonun daha eksilmesi ayrı bir sevinç kaynağı. Tabi Google, patenti aldıktan sonra bu yönde herhangi bir adım da atmayabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ