SONRAKİ
Logitech İndirimleri Belli Oldu Logitech İndirimleri Belli Oldu
ÖNCEKİ
Transistör nedir? Transistör nedir?
3488
1292 0

Kablosuz Şarj Nedir? Kablosuz Şarj Nasıl Çalışır?

Kablosuz Şarj Nedir? Kablosuz Şarj Nasıl Çalışır?
Yazar: Furkan YURDAKUL

19 Haziran 2020

Kablosuz şarj nedir nasıl çalışır nasıl kullanılır ve çalışma mantığı hakkında size bilgi vermeye çalıştık.

“Kablosuz elektrik” kavramını duyduğunuzda, Nikola Tesla ve onun dünyaya kablosuz gücü sunma konusundaki büyük planı akla gelebilir. Günümüzde teknoloji fazlaca çabuk ilerlerken çok sayıda İlave girdisi olmakta. Hızlar, boyutlar, gerçeklik artarken bunların getirisi olan kablolarda her geçen gün azalıyor. İnternet için kablo gerekirken şimdi wifiler mobil ağlar sayesinde kablo ihtiyacımız ortadan kalkıyor. Peki saatlerce şarjda beklettiğimiz, bazen kablosunu kaybettiğimiz zaman zaman priz aradığımız bu şarj problemi nasıl ortadan kalkacak?

Kablosuz şarj Nasıl Çalışır?

Teknolojik cihazların gelişip monitör boyutları, ramleri, işlemcileri geliştikçe enerji şu demek oluyor ki pil ihtiyacıda artıyor ve şarj süreleri artıyor. Elektronik aletlerin pil, akü, batarya benzer biçimde elektrik enerjisi depolamış aygıtlarla çalıştığını biliyoruz. Burada doldurulabilir piller, akü ve batarya tekrar depolanabilir kategorisine girmektedir. Bunun en kolay yöntemi ise kablosuz şarj. Her ne kadar kablosuz şarj desek de telefon ile şarj istasyonu içinde kablo bulunmaz. Bunun en basit tanımı şarj olacak elektronik cihazı kablosuz şarj istasyonun üzerine koyduğumuzda şarj işlemi başlıyor. Fiziksel münasebet kesildiğinde ise şarj etme işlemi duruyor.

Qİ Şarj Nedir ?

Şu lahza iki mühim kablosuz güç standardı mevcut. Biri, Qi olarak adlandırılan, Kablosuz Güç Konsorsiyumu şekilde malum bir öbek şirketin ürünü. Diğeri, AirFuel Birliğidir. İki öbek rakip olmakla beraber, temeldeki teknolojileri ortaktır.

İndüksiyon Şarj Nedir?

Genelde kullanılan ortak teknoloji “rezonant endüktif kuplaj” denen bir vakaya dayanıyor. Doğru akım (DC), bir güç kaynağı tarafından şarj sistemine verilmektedir. Kablosuz şarj teknolojisi dediğimiz şey manyetik indüksiyon yoluyla elektrik aktarımı yapıyor. Bu, vericideki iletim bobininde seçenek akıma (AC) dönüştürülen enerjidir. Karmaşık gibi görünse de reel gücü alıntılama işlemi düşündüğünüz kadar kompleks değil. Bir elektrik bağlantısı kurmak için iki bobin (biri sağlayan, öteki alıcı) içeriyor.


Günümüzde birçok powerbank de arabalarda şarj girişi ya çakmak girişi yerine şarj pedine dercetmek ehil oluyor. Bazı mobilya ve toplantı odalarında kenarda bulunan şarj pedleri ile rahatlıkla şarj edilebilecek. Yeni teknolojiler yardımıyla çok sayıda telefon da hızlı kablosuz şarj hususi durumunu desteklemektedir. Şu an en önde telefonlarda olsa da laptoplarda, elektrikli araçlarda, fabrika, hastaneler gibi önemli yerlerde bu teknoloji hızlıca kullanımı başlanmıştır ve gelişimi devam etmektedir.


Bu da bizlere mekaniksel özgürlük, çoklu cihaz şarj etme, araç-gereç üstünde şarj düşük ve yüksek güçlerde şarj gibi imkanları sağlamaktadır. Buna karşın geleneksel manyetik indüksiyon sistemleri hacimsel şekilde fazlaca büyüktürler ve cilde çok yakınlığı niteliğinde verimsiz enerji transferi ve doku ısınmasına neden olabilirler. Bu şeklinde önemli artıları bulunan sistemin gelecekte medikal alanın hayat kurtarabilecek katlılarının olabileceği düşünülüyor.

KATEGORİLER:
ETİKETLER:


" Kablosuz Şarj Nedir? Kablosuz Şarj Nasıl Çalışır? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Kablosuz Şarj Nedir? Kablosuz Şarj Nasıl Çalışır? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda Kablosuz Şarj Nedir? Kablosuz Şarj Nasıl Çalışır? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Furkan YURDAKUL Hakkında:

Teknoloji ve yazılımı seven küçük bir şahsiyet :)

YORUMLAR
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
ZORUNLU

GELEN YORUMLAR (0)
Telefon Kılıfıyla Tarzını Yansıtabilirsin
Telefon Kılıfıyla Tarzını Yansıtabilirsin
Sessiz Kompresör – Elektrostatik Toz Boya
Sessiz Kompresör – Elektrostatik Toz Boya
Zümrüt Küpe Modelleri
Zümrüt Küpe Modelleri
TİMUR D MÜZİK PİYASASINDAKİ HAKETTİĞİ YERİNİ ALDI
TİMUR D MÜZİK PİYASASINDAKİ HAKETTİĞİ YERİNİ ALDI
Trader’lar, Eylül’de Binomoto GP’de buluşuyor
Trader’lar, Eylül’de Binomoto GP’de buluşuyor
Onlarca Ödül Alan Ajans 180’in Sahibi Sezer Kabil’den Açıklama
Onlarca Ödül Alan Ajans 180’in Sahibi Sezer Kabil’den Açıklama
Tek Taş Yüzük Modelleri
Tek Taş Yüzük Modelleri
Çince Türkçe Çeviri
Çince Türkçe Çeviri

Copyright © 2015 - 2021 Tüm Hakları Saklıdır.