İZMİR’DE SİBER GÜVENLİK KONUŞULDU

Siber emniyet piyasasının önde gelen dört markası tarafınca 10 ilde gerçekleştirilmesi planlanan Secure Day etkinliğinin dokuzuncu durağı İzmir oldu.

İZMİR’DE SİBER GÜVENLİK KONUŞULDU

22 Kasım Perşembe günü Ramada Plaza İzmir’de meydana gelen etkinlikte konuşan Bitdefender Türkiye Genel Müdürü Barbaros Akkoyunlu, veri sızıntılarının en çok esenlik ve gezim sektöründe yaşandığını, otellerin %74’ünün siber güvenliğe ehil dikkati göstermediğini altını çizdi. Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal ise bir veri kurtarma planının, her işletmenin veri güvenliği stratejisinin bir parçası olması icap ettiğini belirtti.

Siber güvenlik sektörünün biri olan dört firması Bitdefender, Veeam, Veri Kurtarma Hizmetleri ve WatchGuard’ın meslek birliğiyle Türkiye genelindeki 10 şehirde düzenlenmesi planlanan Secure Day’ın dokuzuncusu 22 Kasım Perşembe günü İzmir’de gerçekleşti. Ramada Plaza İzmir’de düzenlenen Secure Day etkinliğinde sahasında profesyonel adlar, siber güvenliğin firmalar için önemine değinerek uyarılarda bulundu. Teknolojideki en yeni trendler ile şirketlerdeki malumat güvenliğine yönelik tehditlerin ele alındığı etkinliğe İzmir’deki pek oldukça kurumun temsilcisi ve IT yöneticileri katıldı.

“Hackerlerin Hedefinde Oteller ve Hastaneler Var!”

Bitdefender Türkiye Genel Müdürü Barbaros Akkoyunlu yapmış olduğu konuşmada, en fazlaca veri sızıntısına uğrayan sektörlerin %24 ile sağlık endüstrisi ve %17 ile gezim otelcilik endüstrisi olduğunu söyledi. “Siber korsanların %93’ü kullanıcıların ödeme bilgilerini, %5’i kişisel bilgilerini, %2’si ise hesap giriş bilgilerini çalıyor.” diyen Akkoyunlu, kullanıcı verilerinin en çok online ödeme aşamasında ele geçirildiğini belirtti. Başka bir araştırmaya bakılırsa ise otellerin %74’ünün siber güvenliğe yeterli dikkati göstermediğini açıklayan Akkoyunlu, sıhhat ve turizm otelcilik sektöründeki şirketleri bu benzer biçimde saldırılara karşı uyardı.

“Şirketler İleri Düzey Güvenlik Sistemlerine Yatırım Yapmalı”

Etkinlikte konuşan Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, yedekleme eğilimi bulut teknolojisine doğru kaysa da en az on sene daha hard disklere muhtaç olunacağının öngörüldüğünü söyledi. “Hard disk veri kaybı günümüzde en çok karşılaşılan veri kaybı vakalarıdır.” diyen Günal, hard disk veri kurtarma vakalarının çoğu zaman silme, formatlama, düşürme, çarpma, elektrik kesintisi, uygulanan ortamın çok fazla sıcak veya tozlu olması, diskin çalıştığı güç kaynağında birden enerji düşmesi yada artarak çoğalması benzer biçimde nedenlerle oluştuğunu belirtti. Günal, “Veri kurtarma hizmetiyle alakalı çok yaygın malum yanlışlar var. Hard diskte herhangi bir nedenden ötürü veri kaybı meydana gelmişse hiç bir müdahale yapılmadan işin uzmanı kurum ve kişilere danışılmalı ve analiz dönemi ile başlamış olan veri kurtarma işlemleri gerçekleştirilmelidir.” dedi. “Verileri tertipli şekilde yedeklemek, bütün ciddi işletmeler için bir rutin olmalıdır.” ifadelerinde bulunan Günal, kurumların veri kaybına uğramaması için ileri seviye emniyet sistemlerine kazanç yapmaları icap ettiğini belirtti.

Alanında Uzman İsimler Siber Güvenliği Anlattı

Etkinlikte WatchGuard’ın Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, katılımcılara uç birimde siber saldırılara karşı defansif stratejinin önemini aktararak mühim ipuçlarını açıklarken, Bitdefender Türkiye Genel Müdürü Barbaros Akkoyunlu 2018 yılı boyunca gerçekleşen saldırılar ve trendlerden söz etti. Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, siber taarruz ve/veya fizyolojik felaketlere karşı kurumlara ne benzer biçimde çözümler sunduklarını anlatırken, Veeam Türkiye Satış Öncesi Yöneticisi Murat Açıncı, saldırılar sonrası yaşanabilecek veri kayıpları ve meslek sürekliliğinin önemine değindi. İlhan & Duman Avukatlık Ortaklığı’ndan Av. Hatice Name Parlak, Nisan ayında yürürlüğe giren KVKK ile beraber her kurumun bilmesi ihtiyaç duyulan emek harcamalar hakkında esas ipuçlarına dikkat çekti ve İsa Altun ise bilhassa Türkiye’de yaşanan siber taarruz olaylarını katılımcılarla paylaşarak, yaşanabilecek zararın kurumlar tarafından önemsenmesini sağladı.

10 İlde Gerçekleşecek

Türkiye’nin her yerindeki bilişim profesyonellerini ve kuruluş yöneticilerini gelişen teknolojinin bununla beraber getirdiği siber riskler ve çözümleri konusunda bilgilendirmek, dört gözle beklenen konulara açıklık getirmek amacıyla dokuzuncu ayağı İzmir’de gerçekleşen Secure Day etkinliğinin her ay bir vilayet olmak suretiyle, yekün 10 şehirde gerçekleştirilmesi bekleniyor.

"İZMİR’DE SİBER GÜVENLİK KONUŞULDU konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere İZMİR’DE SİBER GÜVENLİK KONUŞULDU ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İZMİR’DE SİBER GÜVENLİK KONUŞULDU ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Furkan YURDAKUL
Furkan YURDAKUL
Teknoloji ve yazılımı seven küçük bir şahsiyet :)
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

technosfer

teknoloji haberleri

sorun şikayet

anakart sorunu

akıllı telefon sorunu

ürün inceleme

sorunu

sorunları
teknoloji haberleri 2019