yükleniyor...

İstanbul Yeni Havalimanı’na Her Hava Koşulunda İniş Yapılabilecek!

İstanbul için büyük bir gelişme olacak olan İstanbul Yeni Havalimanı’nda neredeyse sona yaklaşıldı. Yeni havalimanı o kadar hızlı ve teknolojik gelişmeler ile yapılıyor ki yine bir iddialı hamle daha geldi.

İstanbul Yeni Havalimanı’nda aktif olarak şuanda iki pist hizmet verecek gibi gözüküyor. Gelişen teknolojiler ile birlikte bu yeni iki pistin en üst düzey teknoloji ile donatıldığı ve CAT3B kategorisinde pistler olacağı açıklandı. Bu husus hakkında açıklamalarda bulunan işletmeci ve inşaatı yürüten şirket İGA’nın CEO’su Kadri Samsunlu,

“Bugün itibari ile CAT3B yani en düşük hava şartında inebilecek sisteme sahibiz. Kalibrasyonu kısa süre içinde tamamlanacak” ifadelerinde bulundu.

NEDİR BU CAT3B?

CAT3B olarak adlandırılan standart normal pistlerin oldukça üstünde bir iniş imkanı sunuyorlar. Görüş mesafesi normalin çok altında olan 125 metrede bile olsa uçakların güvenli bir yaklaşma ve iniş yapmalarına olanak sağlıyor. Aynı zamanda İstanbul Yeni Havalimanı’nda CAT3B sayesinde karar irtifası ise 25 feet yani yaklaşık 8,3 metre.

İstanbul Yeni Havalimanı’nda yoğunluk sürekli devam ediyor fakat çalışmaların planlandığı gibi ifade eden Samsunlu,
“DHMİ içeride. Kulemiz açık. 6 Havalimanı ile Level 2 yer güvenliği alındı. Operasyon başlayınca Level 3 olacağız. Hedefimiz 16 Ekim’de DHMİ ile mutabakatı sağlayıp imzaları atmak. Sonrasında da açılışı yapmak” açıklamalarında bulundu.
İstanbul halkının merakla beklediği dev proje İstanbul Yeni Havalimanı yakın zamanda açılmış olacak. Projenin şuanda beklenilen şekilde olumlu yönlerde ilerlemesi bizleri oldukça sevindirdi umarız ki yeni havalimanı ile birlikte yağışlar arttığında ertelenen uçuşları görmeyiz.

 

İstanbul Yeni Havalimanı’na Her Hava Koşulunda İniş Yapılabilecek! konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere İstanbul Yeni Havalimanı’na Her Hava Koşulunda İniş Yapılabilecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla