yükleniyor...

ISPARTA GÜLÜNÜN ÖZELLİKLERİ NELERDİR? ISPARTA GÜLÜ HAKKINDA BİLGİ

Isparta gülü, Isparta bölgesinde yetişen çok özel bir gül çeşididir. Isparta gülü sadece Isparta bölgesinde yetiştirilmekte ve Türkiye çapında bilinen bir güldür. Güller hem görselliği ile hem de faydaları ile oldukça sevilen bitkilerdir. Özellikle Isparta güllerinin kendine has bir yapısı vardır. Türkiye de gülden elde edilen birçok ürün için gül ihtiyacı Isparta bölgesinden karşılanmaktadır. Isparta gülü oldukça faydalı ve birçok alanda kullanılmaktadır. Çok eski bir geçmişe sahip olmayan Isparta gülü çok kısa sürede oldukça iyi ürünler vererek adını Türkiye’ye duyurmuştur. Bakımı da sevgi ve ilgi isteyen bir güldür.

Isparta Gülü Nasıl Yetiştirilir? Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Isparta gülleri çelik yöntemi kullanılarak üretilmektedir. İlk olarak dallar çelik yöntemi kullanılarak köklendirilir. Daha sonra köklenen bu dallar kasım ayında toprak ile buluşturulur. Bu çelikler belirli aralıklar ile ekilmelidir ve bu aralıkların yaklaşık 1,5 metre olması gerekmektedir. Isparta gülleri 2 yaşına geldikten sonra ürün verirler. Yaşları arttıkça verimleri de artmaktadır. Bir gül bahçesinden gençleştirme işlemi yapılarak ortalama 16-17 yıl verim alınabilir. Isparta gülleri bakımlarında ise özen isteyen hassas güllerdir. Isparta gülü uygun olmayan iklim koşullarında yetişmemektedir. Genellikle nemli havayı severler ve kuru havaları sevmezler. Güllerin etrafı açık bol hava ve ışık alan bir alan olmalıdır. Toprağı da gülün istediği gibi olmalıdır. Güller killi ve kireçli toprakta yetişmeyi sevmezler. Etrafında bulunan yabani otlar mutlaka temizlenmelidir. Özellikle sıcak yaz aylarında toprağı kuru kalmamalı ve sulamaya özen gösterilmelidir. Budama işlemi için de ilkbahar ayları beklenmelidir.

Isparta Gülü ile Neler Yapılmaktadır?

Isparta gülleri oldukça meşhur güllerdir ve üretimi de oldukça fazladır. Bu nedenle Isparta gülleri birçok sektörde kullanılmaktadır. Gıda sektöründen kozmetik sektörüne kadar birçok alanda üretim malzemesi olarak kullanılmaktadır. Gül yağı, gül suyu, gül kremleri, gül losyonları, gül şampuanları kozmetik sanayinde üretilen gül ürünleridir. Gül yağı ve gül suyu aynı zaman da gıda sektöründe de kullanılmaktadır. Gül şerbeti, gül reçeli gibi gıda ürünleri ise Türk mutfaklarında önemli bir yere sahiptir.

ISPARTA GÜLÜNÜN ÖZELLİKLERİ NELERDİR? ISPARTA GÜLÜ HAKKINDA BİLGİ konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere ISPARTA GÜLÜNÜN ÖZELLİKLERİ NELERDİR? ISPARTA GÜLÜ HAKKINDA BİLGİ ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla