Dolar 26,1498 0.2%
Euro 29,1076 1.28%
Sterlin 33,9821 0.75%
S. Riyali 6,9832 0.14%
Altın GR 1.645,19 1,41%
Yar. Altın 5.432,00 1,44%
Çeyr. Altın 2.716,00 1,46%
22 Ay. Altın 1.590,01 1,42%
Tam Altın 10.777,42 1,21%
iPhone’da Bildirim Sesi Değiştirme Nasıl Yapılır?

iPhone’da Bildirim Sesi Değiştirme Nasıl Yapılır?

ABONE OL
03 Haziran 2023, 03:43:58

Bu makalede, iPhone kullanıcılarına bildirim seslerini nasıl değiştirebileceklerini göstereceğiz. İPhone’un varsayılan bildirim sesleri kullanıcılara yeterli gelmeyebilir. Bu nedenle, kullanıcıların müziklerinden, podcast’lerinden veya diğer kaynaklardan bildirim sesleri seçebilecekleri basit bir yol vardır. Bu yöntemi kullanarak, daha özgün, kişiselleştirilmiş ve dikkat çekici bir bildirim sesi seçebilirsiniz. Tüm adımları takip ederek iPhone’unuzda bildirim sesi değiştirmeyi öğrenebilirsiniz.

iPhone Bildirim Sesi Nedir?

Bir iPhone bildirim sesi, yeni bir bildirim aldığınızda çalan sesli bir uyarıdır. Bu bir zil, uyarı sesi veya özel bir ses olabilir. Bildirim sesleri, kullanıcıya gelen aramaları, mesajları, e-postaları ve diğer uygulama bildirimlerini bildirmek için kullanılır. iPhone’daki varsayılan bildirim sesine “Üç ton” denir ancak bunu Ayarlar uygulamasında başka bir yerleşik sesle veya özel bir sesle değiştirebilirsiniz.

iPhone Bildirim Sesi Değiştirme Nasıl Yapılır?

iPhone’unuzdaki bildirimlerin genel olarak sesini değiştirmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. iPhone’unuzdaki Ayarlar kısmını açın.
 2. Ses ve Dokunuş menüsüne dokunun.
 3. Sesler ve Titreşim Modelleri alt menüsü altında, sesini değiştirmek istediğiniz bildirim türünü seçin. Ben örnek olarak SMS Tonu’nu seçtim.
 4. Buradaki onlarca farklı ses alternatifi içerisinde seçim yapabilirsiniz. Sesini duymak istediğiniz hangisiyse üzerine dokunun.
 5. Bir sese dokunduğunuzda, sol tarafta seçiminizi belirten mavi bir onay işareti belirecek. Bu sebeple ‘Geri’ye dokunmadan evvel hangi sesi seçtiğinizden emin olun.

Aynı işlemi Zil Sesi, Yeni Sesli Mesaj, Takvim Uyarıları, Anımsatıcı Uyarıları ve AirDrop için de uygulayabilirsiniz.

iPhone Bildirim Sesi İndirme Nasıl Yapılır?

iPhone için bildirim seslerini aşağıdakiler gibi çeşitli kaynaklardan indirebilirsiniz:

 • iTunes Store: iTunes Store’dan bildirim sesleri satın alabilir veya ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Bunu yapmak için iPhone’unuzda iTunes Store uygulamasını açın, “bildirim sesleri”ni arayın ve mevcut seçeneklere göz atın.
 • Üçüncü taraf uygulamaları: App Store’da indirilebilecek çok çeşitli bildirim sesleri sunan birçok üçüncü taraf uygulaması vardır. Bazı popüler seçenekler arasında Zedge yer almaktadır.
 • Web siteleri: Ayrıca ücretsiz iPhone bildirim sesi indirmeleri sunan birçok web sitesi vardır. Ancak bazıları kötü amaçlı yazılım veya virüs içerebilme ihtimaline karşılık web sitelerinden indirirken dikkatli olun.

Bildirim sesini dosya olarak indirdikten sonra onu iPhone’unuzun “Sesler” klasörüne kaydedebilir ve Ayarlar uygulamasında bildirim sesiniz olarak seçebilirsiniz. Bunu yapmak için iPhone’unuzdan Dosyalar uygulamasını açıp ses dosyasının kaydedildiği klasöre gidin ve dosyaya dokunup basılı tutun. Sonrasında “Paylaş“ı ve “Dosyalara Kaydet“i seçin. Son olarak Ayarlar > Sesler ve Dokunuş > Sesler‘e gidin ve mevcut seçenekler listesinden indirilen sesi seçin.

iPhone’da Üçüncü Taraf Uygulamaların Bildirim Sesini Değiştirme

iPhone, üçüncü taraf uygulama aracılığıyla bildirimleri değiştirmenize izin vermez fakat yüklediğiniz bazı uygulamaların bildirim seslerini değiştirebilmenize olanak tanır. Bu çoğunlukla WhatsApp , Telegram, Messenger ve Slack gibi mesajlaşma uygulamaları için geçerlidir. Kullanıcılar, kendi bildirim sesleri bulunan bu uygulamaların ayarlar kısmına giderek sesleri değiştirebilirler.

iPhone’daki Uygulamaların Bildirim Sesleri Nasıl Kapatılır?

iPhone’unuzdaki uygulamalardan bildirim sesini duymak istemedikleriniz olabilir. Bu sebeple bazı uygulamaların bildirim seslerini kapatma ihtiyacı hissedebilirsiniz. iPhone’unuzdaki uygulamanın bildirim sesini kapatmak için sırasıyla şu işlemleri yapmalısınız:

 1. Ayarlar‘ı açın.
 2. Bildirimler‘e tıklayın.
 3. Bildirim Türü menüsünün altında, bildirim sesini kapatmak istediğiniz uygulamayı seçin. Aşağı kısımda Sesler ve İşaretler kısmını göreceksiniz. Sesler olan kısımdaki yeşil renkli butonu beyaza çevirin.

Bu işlemi

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments