Dolar 26,1498 0.2%
Euro 29,1076 1.28%
Sterlin 33,9821 0.75%
S. Riyali 6,9832 0.14%
Altın GR 1.645,19 1,41%
Yar. Altın 5.432,00 1,44%
Çeyr. Altın 2.716,00 1,46%
22 Ay. Altın 1.590,01 1,42%
Tam Altın 10.777,42 1,21%
iPhone Yeşil Nokta / Turuncu Nokta Ne İşe Yarar?

iPhone Yeşil Nokta / Turuncu Nokta Ne İşe Yarar?

ABONE OL
03 Mayıs 2023, 15:58:51

iPhone Yeşil Nokta / Turuncu Nokta, iPhone cihazlarda yer alan bir işaretleyicidir. Yeşil nokta, cihazda kamera veya mikrofonun aktif olduğunu gösterirken, turuncu nokta ise konum servislerinin kullanıldığını ifade eder. Bu işaretleyiciler, kullanıcı gizliliği açısından büyük önem taşır ve cihazın hangi uygulamaların hangi özelliklerine erişebileceği konusunda bilgi verir. İPhone kullanıcıları, Yeşil Nokta / Turuncu Nokta simgesi gördüklerinde cihazlarının ne kadarı bilgi topluyor sorularının cevabını bulabilirler.

iPhone’daki Yeşil Nokta ve Turuncu Nokta İşlevi Nedir?

iOS 14 ile gelen iPhone yeşil nokta / turuncu nokta göstergesi ne işe yarıyor? Bu nokta, çok küçük olmasına rağmen pek çok kullanıcının dikkatini çekti. Bu noktanın tam olarak ne işe yaradığını merak eden iOS kullanıcıları da bu gibi sorular sormaya başladı.

Nokta, pil göstergesinin hemen yanında yer alıyor. Apple, söz konusu ışığı güvenlik tedbiri olarak kullanıcılarla buluşturdu. Kullanıcılar söz konusu ışığa bakarak izlenip izlenmediğini görebiliyor.

Dilerseniz ne işe yaradığını daha iyi anlayabilmek için iPhone’lardaki bu turuncu / yeşil noktaya daha yakından bir bakış atalım.

1. Yeşil Nokta

Yeşil nokta, kameranızın ya da kamera ve mikrofonunuzun birlikte kullanıldığı anlamına gelir.

2. Turuncu Nokta

Turuncu nokta, mikrofonunuzun kullanıldığı anlamına gelir.

Geçen yıllarda piyasaya sürülen iOS 14, kullanıcıların mikrofonlarının etkinleştirildiğini bilmelerini sağlamak için iPhone ekranının üst köşesinde küçük bir turuncu nokta göstermeye başladı. Küçük ama dikkat çekici nokta, sinyal çubuklarının hemen üzerinde ve pil göstergesinin yanında yer alıyor.

Kamera etkinleştirildiğinde bu nokta da koyu yeşile dönüyor. Bu yeşil nokta aslında iPhone kullanıcılarına uygulamaların onu izlediğini ya da hem izleyip hem de dinlediğini söylüyor.

Çalışması için kamera ve ses iznine ihtiyaç duyan Zoom ve Facebook Messenger gibi uygulamalar üzerinden görüntülü görüşme gerçekleştiriliyorsa ortada endişe duyulacak bir şey yoktur. Eğer bu uygulamaları kullanmamanıza rağmen yeşil noktayı görüyorsanız bu, telefonunuzda yer alan uygulamaların kameranızı kullandığı anlamına gelir.

Yeşil ışık sadece kamera kullanıldığında da ortaya çıkmıyor. Kamera ve mikrofon birlikte kullanılıyorsa da ışık yeşil renge dönüyor.

Apple tabletler için yeni işletim sistemi olan iPadOS 14’te de turuncu ve yeşil ışık göstergesi geçerlidir. Mikrofon kullanılırken ışık turuncu, kamera kullanılırken yeşildir.

iPhone kullanıcıları, bir uygulamanın mikrofonu veya kamerayı kullanıp kullanmadığını görmek için telefonlarından Kontrol Merkezi’ne gidebilir. Kontrol Merkezi’nin üst kısmında bir uygulamanın son günlerde ne zaman kullanıldığını kullanıcılara bildirmek için ekranın altından parmağınızı yukarı doğru kaydırarak görüntülenebilen bir mesaj gösterir.

iPhone Uygulama İzinleri Nasıl Ayarlanır?

“Ayarlar > Gizlilik” yolunu takip edin. Kamera ve Mikrofon seçeneklerinden birine basın. İzin vermek istediğiniz ya da iznini almak istediğiniz uygulamaları belirleyin.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments