yükleniyor...

iPhone X Türkiye fiyatı ne kadar olacak?

Apple’ın dün gece tanıtmış olduğu yeni akıllı telefonu olan iPhone X’in fiyatı ne kadar olacak diye dün geceden beri merak edenleri bu yazımızda rahatlatıyor ve iPhone X fiyatı hakkındaki yazımızı okumaya davet ediyoruz.

Apple’ın dün gece tanıtmış olduğu yeni akıllı telefonu olan iPhone X’in Apple tarafından piyasaya sürülen akıllı telefonların ilkinden bu yana 10 yıl geçmiş olmasına özel olarak çıkarılmış durumda. Yeni akıllı telefon Apple iPhone X’in ise yurt dışı fiyatı açıklanmasına rağmen Türkiye net satış fiyatı hala açıklanmamış durumda. 

Sizin için bu yazımızda iPhone X Türkiye fiyatı açıklamasını yapmak istedik. Bir telefon alırken bir çok farklı etken ülkemizde telefonun fiyatını etkiliyor. Bunların arasında ülkemizde çok büyük oranda uygulanan vergiler en büyük paya sahip durumda. 

TELEFONDAN ÇOK VERGİ SATIN ALIYORUZ!

Akıllı bir telefon alırken telefondan çok vergi satın alıyoruz. Yeni çıkarılmış olan Apple’ın akıllı telefonu iPhone X çok farklı özellikler ile satışa sunuluyor. Xiomi tarafından piyasaya sunulan akıllı telefonlardan bir tanesi olan Xiomi Mi Mix ile birlikte full ekrana alışmıştık. Artık neredeyse telefonlardaki çerçevelere akıllı telefon üreticileri ihtiyaç duymuyorlar. Bu yüzden piyasada şuanda çok ciddi bir OLED ekran sıkıntısı yaşanıyor. Daha önceden Samsung tarafından telefonlarda ilk olarak sunulan kavisli ekran gibi teknolojilere alışmıştık. Apple bu teknolojilerin hepsini birleştirerek yeni akıllı telefonunu 10. Yıl özel olarak çıkardı. 

Telefon alırken peki firmalar bu kadar uğraşmasına rağmen biz nelere para ödüyoruz? Bu soru belki de hepimizin aklına gelen bir şeydir. Şimdi sizlerle birlikte yeni iPhone X’in fiyatını hesaplayalım.

Yaklaşık iPhone X giriş fiyatı: 3450 TL

TRT bandrol payı %7 + 1 Sene garanti %3 : 345 TL

ÖTV : 862 TL

Ara Toplam: 4657 TL

Ara toplamın %18 KDV’si : 5495 TL

Yeni iPhone X’in yaklaşık olarak fiyatı 5495 TL ancak bunun üzerine satıcıların kar oranını da katınca 6100 TL gibi bir rakam olacak gözüküyor. Telefonun üzerine yaklaşık olarak 2000 TL gibi bir rakam vergi ödüyoruz. Apple’a bir telefonun maliyetinin taşıma bedelleri ve diğer bedeller dahil yaklaşık 1500 TL olduğunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu yüzden telefonun üzerine ara komisyon ve satıcı payları da eklendiğinde telefon el yakacak gibi duruyor.

iPhone X Türkiye fiyatı ne kadar olacak? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere iPhone X Türkiye fiyatı ne kadar olacak? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla