yükleniyor...

iPhone 8 ve 8 Plus Almak Mantıklı Mı?

Apple tarafından tanıtılan yeni iPhone serisi akıllı telefonları almamanız için nedenleri size sıraladık.

Apple her sene yeni bir akıllı telefon çıkarmaya devam ediyor, dün akşam saatlerinde Apple tarafından lansmanı yapılan Apple’ın akıllı telefon ailesinin yeni serisi olan iPhone 8 serisinin fiyatları ile el yakacağı herkes tarafından kabul edilmiş durumda. 

Yazımızın sonunda detaylı açıklayacağımız sonucu kısaca burada açıklayalım. Mevcut durumda iPhone 7 ve iPhone 7 Plus kullanan Apple kullanıcılarının yeni iPhone 8 ve 8 Plus almalarına hiç gerek yok. Geçtiğimiz yıllarda çıkan Apple ürünlerinin sonuna “S” ekleme alışkanlığın bu üründe geride kaldığını görüyoruz fakat Apple tarafından yeni bir ürün gibi lanse edilen ürünlerin alsında alışmış olduğumuz iPhone 7S ve 7S Plus olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. 

iphone 8 neden alınmalı?

TÜRKİYE’DE IPHONE ALMAK NEREDEYSE İMKANSIZ!

Türkiye fiyatının şuanda tam olarak ne kadar olduğu bilinmese de iPhone 8 ve 8 Plus’ın fiyatı hesaplanırken çok farklı vergilendirmelere uğruyor. Bir cep telefonu alırken uğramış olduğu vergilendirmeler ise şu şekilde: 

%7 TRT Bandrol vergisi :

%25 ÖTV

%18 KDV

Yani akıllı bir telefon alırken ödeyeceğini paranın yarısı kadar da devletimize vergi ödüyoruz bu yüzden dolayı telefon fiyatları ülkemizde çok yüksek. Yeni bir iPhone almak isteyen kişilerin ise bu duruma karşın hazırlıklı olması gerekiyor. 

 

TEKNİK ÖZELLİKLERDE FARK YOK

Apple yeni çıkarmış olduğu iPhone 8 ve iPhone 8 Plus için çok güzel bir lansman düzenledi ve her sene olduğu gibi ürünlerin tanıtımını şahane bir biçimde yaptı fakat şuanda hali hazırda piyasa da bulunan iPhone 7 ve 7 Plus’dan yeni çıkan telefonun ne gibi bir farkı var? 

Yeni çıkan Apple’ın akıllı telefonları olan 8 ailesi işlemci olarak A11 Bionic işlemci kullanıyor ancak bir önceki seri olan 7 serisinde A11 Fusion işlemci kullanılıyor. Geçtiğimiz sene satışa sunulan ve versiyon numarası değişmeden sadece modifikasyonlar uygulanan yeni işlemcinin bir önceki selefine göre daha hızlı olduğunu söyleyebiliriz ancak bu aradaki hız değişimini günlük kullanımda fark etmeniz neredeyse imkansız. 

Diğer bir yandan yeni çıkan iPhone 8 ve iPhone 8 Plus iletişim ağlarında biraz ilerleme göstermiş gibi duruyor. iPhone 7’de Bluetooth 4.2 teknolojisi kullanılırken yeni Apple ürünlerinde bu sene 5.0’a yer verilmiş. Günlük yaşamınızda eğer giyilebilir Apple ürünleri kullanmıyorsanız bu değişimin sizi çok fazla etkilemeyecek gibi duruyor. 

 

EN SONUNDA KABLOSUZ ŞARJ GELDİ

4-5 Sene öncesinde birçok marka tarafından kullanılmaya başlayan kablosuz şarj özelliğinden Apple yetkililerinin yeni bilgisi olmuş gibi gözüküyor. Bu durumun sonucunda ne yapsak diye düşünürken alışılmış Apple mantığı ile yeni bir kablosuz şarj cihazı tanıtımı yapıp aynı zaman da ürüne de bu özelliği eklemişler. Tahmin edebileceğiniz gibi kablosuz şarj standı da cep yakıyor. 

 

Sonuç olarak eğer elinizde mevcut durumda bir iPhone 7 ve ya 7 Plus cihazınız varsa yeni Apple ürünlerini almanıza gerek yok. Yeni katılmış olan özellikerin büyük bir çoğunluğu günlük yaşam içerisinde kullanımı mümkün olmayan ya da kullanılmayan özellikler. Ancak eğer günlük yaşamınızda kablosuz şarj aletini yanınızda gezdirip, arkadaşlarınıza fotoğrafları bluetooth üzerinden at diyorsanız yeni Apple ürünlerini almanızda fayda olabilir. 

 

 

 

 

iPhone 8 ve 8 Plus Almak Mantıklı Mı? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere iPhone 8 ve 8 Plus Almak Mantıklı Mı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla