yükleniyor...

iPhone 7 ve iPhone 6s Karşılaştırması!

Apple’ın iPhone 7’yi tanıtmasıyla birlikte geçtiğimiz yılın iPhone’u iPhone 6s’in de fiyatında bir miktar düşüş meydana geldi. Bir iPhone satın almak isteyen kişilerin kararsızlığını gidermek için yazdığımız bu yazıda iPhone 6s ve iPhone 7’yi karşılaştırıyoruz. Bakalım Apple geçtiğimiz yıla göre ne gibi yenilikler sunmuş?

Adsız

Donanım

Apple geçtiğimiz yıl piyasaya çıkardığı iPhone 6s’te kendi üretimi A9 işlemci ve M9 yardımcı hareket işlemcisini kullanırken bu yıl iPhone 7’de ise A10 Fusion işlemci ve M10 yardımcı hareket işlemcisi kullanmış. Bu yıl kullanılan donanım özellikleri geçtiğimiz yıla oranla CPU tarafından %40, GPU tarafından ise %50 daha fazla performans sağlıyor. Geçtiğimiz yıl kullanılan 2 GB boyutundaki Ram bu yılda tercih edilmiş.

Tasarım

İki cihazın boyutsal olarak hiçbir farkı bulunmuyor. Her iki cihazda 138.3 x 67.1 x 7.1 mm ölçülerinde. iPhone 6 ve 6s’te kullanılan anten çizgisi tasarımında bu yıl değişikliğe gidildi. Her iki cihazın arka kamera bölgesine baktığımızda iPhone 7’de iPhone 6s’e göre bir miktar büyüme görülüyor. Cihazlar arasındaki en önemli fark ise 3.5 mm kulaklık girişinin kaldırılıp yerine hoparlör ızgaralarının getirilmesi.

iphone 6s plus satış başarısıiphone-7

Renk seçeneklerine gelecek olursak geçtiğimiz yıl uzay grisi, gümüş, altın ve roze altın renk seçeneklerini sunan Apple bu yıl, uzay grisini renk seçeneğini kaldırarak simsiyah, siyah, gümüş, altın ve roze altın renk seçenekleriyle iPhone 7’yi sundu.

Kamera

Apple bu yıl kamera konusunda en önemli değişikliği OIS desteğini ana cihazda da kullanarak yaptı. Zira geçtiğimiz yıl yalnızca iPhone 6s Plus’ta bulunan bu özellik bu yıl her iki cihaza da konumlandırılmış. Arka kamerada rakamsal olarak herhangi bir MP değişikliği bulunmuyor. Ancak geçtiğimiz yıl f/2.2 5 bileşenli lensleri kullanan Apple, bu yıl f/1.8 6 bileşenli lensleri tercih ederek daha kaliteli fotoğraflar çekmenize olanak sağlıyor. Bunun yanında geçtiğimiz yıla oranla fotoğraflar ve Live Photos için daha geniş renk yelpazesiyle çekime olanak tanınıyor. iPhone 6s’te True Tone Flash kullanılırken iPhone 7’de ise Dört LED’li True Tone Flash’a geçiş yapıldı.

iPhone-7-Camera-Features-and-Rumors

Arka kamerada ise geçtiğimiz yıl ve bu yıl f/2.2 diyafram açıklığına sahip lensler kullanılmasına karşın 5 MP’den 7 MP’lik bir değere çıkış yapıldı. Ön kamerada da ‘otomatik görüntü stabilizasyonu’ özelliği bu yıl kullanılmış.

Güç ve Pil

iPhone 6s’te 1715 mAh boyutunda bir pil kullanan Apple’ın, tanıtılmadan önceki sızıntılarda iPhone 7’de 1960 mAh’lik bir pil kullacağı söyleniyordu. Tanıtım sırasında batarya boyutuyla ilgili herhangi bir bilgi verilmedi. Ancak Apple’ın sloganında şimdiye kadarki en uzun pil ömrünü vadettiği görülüyor. Gündelik kullanımda 2 saat daha fazla pil ömrü sunacağını iddia ediliyor. Her iki cihazda 10 gün bekleme süresi sunuyor.

Ekran

ekran-1473280025

iPhone 6 ve 6s modellerinde de gördüğümüz 4.7 inç ekran boyutunda bu yılda vazgeçmeyen Apple, 750 x 1334 piksel çözünürlüğündeki ekranla yola devam etme kararı kaldı. IPS LCD tabanlı ekran karşımıza 326 ppi değeriyle çıkıyor. Ekran çözünürlüğü ve boyutu aynı değerlerde gözükse de tabiki de bir gelişme var. Yeni iPhone bizlere daha kaliteli ekran deneyimi ve %25 daha fazla parlaklık sunuyor.

Diğer Özellikler

İki cihaz arasındaki en önemli farklılık belkide su ve toza karşı olan hassasiyet farklılığı. Zira Apple bu yıl çok önemli bir değişikliği sonunda yaptı ve IP67 sertifikasıyla suya ve toza karşı dayanıklı ilk iPhone’u üretti.

kulaklik-donusturucu

Bir diğer önemli farklılıkta kutu içeriğinde gelen kulaklıklarda. Zira bu zamana kadar 3.5 mm’lik çıkışa sahip olan kulaklıklar kullanan Apple, bu yıl önemli bir değişikliğe gitti ve Lightning Konnektörlü EarPods’ları kutu içeriğine koydu. Bu durum dışında ayrıca kutuya Lightning – 3,5 mm Kulaklık Jakı Adaptörü’de koymayı ihmal etmedi.

Fiyatlandırma

Geçtimiz yılın fiyatlandırmasına baktığımızda sırasıyla 16GB/64GB/128GB – 649$/749$/849$ iken bu yıl daha güçlü bir model olmasına karşın 32GB/128GB/256GB – 649$/749$/849$ fiyat etiketiyle ABD’de satışta olacak.

Utku Can Barut – Technosfer

iPhone 7 ve iPhone 6s Karşılaştırması! konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere iPhone 7 ve iPhone 6s Karşılaştırması! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla