yükleniyor...

iPhone 7 Tanıtıldı! İşte iPhone 7 ve Özellikleri!

Apple’ın dün TSİ 20:00’da yaptığı etkinlikte nihayet iPhone 7 tanıtıldı. Peki iPhone 7 bizlere neler sunuyor? Cihazın özellikleri, tasarımı ve fiyatı nasıl? İşte iPhone 7 ve tüm özellikleri…

iPhone 7 Genel Özellikleri

iPhone 7’nin tanıtılmasıyla birlikte kafalardaki birçok soruda cevap bulmuş oldu. Cihazın genel özelliklerine baktığımızda donanımsal olarak kendi üretimi olan Apple 10 Fusion işlemciye yer verildi. Bu işlemci A9 çipsetine göre CPU tarafından %40, GPU tarafından ise %50 daha fazla performans sağlıyor. İşlemciye 2 GB Ram eşlik ediyor.

iphone-7

Cihazın bir önceki nesil cihazlara göre önemli değişikliklerinden biride depolama kapasitesinde. Geçtimiz yıllarda 16 GB’lık modellerle karşımıza çıkan Apple, artık en düşük kapasite miktarını 32 GB’a çekti. Bunun yanında 128 GB’ı daha önceden kullanan Apple ilk kez 256 GB depolama alanını bu cihazda kullandı.

Cihazın en önemli özelliği ise kesinlikle suya ve toza karşı dayanıklılık. IP67 sertifikasının yer aldığı iPhone 7 modeliyle birlikte artık cihazlarında suya ve toza karşı dayanıklılık özelliğini kullanacak.

id530902

 

Cihazın bir diğer önemli değişikliği de ses alanında. Apple’ın bu yıl tasarımsal anlamda yaptığı en büyük değişiklik kulaklık girişini kaldırmak oldu. Bununla birlikte kulaklık girişi yerine hoparlör ızgaraları koyulmasıyla artık hoparlörden de kaliteli sesler sağlanacak. Kulaklığın USB Type-C girişinde çalışacak olmasının tepki çekmesiyle birlite Apple kutu içeriğine dönüştürücünün de ekleneceğini duyurdu.

kulaklik-donusturucu

Cihazda batarya olarak 1960 mAh’lik bir batarya kullanılmış. Apple’ın üstünteknolojisi ve artan pil kapasitesiyle birlikte geçtiğimiz yıllara oranla günlük anlamda çok daha uzun kullanım imkanı sunan bir cihaz olacağını söylemek mümkün. Apple bu durumu ‘Bir iPhone’da şimdiye kadar sunulan en uzun pil ömrü.’ sloganıyla destekliyor.

iPhone 7 Tasarım

iPhone 6s’in tanıtılmasıyla birlikte başlayan iPhone 7 merakı, birçok kez cihazın tasarımsal sızıntılarıyla karşılaşmamıza sebep olmuştu. Apple’ın geçtiğimiz 2 yılın iPhone cihazlarında kullandığı tasarım anlayışından çok fazla uzaklaşmadığını gördüğümüz bu sızıntıların ardından tanıtılan cihazlar bu sızıntıları doğruladı. Geçişlerin bir miktar daha yumuşatıldığı, anten çizgileri ve kamera çıkıntısında bir miktar değişikliğe giden Apple, iPhone 7 ile iPhone 6s kıyaslandığında çok büyük bir tasarımsal değişikliğine gitmemiş.

iphone-7-renk-secenekleri-640x336

Cihazın dıştan bakıldığı zaman en büyük değişiklik kulaklık girişinin kaldırılarak yerine hoparlör ızgaralarının konulmuş olması. Bunun yanı sıra renk seçeneklerinde artırıma giden Apple, Black ve Jet Black renk seçeneklerini de iPhone 7 ile birlikte bünyesine kattı.

Cihaz 138.3 x 67.1 x 7.1 mm ölçülerinde. Cihazın ağırlığı ise 138 gram.

iPhone 7 Ekran Özellikleri

iPhone 6 ve 6s modellerinde de gördüğümüz 4.7 inç ekran boyutunda bu yılda vazgeçmeyen Apple, 750 x 1334 piksel çözünürlüğündeki ekranla yola devam etme kararı kaldı. IPS LCD tabanlı ekran karşımıza 326 ppi değeriyle çıkıyor. Ekran çözünürlüğü ve boyutu aynı değerlerde gözükse de tabiki de bir gelişme var. Yeni iPhone bizlere daha kaliteli ekran deneyimi ve %25 daha fazla parlaklık sunuyor.

iPhone 7 Kamera

Daha önceki birçok sızıntıda iPhone 7 ve 7 Plus’ın kamera modülü görülmüştü ve ne tür bir kamera ile karşılaşacağımızı az çok kestirebiliyorduk. iPhone 7 Plus’ta kullanılan çift kameranın yanında iPhone 7’de tek modül bir kamerayı tercih eden Apple, cihazda 12 MP’lik bir arka kameraya yer vermiş. Geçtiğimiz yılın değerleriyle aynı gözükse de kullanılan lenslerde değişikliğe gidildi ve f/2.2 yerine f/1.8 lik lensler kullanıldı. Bu da düşük ışıkta bile kaliteli fotoğraflar çekmenize olanak sağlıyor.

apple-iphone-watch-20160907-4975

iPhone 6s’te yer vermediği OIS özelliğine yer verilmiş olması da önemli bir değişiklik. Sensör bakımından da değişikliğe giden Apple, yer verdiği 1/2.6 büyüklüğündeki yeni sensörle birlikte daha iyi renk ve alan derinliği sağlıyor. Cihazda ayrıca bu yıl çift tonlu LED flaş yerine dört LED’li True Tone Flash kullanılıyor.

Cihazın ön kamerasında ise f/2.2 diyafram genişliğine sahip 7 MP’lik bir kamera tercih edilmiş.

iPhone 7 Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Geçtimiz yılın fiyatlandırmasına baktığımızda sırasıyla 16GB/64GB/128GB – 649$/749$/849$ iken bu yıl daha güçlü bir model olmasına karşın 32GB/128GB/256GB – 649$/749$/849$ fiyat etiketiyle ABD’de satışa çıkacak. 16 Eylül tarihi itibariyle satışa sunulacak olan iPhone 7, siyah, simsiyah, roze altın, altın ve gümüş renk seçenekleri ile piyasadaki yerini alacak.

İphone 7 Tasarım Filmi
iPhone 7 Ürün Filmi

Utku Can Barut – Technosfer

iPhone 7 Tanıtıldı! İşte iPhone 7 ve Özellikleri! konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere iPhone 7 Tanıtıldı! İşte iPhone 7 ve Özellikleri! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla