SONRAKİ
Sony WF-1000XM4 kablosuz kulaklık hakkında sızıntılar yapıldı; işte ortaya çıkanlar Sony WF-1000XM4 kablosuz kulaklık hakkında sızıntılar yapıldı; işte ortaya çıkanlar
ÖNCEKİ
Realme X7 Max 5G hakkında detaylar ortaya çıktı Realme X7 Max 5G hakkında detaylar ortaya çıktı
3275
1213 0

İnternet Alışverişi Yaparken Nasıl Güvenlik Önlemleri Almalıyım

İnternet Alışverişi Yaparken Nasıl Güvenlik Önlemleri Almalıyım
Yazar: Furkan YURDAKUL

23 Mayıs 2021

İnsanlar, teknolojinin hızla ilerlemesine bağlı olarak hemen her türlü ihtiyacını online web sayfalarında hizmet veren internet sitelerinden temin etmektedirler. İnternet bilindiği gibi doğru kullanıldığında son derece faydalıdır. Ancak sanıldığı kadar da güvenilir bir ortam değildir. Özellikle de kredi kartı ve banka kartı gibi kişisel bilgilerin talep edildiği alışveriş sitelerine girerken çok daha dikkatli olunması gerekmektedir. Eğer sizler de internet alışverişi yaparken nasıl güvenlik önlemleri almalıyım diye soruyorsanız, merak ettiğiniz tüm detayları bu yazımızdan öğrenebileceksiniz.

Güncelliğe Önem Verin


Çevrimiçi ortamların güvenli olmasını sağlamanın en önem gerekliliği güncelliktir. Bu nedenle online alışveriş yapmak için kullanacağınız cep telefonları ve de bilgisayarlara başarılı bir antivirüs programı yüklemeniz gerekir. Antivirüs programlara ek olarak özellikle cep telefonlarında yazılımın güncel olmasına çok dikkat edilmesi şarttır. Güncel olmayan yazılımlar, çevrimiçi etkinlikleri bir hayli olumsuz etkilemektedir. Bu da siber suçluların ağına düşmenize sebep olacaktır. Bilgisayarlarda ise işletim sistemi ve tarayıcı güncelliğine önem verilmelidir. Güncellik, tüm güvenlik açıklıklarının giderilmesini sağlarken, kötü amaçlı siber saldırılardan da sizleri koruyacaktır.

Doğru Ödeme Araçlarını Seçin


Online alışveriş sitelerinden alışveriş yaparken doğru ödeme araçlarını seçmek çok önemli olacaktır. Çeşitli web sitelerinden alışveriş yaparken, alışverişin en son aşaması olan ödeme kısmında, meşru ödeme ağ geçidi ve de aynı görüntüye sahip olan kredi kartı bilgilerinin siber suçlular tarafından basit bir şekilde görülerek, farklı platformlara yönlendirme riski söz konusu olabilir. Ele geçirilen kredi kartı bilgileri ise haberiniz olmadan hesabınızdan para çekilmesine sebebiyet verecektir. Eğer tercih ettiğiniz ödeme aracı ve web platformu güvenilir değilse, söz konusu tehditlerden korunmanız da ne yazık ki mümkün olmayacaktır.

Akıllı Cihazlarınızda Sınırlı Bilgi Barındırın


Akıllı telefonlar, insan hayatında çok önemli bir yere sahiptir. Öyle ki boş zamanlarımızın büyük bir kısmını akıllı telefonlarımızda internette geçirmekteyiz. Her ne kadar fark etmesek de cep telefonlarımızda çok fazla kişisel bilgi bulundurmaktayız. Bu da bizi siber saldırılara karşı açık hale getirmektedir. Ayrıca akıllı cihazlarımızla sahte çevrimiçi mağazaları ziyaret ettiğimizde, isteğimiz dışında kötü amaçlı yazılımların cihazımıza girmesine neden olabilmekteyiz. Böyle durumlarda cihazımızda ne kadar kişisel veri varsa o denli zarar görme ihtimali vardır. Bu nedenle akıllı cihazlarınızda sınırlı sayıda bilgi barındırmak çok daha güvenli olacaktır.

Çevrimiçi Şifreleri Doğru Yönetmeye Özen Gösterin


Hem bilgisayarlarımızda hem de akıllı telefonlarımızda e e-posta adreslerinin, internet bankacılığının ve de sosyal medya hesaplarının şifre bilgileri otomatik olarak kaydediliyor. Çevrimiçi sayfalarda şifreleri doğru yönetmek, online alışveriş güvenliğini sağlamak için de önemli olacaktır. Bu tür bir güvenlik önlemi alabilmek içinse her platform için ayrı ve güçlü bir şifre oluşturmaktır. Ayrıca belirli aralıklarla da şifrelerin güncellenmesi gerekir. Öyle ki çevrimiçi alışverişte şifreleme de çok önemlidir.

Online Alışveriş İçin Özel Mail Adresi Açın


Bilindiği gibi online alışveriş sitelerinden alışveriş yapabilmek için bir üyelik açmak gerekmektedir. Üyelik esnasında da e-posta adresi sıkça talep edilen bilgiler arasında yerini alıyor. Olası kimlik hırsızlıklarına karşın korunma sağlamak için mutlaka online alışveriş siteleri için özel bir e-posta adresi oluşturmanız gerekmektedir. Her daim kullandığını ve kişisel verilerinizin yer aldığı e-posta adreslerini online alışveriş sitelerinin üyeliklerinde kullanmak doğru ve güvenli değildir. Böylece e posta adreslerinde olası tehlikeleri size zarar vermesine de engel olmuş olacaksınız. Ayrıca verileriniz de güvende olacak.

Güvenli İnternet Bağlantısına Dikkat Edin


Güvenli internet bağlantısı kullanmak, online alışverişlerde çok daha güvenlidir. Peki güvenli internet bağlantısı tam olarak nedir? Mesela herkese açık alanlarda kullanılan Wifi internet, çeşitli güvenlik sıkıntıları yaratmaktadır. İnternet trafiğini gerçek zamanlı olarak görüntüleyen söz konusu güvenlik sorunları, kişisel bilgilerin çalınmasına neden olabilmektedir. Kapalı devre olarak çalışan, şifreli internetler hem online alışveriş için hem de kişisel bilgilerin güvenliğini sağlamak için son derece önemli olacaktır.

Sahte Mağazalara Dikkat!


İnternet dünyasını keşfeden birçok insan da fark etmiştir ki, normalde olması imkânsız indirimlerin olduğu web siteleri bulunmaktadır. Aslına bakıldığında bu tür siteler siber suç işlemek üzerine kurulmuştur. Yani ürün satışı gerçek gibi gösterilse dahi elinize herhangi bir ürün ulaşmaz. Bu tür sitelerden alışveriş yapıldığında da hem kredi kartı bilgileri çalınmakta hem de insanların paraları gasp edilmektedir.  Peki sahte mağazalar nasıl anlaşılır? Öncelikle güvenilir alışveriş sitelerinin SSL şifrelemesi kullandığı görülmektedir. SSL bağlantısı kullanmayan online alışveriş sitelerinden kişisel verilerin güvenliğini sağlamak için kredi kartı bilgilerinin girilmemesi gerekmektedir.

Yorumlara Aldanmayın!

Birçok web sitesinde kullanıcı yorumlarının bulunduğu bir bölüm yer alır. Burada kimi zaman gerçek kişiler yorum yaparken kimi zaman da ürün satışını artırmak amacıyla sahte yorumlar da yaptırılabilmektedir. Yorumlar aslına bakıldığında sadece bir tuzaktır. Tabi ki bu durum güvenliğini kanıtlayan online alışveriş siteleri için geçerli olmayacaktır.

KATEGORİLER:
ETİKETLER:


" İnternet Alışverişi Yaparken Nasıl Güvenlik Önlemleri Almalıyım konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere İnternet Alışverişi Yaparken Nasıl Güvenlik Önlemleri Almalıyım ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda İnternet Alışverişi Yaparken Nasıl Güvenlik Önlemleri Almalıyım ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Furkan YURDAKUL Hakkında:

Teknoloji ve yazılımı seven küçük bir şahsiyet :)

YORUMLAR
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
ZORUNLU

GELEN YORUMLAR (0)
Telefon Kılıfıyla Tarzını Yansıtabilirsin
Telefon Kılıfıyla Tarzını Yansıtabilirsin
Sessiz Kompresör – Elektrostatik Toz Boya
Sessiz Kompresör – Elektrostatik Toz Boya
Zümrüt Küpe Modelleri
Zümrüt Küpe Modelleri
TİMUR D MÜZİK PİYASASINDAKİ HAKETTİĞİ YERİNİ ALDI
TİMUR D MÜZİK PİYASASINDAKİ HAKETTİĞİ YERİNİ ALDI
Trader’lar, Eylül’de Binomoto GP’de buluşuyor
Trader’lar, Eylül’de Binomoto GP’de buluşuyor
Onlarca Ödül Alan Ajans 180’in Sahibi Sezer Kabil’den Açıklama
Onlarca Ödül Alan Ajans 180’in Sahibi Sezer Kabil’den Açıklama
Tek Taş Yüzük Modelleri
Tek Taş Yüzük Modelleri
Çince Türkçe Çeviri
Çince Türkçe Çeviri

Copyright © 2015 - 2021 Tüm Hakları Saklıdır.