SONRAKİ
Instagram Konum Ekleme Instagram Konum Ekleme
ÖNCEKİ
Instagram Hesabım Engellendi Ne Yapmalıyım, Nasıl Engeli Kaldırırım Instagram Hesabım Engellendi Ne Yapmalıyım, Nasıl Engeli Kaldırırım
4034
1494 0

Instagram Terimleri

Instagram Terimleri
Yazar: Aybala Bengisu Önür

4 Temmuz 2020

İnsanlar tarafından oldukça tercih edilen Instagram terimleri pek çok kısaltmadan ve sözcüklerden oluşmaktadır. Bu terimlerle bazen fotoğrafların altında bazen de profillerde karşılaşabiliriz.

Bu yazımızda bu terimlerin anlamlarını ve ne için kullanıldıklarını inceleyeceğiz. Bu yazımızı okuduktan sonra Instagram uygulamasında yer alan bu terimlerin ne anlama geldiğini ve ne işe yaradığını öğreneceksiniz.

Instagram Terimleri

Instagram Terimleri Nelerdir? Bu Terimlerin Anlamları Nedir?

Instagramda SFS, GT, UNF, GM ve daha birçok kısaltma yer almaktadır. Uygulamada kullanılan kısaltmalar ve Instagram terimler şunlardır:

GT: Geri takip anlamına gelen bu kısaltma başka bir kullanıcının geri takip yapması için kullanılır.

UNF: Genellikle hesaplarda unf=unf şeklinde yer alan ve “unfollow” kelimesinden gelen bu kısaltma takipten çıkma anlamına gelmektedir. Bu kısaltmayı kullanan kullanıcılar hesaplarının takipten çıkarılması durumunda takipten çıkacaklarını belirtmektir.

DM: Kısaltma “Direct message” kelimesinden gelmektedir. Instagram uygulamasında DM mesajlaşmak için kullanılır. Eğer kullanıcı takip edilmiyorsa DM kutusunda ayrı bir sekmede gösterilmektedir.

Offical: Herkes tarafından tanınmış ünlü kişilerin, oyuncuların ya da devlet adamlarının hesaplarında bulunan offical işareti hesabın resmi olduğunu belirtir.

TBT: Son zamanlarda sıkça rastladığımız #tbt “Throwback Thursday” anlamına gelir. Kullanıcılar bu kısaltmayı eskiden çekilmiş oldukları fotoğrafları paylaşırken kullanırlar.

TB: TBT ile aynı anlama gelip “Throwback” kelimesinin kısaltılmış halidir.

SFS: SFS kısaltmasının anlamı aslında karşılıklı profil paylaşımıdır. Kullanıcılar karşılıklı profil paylaşarak kısa sürede daha çok takipçi kazanabilirler.

Stalk: Birçok sosyal ağda bu terim kullanılmasına rağmen stalk kelimesi denildiğinde akla ilk Instagram gelmektedir. Kullanıcılar fake hesap açarak diğer kullanıcıları gizlice takip edip araştırabilirler. Bu işleme de stalk adı verilir.

Story: Instagram’da 24 saat süre kısıtlaması ile paylaşılan fotoğraf ve videolardır. Burada paylaşılan gönderiler gizlenebilir ya da istenildiği zaman kaldırılabilir. Paylaşılan gönderiler profile sabitlenmedi zaman 24 saat sonra hesaptan yok olmaktadır.

Fake hesap: Genellikle stalk için kullanılan fake hesaplar, sahte hesap anlamına gelmektedir. Bu hesaplarda çoğu zaman resim bulunmaz. Resim bulunan hesaplarda çoğu zaman başka insanların resimlerini içermektedir.

Instagram Terimlerinden En Çok Kullanılanı: SFS Ne Demek?

Instagram’da SFS terimi ile sıklıkla karşılaşmaktayız. Bu terim kullanıcıların karşılıklı profil paylaşması anlamına gelmektedir. Karşılıklı profil paylaşımı sayesinde kullanıcılar kolaylıkla takipçi kazanabilirler. Takipçi kazanmak ve profilini ön plana çıkarmak isteyen kullanıcılar bu terimi sıklıkla kullanırlar.

Sizler için bu yazımızda Instagram’da kullanılan terimlere yer verdik.

Instagram Terimleri hakkında merak edebilecekleriniz

Instagram terimleri ne demektir?

Instagram terimleri, Instagram sosyal ağıyla özdeşleşmiş olan terimlere verilen genel isimdir. Bu terimler Instagram’daki durumları, güncellemeleri ve popüler olan paylaşımları ifade edebilir.

Instagram terimleri nelerdir?

Instagram için kullanılan yüzlerce terim bulunmaktadır. Bu terimlerin başında da şüphesiz ki takip, beğeni ve hashtag gibi terimler gelmektedir. Diğer Instagram terimlerini yazımızda bulabilirsiniz.

Instagram terimlerini bilmek bana ne kazandırır?

Eğer ki Instagram terimlerini biliyorsanız, Instagram üzerinde popüler olmak adına atacağınız adımları ve izleyeceğiniz yolları daha kolay belirleyebilirsiniz. Ayrıca bu sayede güncel Instagram trendlerini takip edebilirsiniz.

KATEGORİLER:
ETİKETLER:


" Instagram Terimleri konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Instagram Terimleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda Instagram Terimleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Aybala Bengisu Önür Hakkında:

YORUMLAR
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
ZORUNLU

GELEN YORUMLAR (0)
Sessiz Kompresör – Elektrostatik Toz Boya
Sessiz Kompresör – Elektrostatik Toz Boya
Zümrüt Küpe Modelleri
Zümrüt Küpe Modelleri
TİMUR D MÜZİK PİYASASINDAKİ HAKETTİĞİ YERİNİ ALDI
TİMUR D MÜZİK PİYASASINDAKİ HAKETTİĞİ YERİNİ ALDI
Trader’lar, Eylül’de Binomoto GP’de buluşuyor
Trader’lar, Eylül’de Binomoto GP’de buluşuyor
Onlarca Ödül Alan Ajans 180’in Sahibi Sezer Kabil’den Açıklama
Onlarca Ödül Alan Ajans 180’in Sahibi Sezer Kabil’den Açıklama
Tek Taş Yüzük Modelleri
Tek Taş Yüzük Modelleri
Çince Türkçe Çeviri
Çince Türkçe Çeviri
SEO Ajansı ve Web Tasarım Firmaları Neler Yapar? WhisperFuss!
SEO Ajansı ve Web Tasarım Firmaları Neler Yapar? WhisperFuss!

Copyright © 2015 - 2021 Tüm Hakları Saklıdır.