yükleniyor...

İnstagram Takipçi Bugu Tuzağına Düşmeyin!

Dünyanın en büyük sosyal medya ağı olan Instagram üzerinde tabii ki herkes fenomen olmak ister. Bunu fırsata çeviren yazılımcılar insanların fenomen olurken hesapları üzerinden bir çok işlem yaptırırken insanlara da küçük miktarda takipçi veya beğeni gibi işlemler yaptırıyor. Yazılımcıların yazmış oldukları sistemler üzerinde oluşturmuş oldukları minik bug adı verilen açıklar yardımı ile insanlara sadece belirli bir veri tabanında bulunan ölü kullanıcıları sunması ve insanların maksimum 1000 takipçiye kavuştururken insanların üzerinden başka bir çok işlem yapması dolayısı ile başınız belaya gidebilir.

instagram takipçi bugu

Bu durum nasıl oluşuyor? Bu buglardan site sahipleri ne kazanıyor?

Piyasada hali hazır durumda satılmakta olan bir çok instagram takipçi scripti var. Bu scriptleri (hazır siteleri) satın alan site sahipleri insanlara çok küçük miktarda takipçi sunuyor ve aynı zamanda sunmuş olduğu takipçilerin 100 katı daha fazla kullanıcı elde ediyor. Sistem temel olarak ise şu şekilde ilerliyor:

Site sahibi instagram takipçi bugu olarak adlandırılan bir site oluşturuyor ve bu site içerisinde iki farklı veri tabanı tanımlaması yapıyor. Takipçi kazanmak için siteye giren kullanıcılar sistemin içerisinde asıl kullanıcılara verilmeyen veri tabanına kayıt oluyor ve kullanıcılarda bu sayede sistemin kendi adlarına işlem yaptırmadığını sanıyor. Sistem ise size daha önceden hazırlanmış ve içerisinde belirli bir sayıda aktif kullanıcısı olan veri tabanından işlem yaptırıyor.

Siteye giren kullanıcı ortalama 1000 takipçi elde ettiği zaman, takipçi arttırmak isteyen insanlar üzerinden site sahipleri 10000 kullanıcı elde ediyor. Elde etmiş oldukları kullanıcılar üzerinden de şikayet botu, takipçi gönderimi gibi aktif işlemler yapılması için aylık 150TL’den başlayan fiyatlar ile panel kiralıyorlar. Yani bir site sahibi size sunmuş olduğu 2000 kullanıcı için her ay neredeyse 3-4 bin TL’ye yakın para kazanabiliyor. Temel olarak bakacak olursanız bu işleme bileşim dilinde balıkçılık deniliyor. Size bir yem atılıyor ve siz yemi yerseniz siz değil avcı kazanıyor.

En çok Facebook üzerinden pazarlama yapılıyor!

Site sahiplerinin en çok kullanmış oldukları yöntem ise Facebook’da kurulmuş olan bilişim grupları. Gruplara üye olduktan sonra göndermiş oldukları gönderiler ile Instagram takipçi bugu bulunduklarını öne sürdükleri sitelerini paylaşıyorlar ve gruplar üzerinden kazanmış oldukları kullanıcılar ile de forum sitelerinde sizin üzerinizden ciddi miktarda para kazanıyorlar.

Peki bu işlemler yüzünden başınız neden belaya girebilir?

Sistemlerin büyük bir çoğunluğu bayi paneli adı verilen bayilik sistemleri kiralıyorlar. Kiralamış oldukları panellerin üzerinde bulunan şikayet ve yorum işlemleri yüzünden paneli kiralayan kişi sizin adınıza bir çok uygunsuz yorum yaptırabilir ve bu yüzden hakkınızda hukuki bir süreç başlatılabilir.

Düşünün ki sizin instagram hesabınız üzerinden bir bayan kullanıcıya uygunsuz yorumlar atılıyor. Bu durumun sonunda bayan kullanıcı sizin hakkınızda suç duyurusunda bulunuyor.

Bilişim suçlarında bu durumun cezası 1 ile 5 yıla kadar hapis ve 500 gün para cezasıdır. TCK (Türk Ceza Kanunu)  gereğince genel olarak adli para cezası 5 günden az 730 günden fazla olamaz. Günlük alt sınır olarak 20TL üst sınır olarak ise 100TL ödenmesi zorunlu tutulabilir. Bu durumda minimum 10000 TL maksimum ise 50000 TL para cezası ödemek zorunda kalabilirsiniz.

 

 

 

İnstagram Takipçi Bugu Tuzağına Düşmeyin! konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere İnstagram Takipçi Bugu Tuzağına Düşmeyin! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla