SONRAKİ
Before We Leave Sistem Gereksinimleri Before We Leave Sistem Gereksinimleri
ÖNCEKİ
İşkur İş Başvurusu Nasıl Yapılır? İşkur İş Başvurusu Nasıl Yapılır?
6461
2393 0

Instagram Genel Özelllikleri Nelerdir?

Instagram Genel Özelllikleri Nelerdir?
Yazar: Aybala Bengisu Önür

3 Ağustos 2020

Instagram ’ın özellikleri nelerdir?

Instagram, daha önceki yazılarımızda saydığımız özellikler yetmezmiş gibi daha pek çok özelliği de içinde barındıran bir uygulama. Bu özellikler, Instagram ’ı bir çok uygulamadan farklı kılan, zaman geçirmek için tercih edilen uygulamalar arasında üst listeye taşıyan ve günden güne kullanıcı sayısının artmasına neden olan özellikler. Bunlardan birkaçını şöyle sıralayabiliriz:

Fotoğraf paylaşımı:

Zaten diğer yazılarımızda yeterince fotoğraftır, filtredir, düzenlemedir kullandık. Bu yüzden sizlere artık bunu ikinci kez anlatarak canınızı sıkmayalım. Fakat şunu belirtelim ki yaptığınız her paylaşımda açıklama ve hashtag gibi özellikleri kullanmak isteyebilirsiniz. Süssüz, sessiz fotoğraf paylaşmak istemezseniz güzel bir alıntı veya içerik ile fotoğrafınızı süsleyebilirsiniz. Dilerseniz de çoklu fotoğraf özelliği ile birden fazla fotoğrafı kaydırmalı olarak paylaşabilirsiniz. Bu özellik her anı paylaşmak isteyenler için fazlasıyla tercih edilen pratik bir yol.

Instagram

Video:

Tabii ki sadece fotoğraf değil çeşitli filtre ve efektler ile video paylaşımları da yapabilirsiniz. Bu paylaşımlara da fotoğraflarda olduğu gibi açıklama ya da hashtag ekleme imkânınız var.

Direkt mesaj:

Uygulama içerisinde, takip ettiğiniz kişilere DM mesajı atabilirsiniz. Eğer takip etmiyorsanız attığınız mesaja hemen cevap beklemeyin yalnız. Çünkü mesaj bildirimi karşı tarafa “mesaj isteği” olarak gidiyor. Mesaj attığınız kişi eğer kabul ederse mesajınızı okuyabilir, izin vermez ise ona bir daha mesaj gönderemezsiniz. Bir kaç yıl öncesine kadar, Instagram’ın Direct Message adlı uygulaması sayesinde ise bu problemlerle karşılaşmamanız mümkündü.

Canlı yayın:

En eğlenceli ve bu o kadar da aktif olarak kullanılan özelliklerden biri de canlı yayın. Arkadaşlarınıza, 1 saat ile sınırlı bir süre boyunca canlı yayın açabilir ve anlık olarak durumunuzu sevdikleriniz ile paylaşabilirsiniz. Bu yayınlar sırasında takipçileriniz yayınınıza canlı katılabilir. Ayrıca anlık olarak mesaj da gönderebilirler. Bu yayınlar sayesinde takipçileriniz ile aktif şekilde iletişime geçebilirsiniz.

Story:

Şimdi gelelim en çok kullanılan özelliğe: HİKAYELER. Sosyal medya camiasında ‘story’ olarak adlandırılan bu özellik, kullanıcılarına istedikleri fotoğraf ve videoları 24 saatlik bir yayın süresi içerisinde paylaşma imkanı tanıyor. Yani eğer paylaşımlarınızın ana sayfanızda olmasını istemiyorsanız sadece story paylaşabilirsiniz, bu içerikler 24 saat zaten sonra kendiliğinden silinecektir. Hikayeleri daha da ilgi çekici hale getirmek için gif, etiket, emoji, soru-cevap gibi özellikler de ekleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra, storylerinizi profilinizde öne çıkanlara sabitleyerek, kalıcılık da sağlayabilirsiniz.

IGTV:

Eğer Instagram’da bir video paylaşmak isterseniz bu videoyu en uzun 1 dakika olarak seçmeniz gerekmektedir. Hikayelerde ise 15 saniyelik videolar paylaşabilirsiniz, devamı bir sonraki hikâyede devam eder. Ancak eğer isterseniz IGTV ile 1 saatlik keyifli videolarınızı paylaşabilir uygulamanın size kapattığı yolları başka bir şekilde açmanın keyfini sürebilirsiniz.

Instagram hakkında merak edilenler

Instagram üzerinden paylaşılan videolarda kısıtlama var mıdır?

Instagram üzerinden paylaşılan videolarda süre kısıtlaması bulunmaktadır.

IGTV Nedir?

Paylaştığınız video 1 dakikadan uzun ise IGTV ile bu videoyu paylaşabilirsiniz.

Canlı yayın süresi ne kadar?

Canlı yayın süresi 1 saat kadardır.

ETİKETLER:


" Instagram Genel Özelllikleri Nelerdir? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Instagram Genel Özelllikleri Nelerdir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda Instagram Genel Özelllikleri Nelerdir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Aybala Bengisu Önür Hakkında:

YORUMLAR
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
ZORUNLU

GELEN YORUMLAR (0)
Avast BreachGuard Nedir, Özellikleri Nelerdir?
Avast BreachGuard Nedir, Özellikleri Nelerdir?
Biletix Satış Noktalarının Çalışma ve Mesai Saatleri
Biletix Satış Noktalarının Çalışma ve Mesai Saatleri
Rammar Market Çalışma ve Mesai Saatleri
Rammar Market Çalışma ve Mesai Saatleri
Adidas Mağazalarının Çalışma ve Mesai Saatleri
Adidas Mağazalarının Çalışma ve Mesai Saatleri
Winrar Arşiv Bozuk Hatası Nedir? – Nasıl Çözülür? (2022)
Winrar Arşiv Bozuk Hatası Nedir? – Nasıl Çözülür? (2022)
Kuyumcukent Çalışma Saatleri ve Mesai Saatleri
Kuyumcukent Çalışma Saatleri ve Mesai Saatleri
Adobe InCopy Nedir, Özellikleri Nelerdir?
Adobe InCopy Nedir, Özellikleri Nelerdir?
Odun Parası Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu
Odun Parası Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu

Copyright © 2015 - 2021 Tüm Hakları Saklıdır.