yükleniyor...

İlk Otonom Tramvay Raylarda!

Dünya üzerinde üretilen ilk otonom tramvay Siemens tarafından üretilen tramvay oldu. İlk otonom tramvay Almanya’nın Potsdam şehrinde cuma günü kullanıma girdi.

Dünya üzerinde üretilen ilk otonom tramvay Siemens tarafından üretilen tramvay oldu. İlk otonom tramvay Almanya’nın Potsdam şehrinde cuma günü kullanıma girdi.

Sürücüsüz araçlar son dönemlerde oldukça yoğun ilgi görmekte. Özellikle otonom otomobillere gösterilen yoğun ilgilerden dolayı pek çok vasıtada otonom özellik yaygınlaştırılmaya çalışılıyor. Bu konuda demiryoluna da el atan Siemens dünyanın ilk otonom tramvayını geliştirerek Almanya’da kullanılmasını sağladı.

50 kişilik bir ekip tarafından geliştirilen bu tramvay radar, lidar ve kamera sensörleri ile donatılmış durumda. Tramvaya entegre edilen bu teknolojiler sayesinde raylar ve çevrede olan olayları görme fırsatı sunuyor. Yol üzerinde farklı durum gözlendiği anda tramvay kendi kendine durabiliyor ve önündeki engel ortadan kalkmadan harekete geçmiyor.

Tramvay’ın her ne kadar sürücüsüz hareket kabiliyeti bulunsa da her türlü ihtimale karşı hareket kabininde bir görevli hazır bir şekilde bekliyor.

Almanya’nın Potsdam kentinden Stern kentine doğru 6 kilometre uzunluğundaki ray hattı üzerinde görev alan sürücüsüz tramvay, ilerlediği yol üzerinde bir çok noktada araç trafiğine de girmek zorunda kalıyor. Ülkemizde de tramvay yolu üzerinde işleyen bir trafik olduğundan bu durum bizim için ilginç değil. Ancak bu yol üzerinde hareket eden tramvay sahip olduğu sensörler yardımıyla çevresinde engeller hakkında bilgi sahibi olarak ne zaman durması ne zaman hareket etmesi gerektiğini algılayabiliyor.

İlk Otonom Tramvay Raylarda! konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere İlk Otonom Tramvay Raylarda! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

son dakika tokat haberleri - tokatgazetesi Bilgi Doktoru AK PARTİ’NİN İSTANBUL’DA TOKATLI MİLLETVEKİLİ ADAYLARI Kısmetse Olur: Aşkın Gücü 101. Bölüm Tanıtımı Sportboss Fenerbahçe – Beşiktaş Maç Sonu | Uğur Karakullukçu & Mustafa Demirtaş & Ersin Düzen | V DERBİ 1995 doğumlu kaç yaşında olur? 10 Kilo Biberden Ne Kadar Salça Çıkar Arçelik Klima Ch 38 Hatası Çözümü instagram da sponsorlu reklam nasıl verilir tarhana ekşi olursa ne yapılır 2006 kaç yaşında