yükleniyor...

İleri Sürüş Teknikleri Nelerdir?

İleri sürüş teknikleri; Trafikte şoför koltuğunda oturan sürücünün, sürüş anında arabaya tam manasıyla hakim olması ve dışarıdan gelen her türlü etkiye karşı anlık cevap verebilmesi, aracı doğru yönde ve pozisyonda kullanması menzile en doğru şekilde varması olarak tanımlanabilir.

Profesyonel bir sürücün bilgisi sürücülük kabiliyeti ve sorumluluk bilincinden kolayca anlaşılmaktadır. Profesyonel olmayan sürücülerdeki davranışlar ise; hız limitlerinin aşılması, yayalara yol verilmemesi, emniyet kemerinin takılmaması uykusuz yola çıkılması vb. gibi durumlar şeklinde sıralanabilir.

Araca Binmeden Önce Yapılacaklar Nelerdir?

Araca binmeden önce tekerlekler kontrol edilmelidir. Lastik hava basınçlarında düşüş var mı göz kararı ile bakılmalıdır. Aracın etrafında bir tur atılarak sağında solunda anormal bir durum söz konusu mudur bakılmalıdır.

Araç İçinde Yapılacaklar Nelerdir?

Araca bindikten sonra sürüş koltuğu ayarlanmalı daha sonra emniyet kemeri takılmalı sağ, sol ve dikiz aynaları kontrol edilmelidir. Kontağı çevirdikten sonra yağ lambası veya ikaz lambalarında uyarı veren var mı bakılmalıdır.

Yolda Sürüş Esnasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Oturuş pozisyonu en iyi şekilde ayarlanmalıdır. Hız limitlerine, frenleme kurallarına uymalıdır. Hız ve yol levhalarına dikkat edilmeli ve kuralların dışına çıkılmamalıdır. Öndeki araç ile takip mesafesi her zaman korunmalıdır. Ani fren veya başka bir durum da fren mesafesi ayarlanmalıdır.  

Trafikte yayalara ve başka sürücülere saygı ve sevgi çerçevesinde davranılmalıdır. Geçiş haklarına saygı duyulmalıdır. Yağmurlu havalarda dikkatli olunmalı ve hız sınırlarına uyulmalıdır. Karlı havalarda güvenli sürüş kurallarına uyulmalı eğer kar yağıyorsa kar zinciri takılmalıdır. Kavşaklarda, virajlarda ve dar yollarda yavaşlamalı ve hız sınırına uymalıdır. Sisli havalarda görüş mesafesi düşeceği için sis lambaları yakılmalıdır. Diğer durumlarda sis lambaları kullanılmamalıdır. Tünellerde ve uzun yollarda geceleri uzun farlar yakılmalıdır. Fakat karşıdan gelen araba varsa kısa farlar yakılmalıdır.

İleri Sürüş Teknikleri Nelerdir? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere İleri Sürüş Teknikleri Nelerdir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla