yükleniyor...

İlaç şirketleri için yazılım güncellemeleri yapılıyor

San Francisco merkezli tıbbi kayıt sağlayan Practice Fusion, ABD Adalet Bakanlığı ile bir anlaşma yaptı. Anlaşmaya göre, doktorların ağrı kesici ilaçlar için yazdığı reçetelerin sayısını artırmaya yardımcı olmak hedefleniyor. Ayrıca ilaç şirketleri için yazılım geliştirdiğini iddia ediyor. Şirket yazılımını ülke çapında on binlerce doktor bürosuna tedarik etti. Bu hafta 145 milyon dolarlık federal anlaşmanın bir parçası olarak, federal hükümete ödenecek 113 milyon dolar ve eyaletlere 5 milyon dolardan fazla olan medeni ve cezai cezaları çözmek için bunu kabul etti.

Peki bu yazılım nasıl çalışıyor

Bir sağlık kuruluşu Fusion’un yazılımı üzerinde bir hastanın Elektronik Sağlık kayıtlarına (EHR) erişiyor. Bir hastanın ağrı seviyesi hakkında bir soru ile bir pencere görünecektir. Bir açılır menü daha sonra bir opioid ağrı kesici için olası bir reçete de dahil olmak üzere tedavi seçeneklerinin bir listesini sağlanacak. DOJ, Practice Fusion’ın, yerleşimde isimlendirilmemiş olan ilaç şirketlerinden komisyon aldığını söylüyor. Ayrıca ilaç üreticilerinin sözde “klinik karar desteği” (CDS) uyarılarında taslağa yardımcı olmasına izin verdiğini iddia ediyor.

Adalet Bakanlığı, “2014 ve 2019 arasında, Practice Fusion’ın EHR yazılımını kullanan sağlık hizmeti sağlayıcıları, ilaç şirketlerinin tasarıma katıldığı CDS uyarılarını aldıktan sonra çok sayıda reçete yazdı” dedi. Bloomberg’e göre 230 milyondan fazla CD uyarısı 2014 ve 2019 arasında gerçekleşti.

Practice Fusion ’ın idari biçimi nefret verici. Opioid krizinin yükselişi sırasında bu şirket başka bir opioid şirketine kendini kutsal doktor-hasta ilişkisi arasına sokması için bir milyon dolarlık bir hisse/rüşvet verdi. Böylece yüksek derecede bağımlılık yapıcı ve tehlikeli opioidlerini kapı kapı dolaşıp satabilecekti. Bir açıklamada Vermont Bölgesi BM vekili Christina E. Nolan, “Reçete miktarı ve ağrı tedavisine olan ihtiyaç dahil olmak üzere bir doktor hastanın tıbbi bakımı hakkında inanılmaz şekilde samimi. Kişisel ve önemli kararlar aldığı sırada şirketler tam manasıyla kendi işine bakmak için ilaç şirketlerine izin vermek üzere yasa dışı anlaşmalar yapıyorlar.”

Techcrunch’a göre, 2005 yılında kurulan Practice Fusion’ın finansmanı, Kleiner Perkins, Artis Ventures ve Founders Fund gibi önde gelen girişim firmalarından 150 milyon dolar aldı. Başlangıçta, kullanıcı hedefli ilaç reklamlarını göstermek karşılığında, kayıt yazılımını hekimlerin ofislerine ücretsiz olarak sundu.

İlaç şirketleri için yazılım güncellemeleri yapılıyor konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere İlaç şirketleri için yazılım güncellemeleri yapılıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla