yükleniyor...

İkinci El Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Dünya üzerinde saniyede 1000 adet telefon satışı yapılıyor. Sıfır yada ikinci el telefon alım satımı üzerinden çok büyük bir ticaret ortaya çıkıyor. Bu yazımızda telefon alırken nelere dikkat etmeliyiz sizler için onları yazdık.

Dünyanın en büyük firmaları her yıl onlarca yeni akıllı telefon çıkarıyorlar. Ülkemizde ise son tüketiciler ihtiyaçlarından daha çok en üst model telefonları kullanmak adına yeni telefonlar almak istiyorlar. Yeni telefonlarda markaların farklı özellikler ve donanımlar eklemesi ile birlikte eskileri elinden çıkararak sıcak para desteği sağlamak isteyen insanlar ellerindeki cep telefonlarını elden yada online olarak satışa çıkarıyorlar. Peki cep telefonu alırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor? Satın almış olduğumuz cep telefonları kullanıma bağlı olarak başıma iş açabilir mi? 

İkinci el cep telefonu alırkan başımıza ileride bir iş gelmemesi için nelere dikkat etmemiz gerektiğini sizler için maddeler olarak sıraladık: 

İMEİ NUMARASINI SORGULAYIN!

Akıllı telefon alırken cep telefonunun imei numarasını Bilgi Teknolojileri ve İletişim kurumu web sitesi üzerinde bulunan imei numarası sorgulama kısımından sorgulayın. Eğer cep telefonunun imei numarasını sorguladığınızda almak istediğiniz üründen başka bir ürün ile karşılayıyorsanız o ürünü almaktan çekinin. 

Çünkü almış olduğunuz telefon çalıntı, kaçak ya da replika olabilir. Genellikle yurt dışından cihaz getirenler veya replika(sahte) ürün satışı yapan kullanıcılar cep telefonlarının ülkemize girişinden sonra kapanmasına karşın imei numarasını klonlayarak telefonların çalışmasını sağlıyorlar.

KRONİK ŞİKAYETLERİ İNCELEYİN!

Bir cep telefonu alırken alacak olduğunuz telefonun kullanıma bağlı olarak kronik bir sorunu olup olmadığını araştırın. Forumlarda ve sitemiz ürünler kısımı üzerinden araştırmış olduğunuz cep telefonunun her hangi bir kronik sorunu yoksa cep telefonunu almayı düşünebilirsiniz. Aksi halde cep telefonun aşırı ısınma, donma gibi sorunlarının olduğunu telefonu aldıktan sonra öğrenmek sizleri üzebilir. 

TELEFONDA YAZILIMINI KONTROL EDİN!

Alacak olduğunuz telefonun firmalar tarafından kısıtlanan kısımlarına erişimi açılmış mı kontrol edin. Bunun için Google Play üzerinden indereceğiniz Root Checker isimli uygulamaları kullanabilir ve bu sayede telefonun root izinlerinin açılıp açılmadığını öğrenebilirsiniz. 

Telefonun Root izinin açılması ile birlikte telefon garanti kapsamından çıkacaktır. Yazılım üzerinde yapılacak değişiklerden kaynaklanan arızalanmalarda firmalar ürünü garanti kapsamına almayacak ve ürünün anakartını kendinizin değiştirmesi gerekecektir. Şuanda akıllı telefonların anakartlarının fiyatı ise ikinci el alacak olduğunuz cep telefonun fiyatı ile neredeyse aynıdır. 

Eğer almış oldıuğunuz telefon Apple’ın bir cihazı ise işletim sistemi iOS olacaktır. Telefonu elinize aldığınız zaman telefonun içerisinde Cydia isiminde bir uygulama görürseniz cep telefonu Jailbreak işleminden geçmiştir. Bu durumda telefonun garanti kapsamı dışında kalması için yeterlidir. 

 

GARANTİ KAPSAMINDA MI?

Almış olduğunuz ürünün aktif olarak devam eden bir garantisinin olup olmadığını garantisi yoksa daha önceden her hangi bir servis işlemi görüp görmediğini kontrol ediniz. Telefon daha önceden servisde bile olsa bir tamir işlemi görmüşse ileride aynı sorun devam edebilir. Bu yüzden telefonun imei numarası ile birlikte üretici firmanın yetkili servisini arayarak telefonun daha önceden servis işlemi görüp görmediğini sorgulayın. 

 

Akıllı telefon alırken hukuki olarak neler yapılması gerektiğini sizler için alanında uzman avukatlardan bilgi alarak nasıl bir hukuki prosedür izlemeniz gerektiği hakkındaki yazımızı okumak için bizleri takip etmeyi unutmayın. 

İkinci El Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler! konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere İkinci El Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla