Huawei Yetkili Bilgi ve Ağ Akademisi Laboratuvarı İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’da Hizmete Girdi

Huawei Türkiye ile İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa içinde imzalanan yeni protokol kapsamında, Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde Huawei Yetkili Bilgi ve Ağ Akademisi Laboratuvarı (HAINA) açıldı.

Huawei Yetkili Bilgi ve Ağ Akademisi Laboratuvarı İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’da Hizmete Girdi

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Avcılar Kampüsü’nde, düzenlenen merasim ile İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa (İÜC) ve Huawei içinde, geçtiğimiz sene ön protokolü imzalanan antak kalma çerçevesinde, yeni bir protokol imzalandı. Protokol kapsamında İstanbul Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi öncülüğünde, İÜC Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde oluşturulan HAINA Lab’ın sponsorluğunu Huawei Türkiye üstlendi. Açılış törenine İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın, Mühendislik Fakültesi Dekanı ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Bilgin, Bilgisayar Bölüm Başkanı Prof.Dr. Ahmet Sertbaş, Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Ticaret Konsolosu Huang Songfeng, Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi Direktörü Wu Lianqing, Huawei Türkiye PR Direktörü Yusuf Temizel, İÜC öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın, açılış töreninde yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi; “Bilişim ve güvenlik günümüzde son aşama mühim iki kavram. Bu kavramın eğitimle harmanlanması ve bu konuda kalifiye elemanlar yetişmesi de son derece mühim. Gelecekte bu laboratuvarın da katkılarıyla, bilhassa siber güvenlik ana İlim dalında, mühim projelere imza atacağımıza inanıyoruz. Bu oluşumun yaşam geçmesinde katkıda bulunan her insana teşekkür ediyorum.”

HAINA Projesi Türkiye Dışında da 150’den Fazla Ülkede Hayata Geçirildi

Açılış konuşmasını yapan Huawei Türkiye PR Direktörü Yusuf Temizel, Huawei ile İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa arasında ilk protokolün 2017 yılında ‘Teknoloji Alanında İş Birliği’ başlığı altında imzalandığını hatırlatarak, yeni protokol ile Türkiye’de malumat ve iletişim teknolojilerinin gelişmesine katkıda bulunmayı hedeflerini belirtti. İÜC Mühendislik Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği bünyesinde kurulan laboratuvarda bilişim ve yazışma teknolojileri üstüne tahsil verilmesini amaçladıklarını belirten Temizel, HAINA akademide IP ağ eğitimleri, güvenlik ağı eğitimleri, bilgi teknolojileri ağı eğitimleri ve iletişim teknolojileri eğitimlerinin ön planda olacağını ve laboratuvarın öncelikli şekilde öğrencilere yönelik olmakla beraber, teknoloji konusunda çalışacak bütün bilim insanlarının kullanımına hazır bulunduğunu söyledi.

Öğrencilerin teknik manada uzmanlık kazanmalarına olanak sağlayacak HAINA projesi, Türkiye haricinde 150’den çok ülkede de hayata geçirildi. HAINA laboratuvarında yüz yüze eğitimlerin yanı sıra, online eğitimlerin verilmesi de bekleniyor. Bu eğitimlerin sonucunda başarıya ulaşmış olan öğrencilere Huawei – İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa ortak imzalı sertifika verilecek olup, projelerini gerçekleştirmeleri için de çeşitli olanaklar sağlanacak.

Huawei Yetkili Bilgi ve Ağ Akademisi (HAINA) laboratuvarının açılış töreninde söz alan Bilgisayar Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Sertbaş şunları söyledi; “İstanbul Üniversitesi ve Huawei arasında daha önce imzalanan protokol çerçevesinde Türkiye’de bilgi teknolojilerinin gelişimine katkıda bulunmak amacıyla hayata geçirilen bu oluşumla öğrencilere ve bu alanda çalışacak bilim adamlarına teknik eğitimler verilmesi hedefleniyor. Bu laboratuvar hem de gelişime de müsait. Burada üst seviye emniyet eğitimleri vermeyi de hedefliyoruz. Bu protokolün oluşturulmasında alın teri döken Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan’a, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’a, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın’a ve Huawei temsilcilerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi Dekanı ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Bilgin ise konuşmasında; “Üniversite sanayi iş donanmasında bundan böyle soyut kavramları geride bırakıyoruz. Hükümet nezdinde meydana getirilen değişikliklerle bu meslek birlikleri bundan böyle daha somut bir duruma geldi. Kısa süre ilkin üniversite sanayi meslek birliğinin gelişimine yönelik bir emek verme grubu kuruldu. Bugün akademik kurumlarımızda 60 civarında teknopark 1.055 Ar-Ge merkezi hayata geçmiş bulunuyor. Bu kapsamda Huawei’nin üniversitemizde kurduğu laboratuvarın da öğrencilerimizin nitelikli bir biçimde öğrenim almasına ve meslek sahibi olmasına katkıda bulunacağına inanıyorum” dedi.

Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi Direktörü Wu Lianqing ise konuşmasında şunları söylemiş oldu; “Beş yıldır bu ülkede görev yapıyorum ve ülkenin 2023 vizyonunu yakından takip ediyorum. Altyapılar normal olarak çok mühim ama bunu dizgesel şekilde kullanabilmek ve bu tarz programlarla, öğrenime yönelik çalışmalarla verimli hale getirmek daha da önemli. Gelecekte fazlaca daha çok Türk mühendisin dünyada sesini duyuracağına inanıyorum. Siber güvenlikte üst düzey öğrenim almış Türk öğrencilerin fazlaca şey başaracağını düşünüyorum. Tüm üniversite yönetimine, akademisyenlere ve paydaşlarımıza teşekkür ediyorum.”

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu – Ticaret Konsolosu Huang Songfeng, evrensel kuvvet olma bakımından en mühim adımın İlim ve teknolojide ilerlemek olduğunu vurgulayarak, dünyada sadece teknolojiyi elinde tutan milletlerin kuvvetli bir biçimde ayakta kalabileceğinin vurguladı.

Huang Songfeng; “Huawei, kaynağının büyük kısmını eğitim ve meslek birliğine ayırmıştır. Çünkü Huawei, başarıyı, öğrenim ve birlik beraberlik bilincinin sağladığını bilen bir kuruluş. Buradaki mühendislik öğrencilerine önemli bir tavsiyede bulunmak isterim. Teknoloji insanoğlunun ve ülkelerin geleceği için fazlaca büyük ehemmiyet teşkil ediyor. Bir memleket yeterli teknolojik güce sahip olduğunda, dünyada söz sahibi olabilmektedir ve kendi standartlarını oluşturabilir. Eminim gelecekte aranızdan oldukça çok İlim adamı yetişecek. İnsanlık da İlim de karşılıklı yardım ile gelişir” benzer biçimde konuştu.

Konuşmaların peşinden protokol imza törenine geçildi. İÜ – Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın ile Huawei Ar-Ge Direktörü Wu Lianqing içinde protokol imzalandı.

"Huawei Yetkili Bilgi ve Ağ Akademisi Laboratuvarı İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’da Hizmete Girdi konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Huawei Yetkili Bilgi ve Ağ Akademisi Laboratuvarı İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’da Hizmete Girdi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Huawei Yetkili Bilgi ve Ağ Akademisi Laboratuvarı İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’da Hizmete Girdi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Furkan YURDAKUL
Furkan YURDAKUL
Teknoloji ve yazılımı seven küçük bir şahsiyet :)
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

teknoloji haberleri

teknoloji haberleri 2019

sorun şikayet

technosfer

otomobil inceleme

inceleme

sorunu

sorunları
kullanıcı yorumları