HUAWEI Çipleri Yeni Bir Yapay Zeka Devrinin Kapılarını Aralıyor

Beşinci Dünya İnternet Konferansı’nda (WIC), Huawei’in Ascend 310 yapay zeka çipi, konferansın Dünya Lideri Bilimsel ve Teknolojik Başarı ödülünü kazandı. 400’den fazla teknoloji başarısı arasından birinci seçilen Ascend 310, birleşik ve ölçeklenebilir Da Vinci mimarisini kullanarak, sektördeki en kuvvetli bilgi muamele senaryoları olan yapay zeka (AI) sistem-on-chips (SoC) sistemlerine inkilap niteliğinde yenilikler getiriyor.

HUAWEI Çipleri Yeni Bir Yapay Zeka Devrinin Kapılarını Aralıyor

Huawei, bu ödülü 3 yıl üst üste kazanma başarısını da sergiledi. Huawei Yönetim Kurulu ve Huawei Enterprise İş Grubu Başkanı Yan Lida, konferansta şunları söyledi: “Yeni Ascend 310 AI çip serisi, Huawei’nin AI çözümünün temel bileşenidir. Huawei’nin AI stratejisi, temel inceleme ve yetenek geliştirmeye kazanç yapmaktır: her senaryoda bir AI portföyü oluşturmak ve küresel aleni bir ekosistemi güçlendirmek. Her yıl satış gelirlerimizin yüzde 10 ila 15’iyle Ar-Ge’ye kazanç yapıyoruz ve bu sene Ar-Ge yatırımımız 100 milyar Çin Yuan’ını aşacak. Ascend 310, yeni bir AI dönemini başlatan Ascend serisindeki ilk çiptir. Bizim avantajımız sadece AI yapmak değil, aynı zamanda tüm sektörler için dijital dönüşümü destekleyen açık bir platform kurmak için suni zeka ile bulut, IoT, video, Edge (uç) malumat işlem, büyük veri ve öteki teknolojiler içinde sinerji sağlamaktır. Yapay zeka, Huawei’nin platformdaki müşterilerine ve ortaklarına sunduğu en son teknoloji olacak. AI’nın bundan sonra sadece yeterlilik becerilerine sahip olanlara açık bir teknoloji olmadığı için güvenli olmak için oldukça çalışacağız. Önümüzdeki 3 sene arasında hedefimiz, Huawei’nin ekonomik, etkin ve emin bir AI sunma sözü doğrultusunda yenilikleri teşvik etmek için bir milyon AI geliştiricisiyle birlikte çalışmak ve her bir işletme ve tüketicilere suni zekayı tam bağlantılı, akıllı bir dünya inşa etmek için getirmek”.

Huawei resmi olarak full-stack bütün senaryolar için AI çözümünü de piyasaya sürdü. ‘Full-stack’ çözümü AI veri modelleme, model eğitimi ve uygulama geliştirmeyi daha rahat, daha çevik ve daha verimli bir duruma getiren uygulama geliştirme platformlarının yanı sıra kuvvetli ve düşük maliyetli bilgi muamele gücü de sağlıyor. Bir ‘bütün senaryo’ çözümü şekilde muhtelif aygıt, uç ve bulut senaryolarında yaygın veri akışı sağlayabilir.

Ascend 310, uç malumat işlem senaryoları için endüstrinin en kuvvetli AI SoC çipi olma özelliğinde. Şu anda, en tipik uç malumat muamele senaryoları güvenlik ve koruma, otonom sürüş ve parlak zeka üretim şekilde sektörde yer alıyor. Bununla birlikte, her bir uç bilgi işlem senaristliği, sektör, enerji tüketimi ve malumat işlem gücü üstünde ciddi engellemeler getiriyor. İster hızlı devinim eden bir otomobil, talep eder yüksek süratli bir üretim hattı veya karmaşa bir ilmi emek verme veya günlük bir eğitim etkinliği olsun, Ascend 310 her sektörü müsait maliyetli bilgi işlem kuvvetiyle destekliyor. Bir Ascend 310 çip, insanlar, otomobiller, engeller ve trafik işaretleri dahil olmak üzere 200 değişik nesnenin eş zamanlı tanımlanmasını destekleyen, 16TOPS’ye kadar yerinde bilgi işlem yapabilir ve bir saniye içinde binlerce fotoğraf işleyebilir. Bu senenin Ekim ayında Huawei ve Audi, L4 otonom aracında çip setini tanıttı. Araç, Huawei’nin Mobil Veri Merkezi (MDC) bilgisayar ünitesi ile donatıldı ve Huawei’nin Ascend 310 çip setinin, L4 otonom aracında sadece 200 watt kuvvet tüketeceği belirtildi.

Ascend serisinin öteki bir pozitif yanları, Huawei’nin piyasadaki herhangi bir mimaride hemen hemen görülmemiş en yüksek enerji tüketimi senaryosundan, yüksek malumat muamele gücü senaryosuna kadar yenilikçi ve genişletilebilir Da Vinci mimarisini benimsemesidir. Da Vinci mimarisi, aynı zamanda farklı senaryolarda AI uygulama dağıtımını, geçişini ve iş birliğini kolaylaştırarak yazılım geliştirme verimliliğini büyük ölçüde artırıyor ve muhtelif sektörlerde AI uygulamalarına geçişi hızlandırıyor.

"HUAWEI Çipleri Yeni Bir Yapay Zeka Devrinin Kapılarını Aralıyor konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere HUAWEI Çipleri Yeni Bir Yapay Zeka Devrinin Kapılarını Aralıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda HUAWEI Çipleri Yeni Bir Yapay Zeka Devrinin Kapılarını Aralıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

ETİKETLER: ,
Furkan YURDAKUL
Furkan YURDAKUL
Teknoloji ve yazılımı seven küçük bir şahsiyet :)
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

technosfer

teknoloji haberleri

sorun şikayet

anakart sorunu

akıllı telefon sorunu

ürün inceleme

sorunu

sorunları
teknoloji haberleri 2019