SONRAKİ
EBEBEK HACKLENDİ! EBEBEK HACKLENDİ!
ÖNCEKİ
İçerik Özgünlük Testi Nasıl Yapılır? İçerik Özgünlük Testi Nasıl Yapılır?
4320
1600 0

HTTP ve HTTPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

HTTP ve HTTPS Arasındaki Farklar Nelerdir?
Yazar: Aybala Bengisu Önür

6 Temmuz 2020

HTTP ve HTTPS arasındaki fark SEO açısından oldukça önemlidir. Açılımı “Hypet Text Transfer Protocol” olan HTTP web sitesi ile bilgisayar arasındaki kuralların belirlenmesini sağlar. Adres çubuğunda yer alan URL adresi karşı sunucuya gönderilen talep anlamına gelmektedir. URL adresinin gönderilmesi sonucu sunucuyla iletişime geçilir ve veri aktarımı sonrası siteye erişilir. Sitelere bilgisayar ya da başka cihazlardan kullanım sağlanabilir.

Bazı problemli durumlarda ise web sitesinin barındırdığı sunucu ile iletişim engellenir. Bu durum sonucunda 404 veya 502 gibi hata kodları ile karşılaşırsınız. Aynı özelliklerle çalışan HTTPS ise daha güvenilir bir yapıya sahiptir. HTTPS sayesinde sunucu ile bilgisayar arasında iletişim daha güvenilir bir hale gelir. HTTPS bağlantısı sayesinde verileri korunur. Olumsuz durumlar karşısında SSL güvenlik durumu üzerinde taşıma meydana gelir.

HTTP ve HTTPS

HTTP ve HTTPS Güvenlik Farkı

Şifreli bir veri akışı için kesinlikle HTTPS protokolü kullanılmalıdır. Eğer HTTP ile verilerinizi aktarırsanız gönderdiğiniz bilgilerin kötü niyetli insanlar tarafından çalınması çok yüksektir. HTTPS sayesinde aktarma gerçekleşmeden önce aktarılacak veriler şifrelenir böylece hangi verilerin aktarıldığı öğrenilemez. Veri aktarımı 442 numaralı port ile HTTPS ile gerçekleşir. SSL Sertifikası nedir ve ne amaçla kullanılacağı merak uyandırıyor.

SSL Sertifikası

Daha güvenilir HTTPS protokolünün gerçekleşmesi için SSL Sertifikası gereklidir. Bu işlem web sitesine erişim sağlanmadan önce kimlik doğrulama işleminin yapılmasıdır. Farklı SSL seçenekleri sayesinde sitenin güvenilir olup olmadığı buna bakılarak belirlenir. Çoğunlukla sitenin alt kısmında bulunan logo ya da ibare kullanımı ile sertifika sahibi olduğu belirtilir. Bu tür siteler SEO açısından da oldukça başarılıdırlar. SSL sertifika çeşitleri aşağıda yer almaktadır;

  • Web hosting firmaları tarafından ücretsiz olarak kazandırılan DV SSL Sertifikası temelde alan adı doğrulanmış demektir.
  • OV SSL Sertifikası, sitenin firma tarafından onaylandığını belirtir.
  • EV SSL Sertifikası ise daha kapsamlı olup uluslararası hukuki geçerliliğe sahip siteler için verilir.
  • Wilcard SSL Sertifikası birden çok Subdomain bulunması durumunda tüm alt alan adları için satın alınana ve domain kullanılan türdür.
  • Sunucu içerisinde yer alan tüm alan adları için ise Multi Domain SSL Sertifikası kullanılır.

HTTPS SEO Etkisi Nedir?

HTTP ve HTTPS arasındaki fark nedir sorusunun cevabı merak edilirken bunların güvenilirlik açısından da oldukça etkili olduğu unutulmamalıdır. Kullanıcıların HTTP ve HTTPS sitelerine giriş yaptıktan sonraki gerçekleştirdiği aşamaları SEO bağlamında değerlendirilmesi gerekmektedir. HTTPS’ ye sahip olan sitelerde güvenirlik daha iyidir. Bu yüzden kullanıcılar da eşlemlerinde kendilerini daha güvenilir hisseder. Kullanıcılar bu sitelere rahatlıkla üye olabilir, kişisel bilgilerini verebilir, alışveriş yapabilir. Bunları yaparken de riskte olduklarını düşünmezler. Sitede şifrelenme bulunduğu için bu tarz bilgiler üçüncü şahıslar ile paylaşılmaz. Bu durum sonucunda da insanların içi rahat olur.

Google SSL Desteği

E-ticaret için HTTPS oldukça önemlidir. Kullanıcıların güvenilir bir şekilde alım satım işlemlerini bu sitelerden gerçekleştirmesi için HTTPS bulunması şarttır. HEEP ve HTTPS arasındaki fark SEO ile de görülebilir. Sitenin güvenilir olması siteye erişim oranını da arttırır.

HTTP ve HTTPS hakkında merak edilenler

HTTP ve HTTPS Farkı Nedir?

HTTP, network bağlantılarını sağlayan ve bunu yaparken herhangi bir şifreleme kullanmadan yapan bir uzantıdır. HTTPS ise işlemleri gerçekleştirmek için şifreleme kullanır.

HTTPS Avantajları Nelerdir?

Bu siteler SSL Sertifikasına sahip oldukları için daha güvenilirlerdir. Buradaki bilgiler hiçbir şekilde üçüncü şahıslar ile paylaşılmaz.

SSL Sertifikaları Neden Önemlidir?

SSL Sertifikası sayesinde kullanıcıların bilgileri güvendedir. Özellikle internetten alışveriş yapan insanlar için bu güvenirlik oldukça önemlidir.

KATEGORİLER:
ETİKETLER:


" HTTP ve HTTPS Arasındaki Farklar Nelerdir? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere HTTP ve HTTPS Arasındaki Farklar Nelerdir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda HTTP ve HTTPS Arasındaki Farklar Nelerdir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Aybala Bengisu Önür Hakkında:

YORUMLAR
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
ZORUNLU

GELEN YORUMLAR (0)
Görüntülü sohbet azar arkadaşlık
Görüntülü sohbet azar arkadaşlık
Teknolojiye Açılan Kapı Webte İndir
Teknolojiye Açılan Kapı Webte İndir
HONOR, Çin’de en çok satış yapan akıllı telefon markası oldu
HONOR, Çin’de en çok satış yapan akıllı telefon markası oldu
LG, 2022 İlk Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı
LG, 2022 İlk Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı
MSI Tarihindeki En İyi Anlar
MSI Tarihindeki En İyi Anlar
VİVO V23 5G İLE BAYRAM SELFIE’Sİ
VİVO V23 5G İLE BAYRAM SELFIE’Sİ
Bee Coin Nedir?
Bee Coin Nedir?
Teknolobit ile Teknolojiye Aşık Olacaksınız
Teknolobit ile Teknolojiye Aşık Olacaksınız

Copyright © 2015 - 2021 Tüm Hakları Saklıdır.