SONRAKİ
Derin Link Nedir? Derin Link Nedir?
ÖNCEKİ
Instagram Otomatik Takip Etme Programları Instagram Otomatik Takip Etme Programları
3081
1141 0

Http Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

Http Durum Kodları Ne Anlama Gelir?
Yazar: Aybala Bengisu Önür

5 Temmuz 2020

Sunucu ile istemci arasındaki iletişim sonunda bildirilen üç haneli ve beş kategoride oluşturulmuş sayısal yanıtlara http durum kodları denir. Kullanıcı, tarayıcı yoluyla siteye ulaşmak istediğinde, sitenin barındırdığı sunucu bu istek sonucunda bir kodu gönderir. Bu kodlar hem bilgi amaçlı hem de uyarı amaçlı olabilirler.

SEO açısı göz önüne alındığında sunucular tarafından verilen numerik hata kod yanıtları çok önemlidir. Sunucunun sayfada yaptığı etkileşim sonucunda karşılaştığı hatalar bu kodlar sayesinde takip edilir. Kullanıcı için erişmek istediği sayfa ile ilgili uyarıları ve yönergelerin takip edilmesi oldukça önemlidir. http durum kodları sayesinde yönlendirilmiş kötü niyetli bağlantılar kolaylıkla tespit edilebilir.

Http Durum Kodları

Http Durum Kodu Kategorileri Nelerdir?

Http durum kodları; bilgi, başarı, yönlendirme, istemci hataları ve sunucu hatalarını içeren beş kategoriden oluşur.

Bilgi kategorisi, bilgi verici sunucu yanıtlarının bulunduğu 1 ile başlayan üç basamaklı rakamlardan oluşur. Bu kodlar çoğunlukla kullanıcı tarafından görülmez sadece bazı özel uygulamalar sayesinde görülebilirler.

Başarı kategorisi, kullanıcı tarafından karşılaşılan bir durum kodu olmayıp 2 ile başlayıp üç basamaklı rakamlardan oluşur. Sunucu istemci tarafından istenilen işlemi başarı ile gerçekleştirdiğinde verilen yanıt başarı kategorisindeki durum kodları ile belirtilir.

Kullanıcılar için önemli bilgiler içeren yönlendirme kategorisi 3 ile üç rakam içermektedir. Bir içerik geçici ya da kalıcı olarak başka bir alana geçtiğinde bu kod sayesinde kullanıcı bu durumdan haberdar olur.

Kullanıcılar bu durum kodlarının arasından en çok da 4 rakamı ile başlayan ve üç basamaklı olan istemci hata kategorisi ile karşılaşırlar. Bu kategoride istemcinin talep ettiği işlemin olumsuz sonuçlandığı bildirilir. Bu kategoride yer alan hata kodları şunlardır;

  • İstemci yetersiz
  • İşlemin devamı için ödeme gerekli
  • Kullanıcının erişimi yasak
  • Erişimin hatalı olduğu ve benzer durumlarda sunucu tarafından oluşturulur.

Sunucu hataları kategorisi 5 ile başlayıp üç basamaklı olarak belirtilir. Bu hata durumu sununun istemine karşılık bulamadığını bildiren bir http durum kodudur. http durum kodları kategorisinde server sorunları, ağ geçidi sorunları ve zaman aşımı sorunları bu kodlar ile belirtilir.

Http Durum Kodları

Sık Karşılaşılan Http Durum Kodları Nelerdir?

  • İstemcinin erişmek istediği sayfanın kalıcı olarak taşındığını belirten 301 numaralı durum kodu.
  • Sayfanın geçici olarak taşındığı durumlarda 302 numaralı http durum kodu belirtilir. Sayfa içerisindeki içerikler düzeltilirken sayfaların başka bir sayfaya geçici olarak taşınması durumunda bu kod görüntülenir.
  • 401 numaralı durum kodu, kullanıcının erişmek istediği sayfada yetkisinin bulunmadığını belirtir. Kullanıcı üyelik gerektiren sayfalara girdiğinde ya da yönetici alt paneline ulaşmak istediğinde bu durum kodları ile karşılaşır.
  • Erişmek istediğiniz sayfa yayından kaldırılmış ise 404 durum kodu ile karşılaşırsınız. Bu hata kodu, özel olarak tasarlanmış bir hata ekranı ile yanıtlanarak, kullanıcının site içerisinde gezinmesine olanak sağlar. Aynı zamanda bu kod, kısa süreliğine kaldırılmış içeriklerin bulunduğu sayfaya giriş yapmaya çalıştığınızda da gösterilir.
  • Web sayfasındaki server ayarları doğru yapılmadığı takdirde karşınıza 500 durum kodu çıkar. Bu kod server hataları durumunda sıklıkla karşılaşabileceğiniz bir koddur.

SEO göz önüne alındığında http durum kodları değerlendirilmeli ve hatalı alanlar düzeltilmelidir. Kullanıcı deneyimlerini önemseyen sayfalar için durum kodları oldukça önemlidir.

Http Durum Kodları hakkında merak edebilecekleriniz

301 Numaralı Kod Ne Anlama Gelmektedir?

Yönlendirme kodları arasında en çok kullanılan bu kod erişmek istenilen sayfanın kalıcı olarak başka bir adrese taşındığını belirtir.

404 Numaralı Kod Ne Anlama Gelmektedir?

Web siteleri için önemli olan bu kod, sitenin kaynağının artık orada olmadığını belirtir.

500 Numaralı Kod Ne Anlama Gelmektedir?

Bu kod, sunucudan kaynaklı bir durumda istenilen sayfaya ulaşılamadığını belirtmek için kullanılır.

KATEGORİLER:
ETİKETLER:


" Http Durum Kodları Ne Anlama Gelir? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Http Durum Kodları Ne Anlama Gelir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda Http Durum Kodları Ne Anlama Gelir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Aybala Bengisu Önür Hakkında:

YORUMLAR
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
ZORUNLU

GELEN YORUMLAR (0)
Rammar Market Çalışma ve Mesai Saatleri
Rammar Market Çalışma ve Mesai Saatleri
Adidas Mağazalarının Çalışma ve Mesai Saatleri
Adidas Mağazalarının Çalışma ve Mesai Saatleri
Winrar Arşiv Bozuk Hatası Nedir? – Nasıl Çözülür? (2022)
Winrar Arşiv Bozuk Hatası Nedir? – Nasıl Çözülür? (2022)
Kuyumcukent Çalışma Saatleri ve Mesai Saatleri
Kuyumcukent Çalışma Saatleri ve Mesai Saatleri
Adobe InCopy Nedir, Özellikleri Nelerdir?
Adobe InCopy Nedir, Özellikleri Nelerdir?
Odun Parası Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu
Odun Parası Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu
Elwind (Kaan Atıcı) Kimdir?
Elwind (Kaan Atıcı) Kimdir?
Fortnite Yükleme Ekranındaki Gizli ”E” Harfi Görevi
Fortnite Yükleme Ekranındaki Gizli ”E” Harfi Görevi

Copyright © 2015 - 2021 Tüm Hakları Saklıdır.