Dolar 26,1498 0.2%
Euro 29,1076 1.28%
Sterlin 33,9821 0.75%
S. Riyali 6,9832 0.14%
Altın GR 1.645,19 1,41%
Yar. Altın 5.432,00 1,44%
Çeyr. Altın 2.716,00 1,46%
22 Ay. Altın 1.590,01 1,42%
Tam Altın 10.777,42 1,21%
HP’den Korsan Film ve Video İndirenlere Uyarı!

HP’den Korsan Film ve Video İndirenlere Uyarı!

ABONE OL
16 Haziran 2023, 11:19:11

HP, korsan film ve video indirenlerle ilgili bir uyarı yayınladı. Korsan içerik indirmenin yasa dışı olduğu ve telif haklarına saygı gösterilmesi gerektiği vurgulandı. Bu uyarı, kullanıcıların HP ürünlerinin yasal ve şeffaf bir şekilde kullanılmasını teşvik etmeyi amaçlamaktadır. HP, müşterilerine teknolojiyi güvenli ve etik bir şekilde kullanmaları için bilinçlendirme yapmaktadır. Telif haklarının korunması, sanatçıların ve içerik sağlayıcılarının emeğine saygı göstermeyi gerektiren bir konudur. HP, müşterilerinin bu konuda sorumlu davranmasını ve yasal çözümlere yönelmelerini desteklemektedir. Tüm kullanıcılarına, korsan içerik indirme ve paylaşma eylemlerinin sonuçlarının ciddi olabileceğini hatırlatmaktadır. HP, sürdürülebilir ve adil bir dijital dünya için müşterilerini doğru yolu izlemeye teşvik etmektedir.

Yeni Bir Rapor Saldırganların Zararlı Yazılımları OneNote Belgelerine Gizlediğini Ortaya Koyuyor

Son yayınlanan bir rapora göre, saldırganlar OneNote belgelerine zararlı yazılımlar gizleyerek tehdit aktörlerinin Office makro denetimlerini atladığı ortaya çıkmıştır. HP, üç aylık HP Wolf Security Tehdit Öngörüleri Raporu’nu yayınladı ve bu rapor, kullanıcıların popüler filmleri veya video oyunlarını indirmeye çalıştığı korsan web sitelerinden Chrome tarayıcılarını ele geçiren tehdit aktörlerinin olduğunu göstermektedir. Bu rapora göre, HP Wolf Security, bilgisayarlarındaki tespit araçlarından kaçan tehditleri izole ederek, siber suçlular tarafından kullanılan en son teknikler hakkında bilgi sağlayan özel bir yeteneğe sahiptir. HP Wolf Security müşterileri, bugüne kadar 30 milyardan fazla e-posta ekine tıklamış ve web sayfasına erişmiş, ancak hiçbir ihlal bildirilmemiştir.

Shampoo Chrome Uzantısı Kötü Amaçlı Yazılımları Temizlemek İçin Zorluk Çıkarıyor

Araştırmacılar, HP Wolf Security tarafından elde edilen verilere dayanarak, kullanıcıları kötü amaçlı bir Chrome uzantısı olan Shampoo adlı bir uzantıyı yüklemeleri için kandıran zararlı bir saldırı keşfetmiştir. Bu uzantı, kurbanları arama sorgularını kötü amaçlı web sitelerine veya suç örgütlerine yönlendirebilen sayfalara yönlendirebilir. Kötü amaçlı yazılım oldukça kalıcıdır ve her 50 dakikada bir kendini yeniden başlatmak için Görev Zamanlayıcısı’nı kullanır.

Saldırganlar Güvenilir Etki Alanlarını Kullanarak Makro Politikalarını Atlıyor

HP, saldırganların güvenilir bir Office 365 hesabını ele geçirerek, yeni bir şirket e-postası oluşturarak ve kurbanlara zararlı bir excel dosyası dağıtarak güvenilir etki alanlarını kullandıklarını keşfetti. Bu yöntemle, saldırganlar güvenilmeyen kaynaklardan gelen makroları atlatabilmektedir.

OneNote Belgeleri Kötü Amaçlı Dosyaların Gizlenebileceği Bir Tehdit Olabilir

Raporda ayrıca, OneNote belgelerinin dijital karalama defterleri gibi davranabildiği ve kötü amaçlı dosyaların bu belgelere gizlenebileceği belirtilmektedir. Saldırganlar, sahte simgelerin arkasına gizli dosyalar yerleştirerek kullanıcıları kandırmaktadır. Sahte simgeye tıklandığında, gizli dosya açılarak kötü amaçlı yazılımın çalıştırılmasına olanak sağlanır.

Siber Suç Grupları Yeni Yöntemler Geliştirmeye Devam Ediyor

HP Wolf Security tarafından gerçekleştirilen tehdit araştırmaları, siber suç gruplarının e-posta ağ geçitlerini atlatmak için saldırı yöntemlerini çeşitlendirmeye devam ettiğini göstermektedir. Önemli bulgular şunları içermektedir:

  • Arşivler, durdurulan tehditlerin yüzde 42’sini oluşturarak en popüler zararlı yazılım dağıtım yöntemidir.
  • HTML kaçakçılığı tehditleri 1. çeyrekte 4. çeyreğe göre yüzde 37 artmıştır.
  • PDF tehditleri 1. çeyrekte 4. çeyreğe göre 4 puan artmıştır.
  • Excel zararlı yazılımlarında 1. çeyrekte 4. çeyreğe göre yüzde 6 düşüş yaşanmıştır.
  • E-posta ağ geçitlerini atlatan tehditlerin yüzde 14’ü HP Sure Click tarafından tespit edilmiştir.

HP Wolf Security, kurumları riskli etkinlikleri izole etmek ve kontrol altına almak için sıfır güven ilkelerini takip etmeye teşvik etmektedir. Ayrıca, kullanıcıları korumak için riskli görevleri yalıtılmış mikro sanal makinelerde çalıştıran bir güvenlik çözümü sunmaktadır. HP’nin uygulama izolasyonu teknolojisi, diğer güvenlik araçlarını atlatabilecek tehditleri azaltmakta ve kurumları yeni tehditler hakkında bilgilendirerek saldırı yüzeyini azaltmaktadır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments