yükleniyor...

Hosting Firmaları Arasındaki Farklar Nelerdir? 

Hosting Firmaları Arasındaki Farklar Nelerdir? 

Web site ve uygulamalar için hosting firmaları kritik bir öneme sahiptir. Teknik altyapısı güçlü, kaynakları ve destek hizmetleri yeterli firmalar web operasyonlarında başarı düzeyini artırır. Siteniz veya uygulamanız için hosting şirketleri arasında tercih yaparken bazı konulara dikkat etmelisiniz. Bu noktada sadece hosting paketleri ve fiyatları üzerinden değil, başka birtakım kriterleri de hesaba katarak düşünmenizde yarar var. 

Teknik Altyapı

İnternet operasyonlarının sorunsuz şekilde devam etmesi için hosting firmaları gerekli teknik altyapıya sahip olmalıdır. Hosting paketleri konusunda tercihiniz ne yönde olursa olsun firmanın teknik altyapısını mutlaka dikkate almalısınız. Altyapı yetersizlikleri bir taraftan web operasyonunuzu kesintiye uğratır. Bir taraftan da rekabet gücünüzü düşürür. Teknik tarafta hosting şirketleri arasındaki en önemli farklar şu şekildedir. 

·       Firmanın yer aldığı lokasyonun internet servis sağlayıcılarına yakınlığı, 

·       Fiber altyapılarına doğrudan bağlanabilmesi,

·       Sunucu kaynaklarının gücü ve çeşitliliği,

·       Anlık ve aylık yüksek kapasite ihtiyaçlarına cevap vermesi, 

·       Ağ ekipmanlarının internet servislerinde yükü dengelemesi ve yedekli çalışması, 

·       Servis sağlayıcılarla peering (internet trafik takası) yapması, 

·       %99 üzeri uptime (kesintisiz çalışma) süresi,

·       Yedekli internet erişimi ve yedekli enerji kaynaklarına sahip olması,

·       Veri merkezinin yangın, deprem vd. doğal afetlere karşı dayanıklı olması, 

·       Gelişmiş güvenlik sistemleri kullanması.

Hizmet Kalitesi 

Hosting firmaları internet operasyonları için en temelde web hosting hizmeti verirler. Bu hizmet kapsamında hosting güncelleme, taşıma, ilave eklentiler, paket yükseltme gibi hizmetler yer alır. Firmalar ayrıca domain hizmetleri konusunda da faaliyet gösterirler. Domain satın alma, yenileme, süre uzatma, SSL sertifikası alma gibi işlemler de web operasyonlarının devamlılığı için önemlidir. Firmanız eğer bu süreçleri takip etmiyor, ilgili konularda aydınlatma görevi yapmıyorsa operasyonunuz tehlikeye düşer. Nitekim bu konularda bazen 1 günlük gecikme bile önemli kayıplara yol açar. 

Hosting şirketleri için hizmet kalitesi kontrolünde birçok mecrayı kullanabilirsiniz. Örneğin sosyal medya hesapları bu bağlamda önemli bir kaynaktır. Ayrıca şikayet siteleri, forum ve benzeri platformlarda firmaya yönelik yorumlara bakmanızda da yarar var. Böylelikle hizmet almayı düşündüğünüz firmayı daha iyi tanıyabilirsiniz. Firmanız sizin için en iyi web hosting planını sağlıyor ve sorunlarınızı en kısa sürede çözüyorsa iyi bir firmadır. Değil ise hostinginizi iyi bir firmaya taşımanızda yarar var. 

Danışmanlık Desteği 

Hosting firmaları arasında karar verirken önemli konulardan bir diğeri de danışmanlık desteğidir. Firmalar genellikle 7/24 danışmanlık desteği verdiklerini ifade ederler. Fakat hizmet almadan önce firmanın bu desteği bu şekilde verip vermediğini anlamak zordur. Bu konuda da yine firma araştırması yapmanızda yarar var. Firmanın gelen çağrılara en geç 60 dakikada cevap vermesi gerekir. Bu özellik, destek ekibinin yeterliliği açısından önemli bir kriterdir. Destek ekibinin ayrıca şikayetleri dikkatle analiz etmesi, etkin çözüm yolları önermesi gerekir. Domain, hosting veya sunucuyla ilgili yapamadığınız işleri sizin yerinize yapması birçok sorunu önler. Mevcut sorunların da daha kısa sürede çözümünü sağlar. 

Hosting Paketleri ve Fiyatları

Web site ve uygulamaların sunucu tarafında ihtiyaçları farklıdır. Bu yüzden hosting paketleri arasında çeşitli farklılıklar oluşur. Paketlerin içerikleri firmaların ayırdıkları kaynaklara göre değişir. Buna bağlı olarak hosting fiyatları da farklılaşır. Eğer iyi bir hosting firması seçer ve ihtiyaçlarınıza en uygun paketi satın alırsanız web operasyonunuzda hosting kaynaklı bir sorunla pek karşılaşmazsınız. Sorun yaşamanız durumunda ise firmanız hızlıca aksiyon alır ve operasyonunuzda önemli bir kayıp yaşamazsınız. Fakat firma seçiminizi sadece hosting fiyatları üzerinden yapacak olursanız yetersiz kaynaklar ve kötü hizmet kalitesi nedeniyle ileride ciddi sorunlarla karşılaşmanız mümkün.

Hosting Firmaları Arasında daha.net Farkı 

2010 yılında faaliyete başlayan web hosting firması daha.net ülkemizin en önemli hosting şirketleri arasında yer almakta. İstanbul lokasyonlu PCI/DSS sertifikalı Tier III veri merkezinde barındırdığı sunucuları firmanın teknik tarafta sahip olduğu gücün temel dayanağı. 100 Gbps üzeri aktif ve tam yedekli internet erişim kapasitesi sunan daha.net bireysel ve kurumsal tarafta bugüne kadar pek çok site ve uygulamaya hosting hizmeti sundu. Tüm büyük operatörlerle peering ve yedekli fiber güzergahlarına sahip olması web operasyonlarında kesinti riskini sıfıra yaklaştırıyor. 

Web operasyonlarında devamlılığın sağlanması için sunucu kesintilerinin olabildiğince düşük düzeyde kalması gerekir. Tam yedekli UPS ve transformatör altyapısıyla daha.net bu konuda da güvence veriyor. %99.99 çalışabilirlik garantisiyle rakiplerinden ayrışıyor. Hizmet kalitesi ve danışmanlık desteğine de büyük önem veriyor. Kullanıcılarından gelen talepleri kısa sürede karşılayarak aksaklıkları önlüyor. Üstelik hosting paketleri ve fiyatları da oldukça makul düzeyde. Web dünyasında büyük küçük birçok firma daha.net’in Windows hosting, Linux hosting, kurumsal hosting, cPanel hosting ve diğer paketleriyle web operasyonlarını sürdürüyor. Eğer hosting firmaları arasında iyi bir firma arıyorsanız daha.net ailesine siz de hemen şimdi katılabilirsiniz. 

Hosting Firmaları Arasındaki Farklar Nelerdir?  konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Hosting Firmaları Arasındaki Farklar Nelerdir?  ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla