yükleniyor...

Hibiskus Çayı Faydaları

Hibiskus çayı, genel sağlık ve kilo vermek için etkili bir bitki çayıdır. Bu özel çay için kullanılan hibiskus bitkisi çiçekleri kırmızı renkli ve hoş görünümlüdür. Hem taze, hem kurutulmuş olarak kullanılabilen bu çiçek ile hazırlanan hibiskus çayının faydaları ve farklı hibiskus çayı tariflerini bu yazımızda sizlerle paylaşmak istiyoruz.Hibiskus çiçeği kullanılarak hazırlanan çay ve şerbetin genel olarak etkileri aynıdır. pek çok ünlü beslenme uzmanı tarafından da önerilen hibiskus faydaları aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

 • Yüksek antioksidan özelliği vardır.
 • Tansiyon düşürmede etkili doğal bir bitkidir. Yüksek tansiyon hastaları tarafından kontrollü olarak tüketilebilir.
 • Sağlıklı, sakin ve zorlanmadan kilo vermek için kullanılabilir.
 • Genel sağlığı korumak için etkilidir.
 • Sigara kullanan kişilerde ortaya çıkan zararlı etkileri en aza indirmek için tüketilebilir.
 • Tip-2 şeker hastalığında yüksek kan basıncını azaltmak için kullanılır.
 • Farklı kanser türlerinden koruma özelliğine sahiptir.
 • Vücuttaki şişlik ve ödemlerin giderilmesinde etkilidir.
 • Sindirim sistemi rahatsızlıklarına karşı koruma sağlar. Özellikle kabızlık için etkilidir.
 • Karaciğer ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.

Genel olarak yukarıdaki faydalara sahip olan hibiskus çayı, günümüzde en fazla kilo vermek için kullanılıyor. Farklı diyet ve zayıflama kürleri ile birlikte de tüketilebilen bu doğal çayı kullanmadan önce mutlaka beslenme uzmanı ya da doktorunuza danışmanızı öneririz. Bazı diyet ya da beslenme programlarında yardımcı etki maddesi olarak bitkisel çay kullanılabilir. Örneğin dukan diyeti hibiskus çayı ile birlikte uygulanabilir.

Hibiskus Çayı Tarifleri

Hibiskus çayı, farklı şekillerde hazırlanıp tüketilebilen bir bitkisel çaydır. Hibiskus çayı İbrahim Saraçoğlu tarafından da önerilen bir bitki çayıdır. Çok sayıda doğal faydasının yanında kolay hazırlanışı ile de tercih edilen hibiskus çayı, kuru baharat türü olarak ya da taze çiçek olarak kullanılabilir.Tam tadında ve lezzetinde bir hibisküs çayı için taze çiçek kullanacaksanız 4 adet çiçek, kuru çiçek kullanacaksanız, 2 yemek kaşığı kadar toz hibiskus çiçeği yeterlidir. Çayı demlemek için 1 su bardağı kadar temiz suyu uygun büyüklükte bir cezve içinde suyu kaynatın.Kaynayan suyu ocaktan alıp içine kullanmak istediğiniz hibiskus çiçeklerini ekleyerek demlenmeye bırakın. Yaklaşık 15 dakika demlenen bitkisel çayınızı biraz ılıyınca süzüp tüketebilirsiniz. İsterseniz sıcak yaz günlerinde soğuk olarak da bu çayı tüketebilirsiniz.Hibiskus çiçeği ile hazırlanan bir başka tarif hibiskus şerbeti,

 • 4 su bardağı ılık su,
 • 2 yemek kaşığı kurutulmuş hibiskus,
 • 10 adet karanfil,
 • 1 çubuk tarçın,
 • Yarım limon,
 • 3/4 su bardağı toz şeker, ile hazırlanıyor.

Şerbet için gerekli malzemelerin hazırlanmasının ardından şeker hariç diğer malzemeleri uygun büyüklükte bir kap içine alın. Karışım kaynayana kadar yüksek ateşte ısıtın, kaynadıktan sonraocağın altını kısıp 20 dakika süre ile kaynatmaya devam edin.Kaynayıp kıvam alan karışımı ocaktan alın ve süzün. Süzülen karışım içine toz şekeri ekleyip eriyene kadar karıştırın. Karışan şerbet ılıyınca buzdolabına kaldırın ve istediğiniz zaman tüketin. Bu karışımdan su bardağı ile günde 2-3 bardak içilebilir.Hibiskus çayı ile zayıflayanlar yorumları sırasında bu özel çayın kendilerini daha sağlıklı hissetmelerine yardımcı olduğunu bildirmiştir. Hibiskus çayı ile zayıflayanlar bu zayıflama sırasında zorlanmadıklarını, daha kolay ve daha sağlıklı bir şekilde kilo verdiklerini de sözlerine eklemişlerdir. Sağlıklarını koruyarak, kısa sürede kilo verdiklerini dile getiren hibiskus ile zayıflayanlar, bu özel çayı ve hibiskus kürünü kilo vermek isteyen herkese tavsiye etmektdir.

Hibiskus Çayı Faydaları konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Hibiskus Çayı Faydaları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla