Dolar 26,1498 0.2%
Euro 29,1076 1.28%
Sterlin 33,9821 0.75%
S. Riyali 6,9832 0.14%
Altın GR 1.645,19 1,41%
Yar. Altın 5.432,00 1,44%
Çeyr. Altın 2.716,00 1,46%
22 Ay. Altın 1.590,01 1,42%
Tam Altın 10.777,42 1,21%
Hepatit C’ye İyi Gelen Yiyecekler

Hepatit C’ye İyi Gelen Yiyecekler

ABONE OL
19 Aralık 2022, 00:28:34

Hepatit C Virüs (HCV) enfeksiyonu sonucunda meydana gelen Hepatit C, bir karaciğer hastalığıdır. Hastalık hafif bir seyir izleyip, bir kaç hafta içinde geçebileceği gibi, çok daha tehlikeli bir seyir izleyip, hayat boyu da sürebilir. HCV genellikle kan yoluyla ve nadiren cinsel yolla bulaşır. Damar içi uyuşturucu kullanan bağımlılarda ortak enjektör kullanımında, doğum sırasında anneden bebeğe, sağlık çalışanlarında yanlışlıkla iğne batmalarında da bulaşma olur. Aynı kaptan yemekle, ortak gıda veya su tüketilmesiyle, emzirme ile, sarılmak, öpüşmek, tokalaşmak, öksürmek, aksırmak, aynı tuvaleti kullanmak, havuza girmek, oyuncak ile oynamak, aynı araçta seyahat etmekle bulaşmaz. Hepatit C akut veya kronik olabilir. Akut Hepatit C, virüs vücuda girdikten sonraki 6 ay içinde olan kısa süreli bir hastalıktır.Vakaların çok yüksek bir kısmında, akut Hepatit C enfeksiyonu, kronik Hepatit C enfeksiyonuna dönüşür. Kronik Hepatit C hayat boyu devam edebilen, siroz ve karaciğer kanseri gibi ciddi sağlık sorunlarına  ve hatta ölüme yol açabilen bir hastalıktır. Hepatit C, çoğunlukla herhangi bir belirti vermeden ilerler. Nadir olarak ateş, halsizlik, iştahsızlık, bulantı, kusma, göz ve ciltte sararma, koyu renkli idrar, eklem ağrısı gibi belirtiler olabilir. Kronik Hepatit C, hastalık iyice ilerleyene kadar belirti vermez, tesadüfen karaciğer enzim tahlillerinde anlaşılır. Hepatit C için aşı yoktur ama etkin ilaç tedavileri vardır. Hastalıktan korunmak için, düzenli olarak doktor kontrolleri yaptırmak, doktora danışmadan ilaç ve bitkisel tedaviler kullanmamak ve alkolden uzak durmak yeterlidir. 30 yaşından sonra, hayvansal gıdaları azaltmak da isabetli bir karar olacaktır.

Hepatit C’ye İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Enginar

Enginarın karaciğer hastalıklarındaki iyileştirici etkisi, bir çok bilimsel araştırmayla ispatlanmıştır. İçeriğindeki sinarin, karaciğerde doku hasarına neden olan zehirli maddelerin yok edilmesinde rol oynar. Böylece karaciğerin kendini yenilemesine yardımcı olur. Karaciğer yağlanması ve enzimlerindeki aşırı yükselmeyi engeller. Zengin vitamin, mineral ve posa içeriğiyle de özellikle karaciğer hastalarının, günde 1 tane enginar tüketmeleri çok faydalıdır.

2- Marul

Karaciğer hastalarının yağ ve protein tüketimini kısıtlamaları gerekir. Marul, diğer yeşil yapraklı bitkiler gibi, klorofil yönünden çok zengindir. Bitkinin rengi ne kadar koyuysa, klorofil oranı da o kadar yüksek demektir. Klorofil, vücuttan toksinlerin atılmasını hızlandırır. Başta C vitamini olmak üzere, K vitamini, B grubu vitaminler, A vitaminleri yönünden de zengindir. Böylece bağışıklık sistemini destekler. Tokluk hissi sağlar, kilo kontrolünde ve kandaki şeker oranını dengelemede yardımcı olur. İdrar söktürücüdür, kanı temizler ve karaciğeri korumada katkı sağlar. Yüksek miktarda kalsiyum içerdiğinden, kemikleri ve bağ dokusunu güçlendirir. Marulu tüketmeden önce çok temiz yıkanmış olmasına dikkat edin. Marul yapraklarını, sirkeli suda bir süre beklettikten sonra, bol suyla yıkayın.

3- Turpgiller

Brokoli, roka, brüksel lahanası, lahana, karnıbahar, turp, şalgam, su teresi gibi sebzeler bu grupta yer alırlar. Karotenoid, vitamin C, E, K, folat ve mineraller gibi besin bileşenleri açısından zengin olup iyi bir posa kaynağıdır. sindirime yardım ederek, karaciğeri aşırı çalışmaktan korur. Ayrıca acımsı tatlarından sorumlu olan ve glukozinolatlar olarak bilenen kükürt içeren kimyasalları barındırırlar. Turpgillerde yer alan glukozinolatların, hücreleri DNA hasarından koruyabilecekleri, antiviral, antibakteriyal ve antiinflamasyon özellikler taşıyabilecekleri yönünde araştırmalar yapılmaktadır.

4- Limon

İçeriğindeki yüksek C vitamini bakımından, diğer turunçgiller gibi limon da, bağışıklık sistemi için çok gerekli bir besin kaynağıdır. Limonu her gün çok çeşitli biçimlerde kullanmak mümkündür. İçtiğiniz suya 1-2 damla limon suyu ekleyerek bile faydalanabilirsiniz. Yeşil salatalarınızı mutlaka limonla tatlandırın.

5- Avokado

Avokado vücutta glutatyon üretilmesine yardımcı olur. Glutatyon karaciğerde üretilen, vücudun kendi ürettiği en güçlü antioksidanlardan biridir ve hücreleri, serbest radikallerin zararlarından korur. Alkol ve sigaranın zararlarını azaltmaya yardımcı olur, bağışıklık sistemini destekler. Doymamış yağlardan zengindir. Her gün tek başına ya da salatalara ekleyerek tüketebilirsiniz. Ayrıca yağ eklemenize gerek yoktur. 1 adet avokadonun kabuklarını soyup, çatalla ezin, 1 yemek kaşığı ve 1 küçük diş ezilmiş sarımsakla karıştırın. Üzerine pul biber serperek çok lezzetli, besleyici ve bir o kadar da sağlıklı bir salata elde etmiş olacaksınız.

6- Sarımsak

Karaciğer temizleme kürlerinin baş aktörlerindendir. Vücudun üretmediği, besinler yoluyla alınması gereken aminoasitlerden çok sayıda ihtiva eder. A, B1 ve C vitaminleriyle, çinko ve germanyum minerali içerir. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirici ve hücre koruyucu etkisini ortaya koyan, bazı bilimsel bulgular mevcuttur. İki diş sarımsak, 3-4 dal maydanoz ve 4-5 damla limon suyu, yarım kahve fincanı sızma zeytinyağıyla birlikte ezilerek hazırlanan karışım, senede 2 defa, 15 günlük kürler halinde içilerek karaciğer temisliği sağlanabilir. Malzemelerin tamamını robotla da çekebilirsiniz.

7- Zeytinyağı

Karaciğer hastaları, doymuş yağları değil, doymamış yağları, bitkisel kaynaklı yağları tercih etmeli, hayvansal kaynaklı yağları mümkün olduğunca kısıtlamalılar. Bitkisel yağlarda 1 numaralı tercih her zaman zeytinyağı olmalıdır. Şarküteri ürünleri ve kızartmalar karaciğer yağlanmasına sebep olur. Yemekler zeytinyağıyla ve sebzelerin kendi suyuyla, kısık ateşte pişirilmeli. Zeytinyağını çiğ tüketmek, besin kaybını önlemek ve zeytinyağından en yüksek faydayı sağlamak adına yapılacak en doğru harekettir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments