yükleniyor...

HDMI 2.1 ile 10K Çözünürlük Aktarılabilecek

Günümüz için artık 4K gibi teknolojiler son derece normal ve standart oldu diyebiliriz. Fakat 8K ve 10K gibi yakın gelecekte bizi bekleyen çözünürlükler için görüntü aktarım teknolojileri de sektöre ayak uyduruyor ve hızlar sürekli artıyor. Detaylar haberimizde..

Dünya’nın özellikle internet tarafına kaydığını ve videoların gitgide çözünürlük kalitelerinin yükseldiğini görüyoruz. Şuanki 4K gibi çözünürlükler ileride gelişen hız aktarım teknolojileri ve internet hızları ile beraber bize 480p teknolojisi gibi geleceğini söyleyebiliriz. Biz konumuza dönecek olursak yakın gelecekteki bu teknolojiler için görüntü aktarım teknolojileri de gitgide yenileniyor ve gelişiyor.

HDMI Forum, HDMI 2.1 ile ilgili teknik detayları paylaştı. Bu teknoloji sayesinde artık 10K çözünürlüğünde videolar aktarmak son derece mümkün olacak.

Yeni gelen bu standart ile 48Gbps bant genişliğine yer veriliyor. Bu özellik Ultra High Speed HDMI olarak adlandırılıyor ve bununla beraber 8K videolar HDR ile sıkıştırılmamış bir biçimde yüksek kalitede aktarılabilecek. Geçmişte ki teknolojilere bakacak olursak HDMI 1.4 10.2Gbps, HDMI 2.0 18Gbps bant genişliklerini destekleyebiliyordu. HDMI 2.1 ile beraber standartların uçtuğunu söyleyebiliriz. 

HDMI 2.1 kablolarında elektromanyetik çakışma da en aza indirilmiş. Bu sayede yakınlardaki kablosuz cihazların görüntü kalitesini bozmasına bir seviyeye kadar izin verilmiyor. Standart geriye dönük olarak uyumlu. Diğer yönlerden bakacak olursak tazeleme oranları da yükseliyor. 4K,5K,8K ve 10K çözünürlüklerinde 50/60 ile 100/120 tazeleme oranları sağlanabiliyor. Bu sayede izleyiciler için son derece akıcı ve zevkli videolar karşımıza çıkıyor.

HDMI 2.1 standardı yaz aylarının sonuna kadar test sürecinde kalacak. 

HDMI 2.1 ile 10K Çözünürlük Aktarılabilecek konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere HDMI 2.1 ile 10K Çözünürlük Aktarılabilecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla