yükleniyor...

Havadaki Sinyalleri Görebilme İmkanımız Olsaydı

Havadaki Sinyalleri Görebilme İmkanımız Olsaydı ?

archnetworks_01

Hayatımızın her gününde baz istasyonlarından, uydulardan, routerlardan gelen görünmeyen sinyallerle geçiriyoruz. Göremediğimiz bu gizli dünyayı çok tanımıyoruz. Hollandalı sanatçı Richard VİJGEN’in çalışmaları sonucunda bu gizli olan sinyalleri beynimizin anlayabileceği grafiklere dönüştürüyor. Richard VİJGEN çalıştığı web sitesinde “Erişim noktaları, baz istasyonları ve uyduların oluşturduğu veri kablolarından yayılan sinyallerle tamamen sarılmış durumdayız” demiştir. Richard VİJGEN “THE ARCHİTECTURE OF RADİO” adındaki uygulaması ile belirli bir konumdaki verileri kaynaklardan toplayarak görselleştiriyor.

screen_shot_2015-08-24_at_6.08.38_pm

Creative Application‘ın veri topladığı kaynaklar arasında NASA‘nın Jet Propulsion Laboratuvarının uyfu konumu sistemi Ephemeris, baz istasyonlarının konumlarının bilgilerini toplayarak paylaşan açık harita OpenCellID bulunuyor. Topladığı bu verileri hoş görünümlü, artırılmış gerçeklik stiline sahip bir arayüz gösteriliyor. Bu arayüz ile cihazınızı döndererek etrafınızdaki sinyalleri görmemize olanak sağlıyor.

watch_this_architecture_of_radio

Aynı fikirle yapılmış birden fazla uygulama vardı ama onlar tek tür iletişime odaklanarak çalışıyordu. Etrafınızdaki her cihazın ve sistemin  gözle görünmeyen dalgalara dayandığını görmek, gerçekten de ilginç. Richard Vijgen, uygulamayı ilerleyen dönemlerde halka açabileceğini söyledi.

Havadaki Sinyalleri Görebilme İmkanımız Olsaydı konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Havadaki Sinyalleri Görebilme İmkanımız Olsaydı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.