Güven Damgası Sektörü %30 Büyütür

TOBB E-ticaret Meclisi Üyesi, Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucusu Cenk Çiğdemli, geçtiğimiz gün uygulamaya alınan itimat damgası ile, online alışverişin perakendedeki payının 2019’da en az yüzde 30 artacağını belirtti.

Güven Damgası Sektörü %30 Büyütür

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verileri, online alışverişçilerin yaklaşık yüzde 25’inin çeşitli sorunlar yaşadığını ortaya koyuyor. Bu hastalıkların başlangıcında da düzmece web sitelerinin yaşattığı mağduriyetler geliyor. Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya bakılırsa, internetten alışverişte itimat damgası uygulaması artık başlanmıştır. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafınca e-ticaret sitelerine itimat damgası verilecek. Yeni tatbik ile beraber Ticaret Bakanlığı online alışveriş sitelerini bir teste doğal olarak tutacak. Testi başarıyla geçen sitelerde ‘güven damgası’ yer alacak. E-tecim sitelerinin ana sayfalarında bulunacak bu sembol o sitenin belli başlı güvenlik tedbirlerini almış bulunduğunu ve güvenilir bir site olduğunu kullanıcılara işaret etmek amacı ile kullanılacak olan. Güven damgası uygulaması ile 2019’da online alışverişin perakendedeki payının minimum yüzde 30 artış göstereceğini anlatım eden TOBB E-ticaret Meclisi Üyesi, Ticimax E-tecim Sistemleri Kurucusu Cenk Çiğdemli, “Online alışverişte tesis edilen güven ortamı, vatandaşın e-ticaretin avantajlarından faydalanmaya daha istekli olmasını sağlayacaktır. 2019 içinde e-tecim sektöründe yüzde 30’dan fazla büyüme bekliyoruz” dedi. Çiğdemli, güven damgası ile sitelerin yerine getirmesi gereken adımlar ve başvuru esasları hakkında bilgi verdi.

SİTELER NE YAPACAK?

E-ticaret siteleri Güven Damgası başvurusundan en çok üç ay önce ve her sene içinde minimum 1 kere sızma testi yaptırmak durumunda olacak. Kişisel veri ve ödeme bilgileri içeren tüm işlemler SSL ile gerçekleştirilecek. Satılan ürünün içinde ne olduğu, stok bilgisi, malzemeleri ve ölçü bilgilerinin yanı dizi teknik nitelikleri, garanti ve kullanım koşullarına da sitede yer verilecek. Ayrıca alakalı ürünün kimler tarafınca kullanılabileceği ve teknik bir yardıma ihtiyaç duyulduğunda kimler tarafınca bu desteğin sağlanacağı da belirtilecek. Ürünlerin gerçek boyutlarının anlaşılmasını elde eden görseller kullanılacak, kargo ve teslim süreleri konusunda bilgilendirme sağlanacak. Tüketicinin yakınma ve taleplerini iletebilmesi için sitede, telefon aracılığıyla ulaşabilecek satın alan hizmetleri bilgisi yer alacak.

BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Güven Damgası’nı edinmek arzulayan e-tecim firmaları başvurularını GDS’ye (Güven Damgası Sağlayıcıları) www.Guvendamgasi.Org.Tr sitesi üzerinden yapması gerekiyor. Daha sonrasında Güven Damgası Sağlayıcıları tebliğde belirtilmiş olan şartların varlığını test edecek. Sitedeki eksik maddeler tetkik edilir ise İlave vakit verilecek. Güven Damgası Sağlayıcıları’nın 30 gün içinde başvuruyu sonuçlandırmaları gerekiyor. Başvuru olumlu sonuçlanırsa, sitenize Güven Damgası Sağlayıcıları sitesi ile bağlantılı bir sembol yerleştirilecek.

"Güven Damgası Sektörü %30 Büyütür konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Güven Damgası Sektörü %30 Büyütür ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Güven Damgası Sektörü %30 Büyütür ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Furkan YURDAKUL
Furkan YURDAKUL
Teknoloji ve yazılımı seven küçük bir şahsiyet :)
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

teknoloji haberleri

teknoloji haberleri 2019

sorun şikayet

technosfer

otomobil inceleme

inceleme

sorunu

sorunları
kullanıcı yorumları