yükleniyor...

GSM Nedir?

Bu yazımızda GSM nedir, özellikleri nedir ve ne işe yarar sizler için açıklamaya çalışacağız. Siz de GSM nedir merak ediyorsanız yazımızı okumamaya devam edin. GSM aslında mobil iletişim için küresel bir sistem olup mobil bağlantılara olanak sağlayan dijital bir ağdır. GSM dünyanın dört bir yanından kullanılmaktadır. Araştırmalara göre cep telefonu kullanan insanların yüzde 80’i GSM kullanmayı tercih etmektedir.

GSM Özellikleri

GSM iletişim şebekesi tarafından mobil kullanıcılara sunulan özellikler şunlardır:

  • Telefon görüşmesi şifrelemesi,
  • Veri ağı,
  • Arayan kimliği,
  • Çağrı yönlendirme,
  • Görüşme beklemede,
  • SMS
  • Konferans
GSM Nedir

GSM Nasıl Çalışır?

GSM, TDMA ve FDMA’dan oluşur. İlk olarak, Frekans bölmeli çoklu erişim frekans bantlarını farklı frekans bantlarına bölünmesi söz konusudur. Öte yandan TDMA, farklı abonelere benzer bir frekans kanalına izin verir. Böylece kullanıcı belirli bir frekansı kullanmak için kendi zaman aralığına sahip olacaktır.

GSM ve CDMA

GSM telefonları, telefon numaranızın ve bu operatöre kayıtlı olduğunuzu gösteren bilgileri saklar. Fakat CDMA telefonlarda SIM kart bu bilgileri saklamaz. Kimliğiniz telefonda değil CDMA ağındadır. Bu, CDMA SIM kartlarının değiştirilmesinin cihazı aynı şekilde “etkinleştirmediği” anlamına gelir. Cihazları etkinleştirmeden bunun yerine operatörün onayına ihtiyacınız vardır.

GSM Nedir hakkında merak edilenler

GSM Nedir?

GSM bir Mobil iletişim için Küresel Ağıdır.

GSM Firmaları Nelerdir?

GSM firmaları Turkcell, Vodafone, Türk Telekom gibi firmalardır.

GSM Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

GSM, 1990’lı yılların başında ortaya çıkmıştır.

GSM Nedir? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere GSM Nedir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.