yükleniyor...

Google Pixel Çağrı Filtreleme

Spam çağrıları almak çoğu insanı rahatsız eder. Bu istenmeyen çağrıları Google Pixel telefonlar için ücretsiz “Ekranlı Arama” özelliğiyle tarayarak gizliliğinizi koruma şansı verir.

Bir spam araması aldığınızı düşündüğünüzde veya hatta kimin telefonda olduğunu bilmediğinizde, aramayı kabul etmek için kullanılan yeşil düğme yerine bir “Ekran Araması” düğmesine basarsınız. Google Asistan, sizin tarafınızdan, diğer tarafta kişiyi aramayı izlediğinizi bildirerek ve arayan kişiden kendisini tanımlamasını ve aramanın amacını tanımlamasını isteyerek sizin adınıza cevap verir. Canlı olarak dinleyebilir, istediğiniz zaman cevaplayabilir veya çağrı ekranında oluşturulan otomatik bir konuşma metni ile takip etmeye devam edebilirsiniz. Bunun bir aldatmaca olduğunu düşünüyorsanız veya yalnızca tekrar iletişim kurulmasını istemiyorsanız, seçebileceğiniz kullanışlı bir “Spam Bildir” düğmesi vardır ve bundan sonra Google Asistan, numaranızın listesinden çıkarılmasını isteyecektir.

Aramaları tarama özelliği varsayılan olarak tüm Pikseller için etkindir, ancak özellikten daha fazla yararlanmanıza yardımcı olabilecek birkaç ayar vardır. Ve daha önce de belirttiğim gibi, bu özellik yalnızca Google Pixel telefonlarda kullanılabilirken, bir Pixel 4 veya Pixel 3A’ya sahipseniz, şüpheli spam arayanlara karşı birkaç özellik daha vardır. Her nesil Pixel telefon için nasıl çalıştığı ile ilgili adımları inceleyeceğiz.

Aramaları Pixel, Pixel 2 ve Pixel 3’te görüntüleme

 • Bir dahaki sefere bilinmeyen bir numaradan arama geldiğinde devam edin ve “Ekran Araması” düğmesine basın. Çağrıları kabul etmek için kullanılan yeşil düğmenin biraz üstünde ve biraz solunda.
 • Bir çağrı sırasında çağrı taramanın nasıl çalıştığına dair birkaç ek seçenek değiştirmek istiyorsanız, telefon uygulamasını açın. Özellik yalnızca Google’ın Pixel telefonlara önceden yüklenmiş olarak gelen varsayılan telefon uygulamasıyla çalışır.
 • Sağ üst taraftaki menü düğmesine dokunun, ardından “Ayarlar” ı seçin.
 • Ardından, “Ayarlar” sayfasının alt kısmındaki “Arama Ekranı” nı bulun.
 • Ayarlar menüsüne geri dönüp “Arayan Kimliği ve spam” i seçerseniz, telefonunuz spam çağrıları filtreleyecek ve açıksa otomatik olarak reddedecektir. Ancak, yalnızca bilinmeyen numaralar olan spam olmayan bazı aramaları filtreleyebilir, bu nedenle bunu aklınızda bulundurun.
Google Pixel

Aramaları Google Pixel 3A ve Google Pixel 4’te görüntüleme

 • Diğer Google Pixel telefonlarla karşılaştırıldığında, Pixel 3A ve Pixel 4 çok daha fazla çağrı görüntüleme ayarı sunar. “Ekran Araması” özelliğini kullanmak için herhangi bir şey değiştirmenize gerek yoktur.
 • Ayarlara tıklayın ve ardından ‘’Spam ve Çağrı Ekranı’’ na tıklayın.
 • Bir sonraki sayfada, özellikte ayarlamalar yapmak için “Arama Ekranı” ögesini seçin.
 • Her iki telefon da robocallar reddedebilir. Bir eşleşme bulursa, arama reddedilir, böylece hiç etkileşim kurmanıza gerek kalmaz. Yine de bunu etkinleştirmeniz gerekecek.
 • Robocall filtresi üzerinden yapılan aramalar otomatik olarak taranacaktır, yani Google Asistan, kimin aradığını ve nedenini soracaktır.
 • Otomatik tarama istemiyorsanız, filtreden şüpheli bir spam çağrısı aldığınızda telefonunuzun gerçekleştireceği farklı bir işlem seçebilirsiniz. Hiçbir tarama olmadan telefonunuzun her zamanki gibi çalmasına izin verebilir veya tarama olmadan çağrıyı sessizce reddetmesine izin verebilirsiniz.
 • Telefonunuzun spam arayanlar için hangi işlemi yapacağını özelleştirebileceğiniz gibi, telefonunuz ilk kez arayan bir kişiden veya özel veya gizli bir numaradan arama yapanlardan arama geldiğinde nasıl davrandığını da değiştirebilirsiniz. Otomatik tarama, çağrıların normal şekilde yapılmasına izin verme veya taramadan susturma da dahil olmak üzere aynı seçenekler burada geçerlidir.
 • Ayrıca, Google Asistan’ın otomatik olarak yanıtladığı aramalardan ses kliplerini otomatik olarak kaydetme seçeneğini de değiştirebilirsiniz. Bu özelliği etkinleştirmek için “Arama Ekranı sesini kaydet” seçeneğini seçin.

Google Pixel Çağrı Filtreleme konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Google Pixel Çağrı Filtreleme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla