yükleniyor...

Google Index Silme

Google Index silme işlemi nedir nasıl yapılır? Google Index işlemleri sayesinde web sitelerin arama motorları tarafından kolaylıkla görülür. Indexler sayesinde tüm sayfaların ve her içeriğin anlaşılması, taranması söz konusudur. Ancak bu durum bazen içeriklerin arama motorlarına açık olması zarar vericidir. Sitenin kalitesinde bir düşüş yaşanmasını istemiyorsanız Google Index silme yapılması şart olabilir.

Google Index Silme Gereklilikleri Neler?

  • Silinmiş içeriklere dair index silme durumu
  • Sitede artık bulunmayan sayfalara verilen harici linklerin bulunması
  • Sitenin farklı bir adrese taşınmasından dolayı eski site indeksi silme
  • Var olabilecek kodlama hataları
  • Gizli içerik durumu bulunması
Google Index silme

Google Index Temizleme

Farklı yöntemlerle Google indeks temizlemesi gerçekleştirilebilir. Ayrıca tüm sonuçların başka bir siteye aktarılması durumunda da yine silme şarttır. Spam durumları ile karşılaşmamak için arama motorları botlarının tarama işleminden önce bu silme gerçekleştirilmelidir. Ziyaretçilerin gerçekleştireceği aramalar sonrasında site linki çıkacaktır. Ancak sayfaya giriş sonrasında farklı bir sayfa üzerinden içeriğin açılmasıyla güvensizlik hali ortaya çıkar. Bu tip durumların devam etmesi ise site kalitesini oldukça düşürür.

Google İndex Temizleme Yöntemleri Hangileri?

Google Search Console Kullanımı

Google Search Console sayesinde  arama ve tarama durumlarıyla ilgili bilgi alınır. Kullanıcıların Google üzerinden gerçekleştirdikleri işlemlere dair tüm unsurlar öğrenilir. Kullanıcılar kolaylıkla Site Yapılandırma bölümü üzerinden açılan Tarayıcı Erişimi kısmından işlemler yapabilir. Robot.txt oluşturun kısmının hemen yanında URL Kaldır seçeneği yer almaktadır. Buraya Google index silinmesi istenen URL yazılarak işlemlere onay verilip index silme işlemi gerçekleştirilir.

Robots.txt Kullanımı

Sitede var olan tüm içeriklerin silinmesinin yanı sıra istenilenlerin seçilmesiyle tekli olarak da kaldırma işlemi yapılmaktadır. Kolaylıkla kullanıcılar sayfa, dizin, kategori veya tercihe göre tüm site içeriği de Google index temizle diyerek silebilir.

Google Index Silme hakkında merak edilenler

Index Ne Demektir?

Siteleri belirli bir sıraya dizen sistemdir.

Index Neden Önemlidir?

Arama sonuçlarında çıkmak için Index önemlidir.

Index Silme Nedir?

Arama motorunda çıkmasını istemediğiniz içerikleri silme işlemine verilen addır.

Google Index Silme konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Google Index Silme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.