Dolar 26,1498 0.2%
Euro 29,1076 1.28%
Sterlin 33,9821 0.75%
S. Riyali 6,9832 0.14%
Altın GR 1.645,19 1,41%
Yar. Altın 5.432,00 1,44%
Çeyr. Altın 2.716,00 1,46%
22 Ay. Altın 1.590,01 1,42%
Tam Altın 10.777,42 1,21%
Google Bard gelecekte daha iyi olacak

Google Bard gelecekte daha iyi olacak

ABONE OL
02 Nisan 2023, 14:06:54

Google CEO’su Sundar Pichai, deneysel yapay zekâ (AI) sohbet botu Bard’ın eleştirilere yanıt verdi. Gelecekte Bard’ın daha yetenekli PaLM modelleriyle güçlendirileceğini söyleyen Pichai, mantık yürütebilme, kodlama ve matematik sorularına daha iyi yanıt verebileceğini belirtti. Bard, diyalog sunma üzerine odaklanan AI dil modeli LaMDA’nın hafif ve verimli bir sürümü olarak tasarlandı.

Google CEO’su, Bard’ın sınırlı yeteneklerinin nedenlerinden birinin şirket içindeki temkinli yaklaşım olduğunu öne sürdü. Ayrıca, Google kurucu ortakları Larry Page ve Sergey Brin ile çalışmalar hakkında konuştuğunu doğruladı ve kendisinin “kırmızı alarm” emrini vermediğini, ancak şirkette böyle bir durum olduğunu belirten e-postalar gönderenlerin olduğunu söyledi.

Bard, 21 Mart’ta kamu kullanıcılarına sunuldu, ancak OpenAI’in ChatGPT ve Microsoft’un Bing sohbet botu kadar dikkat ve beğeni toplayamadı. Bazı uzmanlar, sohbet botlarının yanlış bilgi yayma eğilimi gibi anında risklerle ilgili endişelerini dile getirirken, diğerleri daha varoluşsal tehditlere dikkat çekti. Pichai, “AI sistemlerinin çok yetenekli olacağı bana çok açık ve AI güvenliği konusunda endişelenmemiz gerekiyor” dedi ve ekledi: “Ölçekte dezinformasyona neden olan bir AI sistemine sahip olabilir miyiz? Evet. AGI (Yapay Genel Zeka) midir? Gerçekten önemli değil. AI güvenliği konusunda neden endişelenmeliyiz? Çünkü bunu öngörmeli ve o anı karşılamak için gelişmelisiniz.”

Pichai, AI gelişiminin hızlı bir şekilde ilerlediği ve toplum için tehdit oluşturabileceği endişelerini de ele aldı. AI ve teknoloji topluluklarında birçok kişi, OpenAI, Microsoft ve Google gibi şirketler arasında tehlikeli bir yarış dinamiği olduğu konusunda uyarıda bulunuyor. Pichai, düzenleyici kuruluşların AI alanında var olan düzenlemelere ek yasalar çıkarması gerektiğini, AI’a özgü yasaların geliştirilmesinin zor olduğunu söyledi.

Sonuç olarak, Google, Bard chatbot’u güçlendirmeye yönelik adımlar atarak, AI alanında rekabetin hız kesmeden devam ettiğini gösteriyor. AI teknolojilerinin gelişimi toplum için tehdit oluşturabileceği endişelerini de beraberinde getiriyor. AI güvenliği konusundaki endişeler, öngörülemeyen sonuçları engellemek için önceden tedbirler alınmasını gerektiriyor. AI teknolojilerinin geleceği, daha fazla düşünce ve tartışmayı beraberinde getirecek gibi görünüyor.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments