yükleniyor...

Google 2017 Sonunda Kuantum Yonga Çıkarıyor!

Google 2017 yılı sonunda kuantum işlemci çıkarmayı planlıyor. Yeni kuantum işlemciler sayesinde az alanla yüksek performanslı işler yapılacak.

Google günümüzde kullanılan yonga çip setlerinin sağladığı işlemci gücünden çok daha üst özellikli kuantum bilgisayarları piyasaya sürmeye hazırlanıyor. 2017 yılının sonlarına doğru Google araştırma ekibi kuantum bilgisayar alanında zirveyi temsil edecek 50 kbit’lik yonga seti hazırlıyor.

2014 yılında Google bir kuantum yonga üretebilmek için Quantum Al ekibini kurmuştu. Ekibin uzmanı John Martinis ve ekibi bu üstün görevi yerine getirmek amacıyla Google tarafından çalışmaya davet edildiler. Aradan üç yıl kadar bir süre geçtikten sonra nihayet memnun edici sonuçlar alınmaya başlandı. Google tarafından geliştirilecek olan kuantum yonga yıl sonuna kadar resmen hazırlanacak.

YENİ KUANTUM YONGA NASIL OLACAK?

Yeni kuantum yongası, geleneksel kuantum yapılarına göre yeni bir kriter belirleyecek. Yapacağı veri bazında işlemleri ikili ya da üçlü şekilde işleyecek. Google, yaptığı çalışmaların sonucunda kbitleri ve yongaları kontrol eden kablolama sistemini geliştirmeyi ve daha sonra bunları entegre edebilmeyi başardı.

Google tarafından gerçekleştirilen bu başarı sayesinde çok geniş kablolama hatlarına ihtiyaç duyulan durumlar artık geçmişte kalacak. Yeni sistem sayesinde en az alanda yüksek performans elde edilebilecek.

Şu an için 50 kbit’lik bir işlemcinin eşi benzeri bulunmamakta. İlk olarak Google tarafından gerçekleştirilmesi başarılan bu kuantum yonga setinin bir benzeri de IBM tarafından üretilmeye çalışıldığı belirtiliyor.

Çok yakın bir gelecekte artık normal yongalar yerine kuantum yongalara sahip bilgisayarlar hayatımıza girecek ve bu da diğer işlemci firmaları arasında büyük bir rekabete yol açacak.

Google 2017 Sonunda Kuantum Yonga Çıkarıyor! konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Google 2017 Sonunda Kuantum Yonga Çıkarıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla