Dolar 26,1498 0.2%
Euro 29,1076 1.28%
Sterlin 33,9821 0.75%
S. Riyali 6,9832 0.14%
Altın GR 1.645,19 1,41%
Yar. Altın 5.432,00 1,44%
Çeyr. Altın 2.716,00 1,46%
22 Ay. Altın 1.590,01 1,42%
Tam Altın 10.777,42 1,21%
Goodyear LeMans 24 Saat’te gerçek zamanlı veri toplayan lastiklerini tanıttı!

Goodyear LeMans 24 Saat’te gerçek zamanlı veri toplayan lastiklerini tanıttı!

ABONE OL
03 Haziran 2023, 15:48:35

Goodyear, LeMans 24 Saat yarışlarındaki lastiklerinden gerçek zamanlı veri toplayan bir teknoloji tanıttı. Bu teknoloji sayesinde, lastiklerin sıcaklığı, basıncı ve diğer önemli faktörleri sürekli olarak takip edildiği için yarış sırasında takımların daha iyi stratejiler belirlemesi ve daha verimli bir performans sergilemesi mümkün hale geliyor. Goodyear’ın yenilikçi lastik teknolojisi, motorsporları endüstrisindeki gelişmelerin en son örneklerinden biri olup, yarış dünyasında büyük bir etki yaratabilir.

NASCAR, Goodyear’ın Geliştirdiği Özel Araçla Le Mans’a Geri Dönüyor

Aralarında 2009 Formula 1 Dünya Şampiyonu Jenson Button’ın da olduğu ekibin kullanacağı NASCAR aracının lastiklerinde, veri toplamaya ve anında iletmeye yarayan, Goodyear tarafından geliştirilen kablosuz ve yerleşik bir sensör yer alıyor.

Yeni Sensörler Gerçek Zamanlı Olarak Bilgi Aktaracak

Goodyear, 10 – 11 Haziran 2023 tarihlerinde düzenlenecek Le Mans 24 Saat yarışına katılacak NASCAR Yeni Nesil Chevrolet Camaro ZL1 Garage 56 entry aracında kullanılacak yeni sensörlerini tanıttı. Kablosuz ve yerleşik sensör, lastik basıncı ve sıcaklığıyla ilgili bilgileri gerçek zamanlı olarak aktaracak.

Goodyear Kabiliyeti

Garage 56 entry için NASCAR, Hendrick Motorsports ve Chevrolet ile ortaklık yapmanın bir ayrıcalık olduğunu söyleyen Goodyear CEO’su ve Başkanı Rich Kramer, “Lastikler bir aracın yolla olan tek bağlantısı olduğundan, en zorlu koşullarda sürücülerin performansını artıran gerçek zamanlı bilgiler de çok önemli. Goodyear olarak, motor sporlarında bu potansiyeli ortaya çıkaracak kabiliyete sahip olmaktan son derece gurur duyuyoruz” dedi.

Lastiklerdeki Sensörler Sayesinde Performans Optimize Edilecek

Üretim sırasında Goodyear Racing lastiklerinin içine yerleştirilen bu yenilikçi pasif, pilsiz sensörler, Goodyear’ın akıllı teknolojisi Goodyear Sightline sayesinde, yarış süresince Hendrick Motorsports’a gerçek zamanlı lastik verileri aktarmasına olanak sağlıyor. Böylece mühendisler ve pilotlar, lastik basıncı ve sıcaklığıyla ilgili bu verilerden yararlanarak tüm sürüş ayarlarını gerçek zamanlı olarak düzenleyebilecek, aracın performansını optimize edebilecekler.

Lastikler, Yeni Nesil Chevrolet Camaro ZL1 Garage 56 Entry İçin Üretildi

Goodyear, veri toplama uygulamasının yanı sıra, NASCAR Yeni Nesil Chevrolet Camaro ZL1 Garage 56 entry için 24 Saat Le Mans yarışının olası hava koşullarına dayanacak üç tip lastik tasarladı.

Üç Farklı Lastik Tipi Tasarlandı

İlk yarış lastiği tipi, aracın 24 saatlik Le Mans yarışının tamamında mücadele etmesine olanak tanıyan yüksek düzeyde dayanıklılık ve kavrama sağlamaya yardımcı olan kuru koşullar için üretildi. İkinci yarış lastiği tipi, aracın sert hava koşullarında maksimum potansiyelde performans göstermesine yardımcı olmak için sisli ve hafif yağmurlu koşullar için üretilen ara ıslak lastikler oldu. Üçüncü ve son lastik tipi ise, şiddetli yağmurlar için tam ıslak zemin lastikleri; suyu lastik yüzeyinin temas alanından dışarı yönlendirmeye yardımcı olmak için geliştirilen bir sırt tasarımına ve lastik yapısına sahip, pist sıcaklığının daha düşük olacağından hareketle yol tutuşunu koruyacak daha yumuşak bir sırt bileşiğiyle geliştirilen yarış lastikleri.

Jenson Button, Jimmie Johnson ve Mike Rockenfeller Pilot Olacak

Yedi kez NASCAR Cup Series şampiyonu Jimmie Johnson, eski Le Mans 24 Saat galibi Mike Rockenfeller ve 2009 Formula 1 Dünya Şampiyonu Jenson Button, NASCAR Yeni Nesil Chevrolet Camaro ZL1’in pilot koltuğunu paylaşacak. Pilotlar ve çok sayıda mühendis, Goodyear lastiklerini son 12 ayda sekiz pistte gerçekleştirilen on testte değerlendirdi ve sonuçta nihai dayanıklılık yarışına hazırlık için 7.500 milden fazla test yapıldı.

Garage 56 Entry, NASCAR, Hendrick Motorsports, Chevrolet ve Goodyear Arasındaki Ortaklığın Bir Ürünü

NASCAR, Hendrick Motorsports, Chevrolet ve Goodyear arasındaki ortaklıkla hayata geçirilen Garage 56 entry, bu sporun 75 yıllık tarihinde en çok kazanan takım, üretici ve lastik markası ünvanlarını da taşıyor. Garage 56, geleceğin yenilikçi teknolojilerini sergileyen konsept otomobiller için yarış organizatörleri tarafından ayrılan özel bir sınıf. Goodyear, Le Mans 24 Saat’teki Garage 56 entry’ye ek olarak, Le Mans Prototype 2 (LMP2) sınıfının da özel lastik tedarikçisi.

Dünya Teknoloji Lideri Goodyear’ın Yenilikçi Lastikleri

Bu yenilikçi lastikler, Goodyear’ın teknolojideki liderliğinin ve uzun geleneğinin en son ürünü. Goodyear, 1898’den bu yana mobiliteyi mümkün kılıyor ve More Driven olmaya devam ediyor. Bu yıl 125. yılını kutlayan Goodyear, dünyayı hareket ettiren ürün ve hizmetleri sunmaya devam ediyor.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments