SONRAKİ
Transistör nedir? Transistör nedir?
ÖNCEKİ
Oyun Nickleri 2020 2021 2022 2023 Oyun Nickleri 2020 2021 2022 2023
4685
1735 0

Gömülü Sistem Nedir?

Gömülü Sistem Nedir?
Yazar: Furkan YURDAKUL

17 Haziran 2020

Gömülü sistem nedir ne için kullanılır, merak ettiğiniz her şeyi tek bir adres de topladık.

Günlük matem̧antımızda kimilerinin araç kimilerinin ise amaç olarak gördüğü ve kullandığı değişen teknolojinin beyni göm.̈lü sistemlerdir. Bu yapı Iiçerisinde bulunduğu sistemi yönetim görevi görerek parlak zeka duruma getiren, donanım ve yazılım alt birimleri ile oluşmuş, Bunun örnekleri Bank ATM son kullanıcıyı ortadan kaldıran ve tek amacı kendisine için belirlenen görevleri yerine getirmek olan entegre sistemlerdir. Hayatımızın her alanında bu sistemler görmekteyiz. Bunun örnekleri, cihazlarından tutunda mutfaktaki mikrodalga derhal derhal her teknolojik ürün örnek şekilde verilebilir. Gömt.̈lü sistemler ile sıfırdan ihtiyaç duyulan vasıtası tasarlayıp yahut hazır kartlar aracılığı ile lüzumlu komutları kullanılarak oluşturabiliriz. Gömt.̈lü sistemler çoğu zaman büyük miktarlarda üretildiği için maliyetin düşürülmesinden elde edilecek ürünün katları şekilde elde edilmektedir. Bu yüzden gömetrëlü sistemler en kompakt, küçük ve en kazanç, milyonlarca hesaplı şekilde üretilmesi gereklidir.

Gömülü Sistem Tarihçesi

Gerçek açıdan il gömetrëlü sistem tahmin edebileceğimiz gibi MIT laboratuvarlarından çıkmıştır. Aya yolculuk gerçekleştiren Apollo feza gemisinin Apollo Guidance Computer oldu. İlk kitlesel gömetrëlü sistem üretimi 1961 yılında Minuteman füzesi için yapılan Autonetics D-17 rehber bilgisayarı oldu. Ayrık transis Minuteman bilgisayarının önemli tasarım özellikleri, füzenin hedefi daha kırılgan bulabilmesi için rehber algoritmasının yeniden programlanabilir olması ve bilgisayarın kablo ve konnektörden tutum sağlayarak füzeyi test edebilmesiydi. Tor mantık devresinden yapılmış oldu ve ana hafıza için bir hard diski vardı. İlk mikroişlemci hesap makineleri ve diğer ufak sistemlerde uygulanan Intel 4004 oldu. Çalışabilmesi için harici bellek yongaları ve harici destek lojiklerine ihtiyaç duyuyordu. Intel 8080 gibi daha güçlü mikroişlemciler askeri projelerde geliştirildi, fakat diğer kullanıcılara da satıldı. 1980’lerin ortalarında harici şekilde kullanılan sistem parçaları, işlemci ile birlikte aynı yonganın içine girmeye başladı. Bunun sonucu olarak boyutta ve gömt.̈lü sistemlerin maliyetinde çok büyük düşüşler oldu. Bu tip tümleşik devrelere mikroişlemci yerine mikrokontrolör dendi ve göm.̈lü sistemlerin yaygın bir şekilde kullanımı metrëmkün oldu. 80’lerin sonundan itibaren, tümt.Elektronik cihazlar için gömt.̈lü sistemler bir istisna değil bir standart halini aldı ve bu akım halen devam etmektedir.

Gömülü Sistemler Nasıl Tasarlanır?

Bir gömt.̈lü sistem tasarlanacak iken birkaç hususa dikkat edilmelidir. Bunlar;

  1. Maliyet
  2. Bellek Özellikleri
  3. Stabilite
  4. Güvenlik
  5. Yapılacak İşlem Gücü

Göm.̈lü sistemler kendi içinde iki ye ayrılır. Bunlar yazılım ve donanım kısmıdır.

Donanım:

MCU (MicroController Unit), FPGA, ASIC…
Genel amaçlı giriş-çıkış birimleri (GPIO)
Haberleşm. Birimleri
Sisteme özel komponentler…
Yazılım:

Gerçek zamanlı işletim sistemi (RTOS)
Üçüncü parti yazılım kütüphaneleri
Uygulama yazılımları
gomulu-sistem-nedir-nerelerde-kullanilir

Son olarak gömetrëlü sistemlerde programlama konusuna değinecek olursak masaüstü bilgisayarlar üzerinde geliştirilen işlemlerden faklı olan göm.̈lü sistemlerin farklarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Gömt.̈lü sistemlerde daha fazla donanım kullanılır. Kodun hızı ve büyüklüğü önemlidir. Minimum alan, en az zaman, maksimum fayda. Gömt.̈lü Sistemlerde kullanılan programlama dilleri ise şunlardır:

Makine kodu,
Düşük seviyeli diller (assembly)
Yüksek seviyeli diller (c, c++, java, ada)
Uygulama Düzeyi Diller (Visual Basic, Access)

KATEGORİLER:
ETİKETLER:


" Gömülü Sistem Nedir? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Gömülü Sistem Nedir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda Gömülü Sistem Nedir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Furkan YURDAKUL Hakkında:

Teknoloji ve yazılımı seven küçük bir şahsiyet :)

YORUMLAR
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
ZORUNLU

GELEN YORUMLAR (0)
Telefon Kılıfıyla Tarzını Yansıtabilirsin
Telefon Kılıfıyla Tarzını Yansıtabilirsin
Sessiz Kompresör – Elektrostatik Toz Boya
Sessiz Kompresör – Elektrostatik Toz Boya
Zümrüt Küpe Modelleri
Zümrüt Küpe Modelleri
TİMUR D MÜZİK PİYASASINDAKİ HAKETTİĞİ YERİNİ ALDI
TİMUR D MÜZİK PİYASASINDAKİ HAKETTİĞİ YERİNİ ALDI
Trader’lar, Eylül’de Binomoto GP’de buluşuyor
Trader’lar, Eylül’de Binomoto GP’de buluşuyor
Onlarca Ödül Alan Ajans 180’in Sahibi Sezer Kabil’den Açıklama
Onlarca Ödül Alan Ajans 180’in Sahibi Sezer Kabil’den Açıklama
Tek Taş Yüzük Modelleri
Tek Taş Yüzük Modelleri
Çince Türkçe Çeviri
Çince Türkçe Çeviri

Copyright © 2015 - 2021 Tüm Hakları Saklıdır.