Dolar 26,1498 0.2%
Euro 29,1076 1.28%
Sterlin 33,9821 0.75%
S. Riyali 6,9832 0.14%
Altın GR 1.645,19 1,41%
Yar. Altın 5.432,00 1,44%
Çeyr. Altın 2.716,00 1,46%
22 Ay. Altın 1.590,01 1,42%
Tam Altın 10.777,42 1,21%
Gölgesi yeter”den “babana bile güvenme”ye giden uzaktan çalışan güvenliği

Gölgesi yeter”den “babana bile güvenme”ye giden uzaktan çalışan güvenliği

ABONE OL
18 Haziran 2023, 12:15:03

Uzaktan çalışanlar için güvenliğin önemi günümüzde her zamankinden daha da artmış durumdadır. “Gölgesi yeter” adındaki geleneksel güvenlik önlemleri artık yeterli olmayabilir. Bu nedenle, “babana bile güvenme” diyerek uzaktan çalışanların güvenliğini sağlama konusunda daha dikkatli olmalıyız.

Uzaktan çalışma, birçok avantajıyla birlikte bazı riskleri de beraberinde getirebilir. Bilgilerin çalınması, siber saldırılara maruz kalma veya kimlik avı gibi tehditler, uzaktan çalışanlar için yeni bir gerçeklik haline gelmiştir. Bu nedenle, uzaktan çalışanlar için güvenlik önlemlerinin alınması zorunlu hale gelmiştir.

Uzaktan çalışanların güvenliğini sağlamak için çeşitli adımlar atılabilir. Öncelikle, güçlü ve güvenli bir şifre politikası oluşturulmalıdır. Ayrıca, güncel antivirüs ve güvenlik yazılımlarının kullanılması da önemlidir. Ayrıca, siber saldırılardan korunmak için VPN kullanılması da önerilir.

Bu önlemlerin yanı sıra, uzaktan çalışanlara eğitimler verilmesi, farkındalığın artırılması ve güvenli internet kullanımı konusunda bilinçlendirme yapılması da gereklidir. Çalışanların bilgilerini güvende tutmak için dosya şifreleme ve iki faktörlü kimlik doğrulama gibi teknolojiler de kullanılabilir.

Sonuç olarak, uzaktan çalışanların güvenliği göz önünde bulundurulmalı ve uygun önlemler alınmalıdır. “Gölgesi yeter”den “babana bile güvenme”ye geçerek, uzaktan çalışanlar için daha güvenli bir çalışma ortamı oluşturulabilir. Bu sayede, çalışanlar siber tehditlere karşı daha korunaklı hale gelebilir ve iş verileri güvende tutulabilir.

SİZİN KURUMSAL AĞINIZ HANGİ BABA?

Bir insanın hayat tecrübesi, baba figürünün hayatını ne kadar şekillendirdiğiyle birebir ilintilidir. Kimi için babanın “gölgesi yeter”; kimi “babana bile güvenme” diye tavsiyelerde bulunur. Baba figürünün insan zihni üzerinde kurduğu görünmez ağ ile kurumsal ağlar arasında büyük benzerlikler var.

Dünyada herkes için en güvenilenlerin başında gelen babalar, uzaktan çalışmada ağ güvenliği için örnek oluştuyor. Sıfır Güven Ağ Erişimi adı verilen Zero Trust Network Access (ZTNA) teknolojisi babalarımız kadar güvenilir olmaya aday. Ancak, ZTNA uygulanmayan kurumlar ise, baba figürünün diğer yüzünü yaşıyorlar. “Sıfır güven” prensibi güvenliği en üst düzeye taşıyor.

Uzaktan çalışmada güvenlik için babanızı örnek alın

Babalar gününün içinde bulunduğumuz hafta dolayısıyla açıklamalarda bulunan BeyazNet CEO’su Fatih Zeyveli, Sıfır Güven Ağ Erişimi (ZTNA) altyapısının, baba kucağı kadar güvenli olduğunu belirtti. BeyazNet CEO’su Fatih Zeyveli şöyle dedi: “Uzaktan çalışmanın yaygınlaşmasıyla, ağların güvenliği zayıflıyor. Ancak ZTNA tıpkı bir baba gibi koruma, bağ, kollama özellikleriyle öne çıkıyor ve güvenli bir ağ inşa ediyor. Bu da, ZTNA stratejisinin gücünü gösteriyor.”

Baba gibi güvenli ve güçlü ağlar

Baba, sevdiklerini koruma ve bakım sağlama konusunda sürekli çaba gösteren koruyucular olarak bilinir. Bugünün birbirine bağlı dünyasında, sorumluluklarımız dijital alanı da kapsıyor. ZTNA, baba figürünün koruyucu niteliklerini, çevrimiçi alana yaygınlaştırarak güçlü bir yardımcı araç olarak hizmet ediyor. Güvenli bağlantılarla siber tehditlere karşı koruma sağlıyor. Benzer şekilde ZTNA, kullanıcı erişimini, cihazları ve uygulamaları doğrulayarak dijital bağları güçlendiriyor. ZTNA protokollerini uygulayarak, baba gibi güvenli ağlar kurabilir, güveni pekiştirebilir ve ailelerinin dijital iletişimlerinin gizliliğini sağlayabilirsiniz.

“Asla güvenme, her zaman doğrula” 

Sıfır Güven Ağ Erişimi (ZTNA), hizmet sunarken, sorumluluklarından kaçan babaları da hesaba katar. “Asla güvenme, her zaman doğrula” prensibine odaklanarak veri güvenliğini en üst seviyede tutar. Dijital etkileşimlerde kişisel bilgilerin ve dijital varlıkların korunması konusunda proaktif bir tavır sergiler. ZTNA, her erişim talebini doğrulayarak güvenli bir ortamı sürdürme konusundaki taahhütlerini pekiştirir.

Dijital mirası bir baba gibi koruma

Baba; ailelerine kalıcı bir miras bırakma çabası içerisindedir. Bu mirasın bir parçası, dijital varlıklarını korumak ve gelecek nesillere devam ettirmektir. ZTNA, yetkisiz erişimi engelleyerek ve hassas bilgileri güvence altına alarak bu dijital mirası koruma konusunda önemli bir rol oynar. ZTNA kullanıcıları aile belgeleri, hatıraları ve değerli dijital varlıkları koruyarak, bunların devamlılığını ve güvenliğini sağlayabilirler.

Güvenilir ve karar veren bir ağ

Baba; sevdiklerini koruma konusundaki doğal eğilimleriyle bilinir. ZTNA, ihtiyatlı ve daima doğrulama ilkesiyle uyumlu, sağlam bir güvenlik çerçevesi sunar. İş liderleri, ZTNA stratejilerini uygulayarak kuruluşlarının krit

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments