GELİŞİMİN ADI YERLİLEŞME

Geliştirmeye devam ettiğimiz milli ve yerli ürünlerimiz ile artık teknolojiyi dışarıdan almak yerine, kendi ülkemizde üretmeye başladık.

GELİŞİMİN ADI YERLİLEŞME

Önceliğimizi savunma sanayine verdiğimiz bu yıllarda ilk olarak Altay tankımız, Anka insansız hava aracımızı ve Hürkuş eğitim uçağımızı yapmıştık. Daha sonra ilk yerli piyade tüfeklerini ürettiğimiz de ilk yerli haberleşme uydumuzun da çalışmalarını başlatmıştık. 2014 yılı sonunda başlatılan, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Türksat A.Ş. tarafından geliştirilen ve Tübitak Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’nün ana yükleniciliğini sağladığı projenin neredeyse sonuna geliniyor.

İlk defa tamamı yerli uydumuz olan Türksat 6A, Tusaş, Aselsan, CTech ve üniversitelerin desteği ile başlanmıştı.  2018 yılının başlarında yeterlilik testlerinin yapıldığı Türksat 6A, 2020 yılında tamamlanıp, 2021 yılında fırlatılması hedefleniyor.

İlk yerli ve milli uydumuz olacak olan Türksat 6A‘yı Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Aslan ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, TAI tesislerinde inceleme fırsatı buldu.

Üretim sürecinde aksaklıkları ve geliştirme sürecini yerinde inceleyen Bakan Aslan, “Ülkemizin ilk yerli ve milli uydusu Türksat 6A’da yüzde 47 ilerleme sağlanmış durumda, yaklaşık bir hafta gibi bir sürede uydumuzun tüm işlemleri tamamlanarak, test aşamasına geçilecek. Mayıs ayı ortalarında ise bir çok teste tabi tutulacak.” dedi. Açıklamasında Türk mühendislerinin başarılarından bahseden Bakan Aslan, “Türk mühendisleri bir çok şeyi başardıkları gibi, bu uyduyu da başaracaklarından hiç şüphem yok. Olağanüstü gayretlerle çalışan mühendislerimiz, daha önceki tecrübeleriyle, bu uydumuzu başarılı bir şekilde fırlatmaya hazırlayacaklar.” dedi.

Son 15 yılda her alanda kendimizi yenilediğimizi ve geliştiğimizi, aynı zamanda da savunma sanayisinde de çok ciddi mesafeler kat ettiğimizi ifade eden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü: “Katettiğimiz mesafelerini ilk meyvesini Afrin operasyonunda aldık. Şimdi Türkiye’nin kendi tankı Altay, insansız hava aracı Anka, eğitim uçağu Hürkuş’tan sonra Türkiye’nin kendi ürettiği ilk haberleşme uydusu Türksat 6A’yı yapıyoruz. %47’si tamamlanan uydumuz Türkiye’de yetişmiş mühendisler yapıyor. Allah nasip ederse gelecek dönemlerde diğer haberleşme ve keşif uydularımızı da kendimiz üreteceğiz.” dedi.

Ülkemiz ne kadar hainler ile çevrelenmiş olsa da geleceğimiz için sanayileşmeyi ve teknolojik üretimleri kendi kendimize yapmamız gerektiğini savunmamız her zaman daha mantıklı olacaktır. Geliştirdiğimiz savunma ürünleri ile artık dışa bağımlı halde yaşamıyoruz. İstediğimiz testleri, istediğimiz bilgileri kendimize saklayarak olası güvenlik zafiyetlerini tamamen ortadan kaldırdığımız bu atılımda inşallah daha en küçük teknolojik ürünleri de ülkemizde üretir hale gelmemiz dileğiyle.

"GELİŞİMİN ADI YERLİLEŞME konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere GELİŞİMİN ADI YERLİLEŞME ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda GELİŞİMİN ADI YERLİLEŞME ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Furkan YURDAKUL
Furkan YURDAKUL
Teknoloji ve yazılımı seven küçük bir şahsiyet :)
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. badalementi don tano (reisSevdalisiAKNefer) dedi ki:

    aynen geldi şuan 7a trt 15k çekiyo

teknoloji haberleri

teknoloji haberleri 2019

sorun şikayet

technosfer

otomobil inceleme

inceleme

sorunu

sorunları
kullanıcı yorumları