FIFA16-PES 2016 Karılatırması

  • 06 Temmuz 2015
  • 2.297 kez görüntülendi.
FIFA16-PES 2016 Karılatırması

EA Sports tarafından geliştiren FIFA ve Konami tarafından geliştirilen PES serileri arasındaki rekabet gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Bizlerde bu rekabetin 2016 versiyon oyunları arasındaki karşılaştırmayı sizlerle paylaşacağız.

1993 yılından beri süregelen bir oyun serisi olan FIFA’nın geçtiğimiz haftalarda tanıtılmıştı. EA Sports’un FIFA’da 2011 yılından başlayan değişim süreci gün geçtikçe devam ediyor. Oyundaki gerçekçiliği bir üst seviyeye çıkarmak için yapılan yenilikler biz kullanıcıları da bir hayli memnun ediyor.

Konami tarafından geliştirilen PES serisi ise 2013 yılına kadar olan hegemonyasını kaybetti. Yeni nesil oyun motorlarına geçişin ardından her ne kadar belli bir PES kitlesi beğensede , oyun oynanış açısından ciddi bir değişim yaşadı ve FIFA’nın gölgesinde kaldı diyebiliriz. Ancak PES 2016’da gördüğümüz kadarıyla gelecek senelerde bunları tamamen aşacağa benziyor.

image_1.img   PES2016_Neymar_02

Gelelim oyunların 2016 versiyonlarına. EA Sports’un gelistiricisi olduğu FIFA16 geçtiğimiz günlerde tanıtıldı. Ignite Engine oyun motoruyla gelistirilen oyunda geçen senenin temel alındığı bir gerçek. Gerek maç içindeki gol sevinçleri , gerek Ultimate Team modu , gerekse gerçekçi oynanış kullanıcıların hoşuna giden özellikler. Bu yıl EA Sports tarafından bir yenilik yapıldı ve oyuna 12 kadın milli takımıda eklendi. Bu da oyuna ilgi çekmek için yapılan yeniliklerden. Öte yandan bu yıl biz Türklere de bir iyilik yapıldı ve sonunda oyuna Türkçe dil desteği getirildi. Süper Lig’in de olacağı düşünüldüğünde Türk oyun severlerin hoşuna gidecek bir oyun olması bekleniyor.

PES serisinde ise tabiki bu dev çekişmede geri kalmamak adına birçok yenilik yapıldı. Konami tarafından oyunda ön planda tutulan şey ise oyuncu yüzlerindeki ve tepkilerdeki gerçekçilik. Bunun yanında oyundaki menajer modunu da geliştirmek için çaba sarf edildiği de gözle görülüyor. FOX oyun motorunun kullanıldığı PES 2016’da oynanışta gerçekçiliği yakalamak açısından yenilikler yapılmış. Oyun içindeki hakeme itirazlar , futbolcular arasındaki gerilimler oyuna işlenmiş. Bunların yanında oyun içinde gol sevinçleri artık kullanıcılara bırakılmış. FIFA’da bulunan UT modunun bir benzerinide PES 2016’da görmek mümkün. Oyunda Türkçe dil desteği de bulunuyor.

Yıllardan beri süregelen PES-FIFA rekabetinin bu yılda bir hayli hararetli geçeceğe benziyor. Zira oyun oynanış videolarının paylaşım zamanları bile bu çekişmeyi gösterir nitelikte. Her ne kadar PES 2014 ve 2015 senelerinde geçiş döneminde olsa da artık yeni oyunun bu rekabetin yeniden alevlenmesi sağlayacak gibi duruyor.

Rekabetin olacağı bu yılda ,  FIFA’nın bir adım önde olduğunu söylemek zor değil. Sizlerin de bu konu hakkındaki görüşlerinizi bekliyoruz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ