SONRAKİ
Msi GE62 7RD Apache İnceleme Msi GE62 7RD Apache İnceleme
1393
516 0

Facebook Üzerinden Dolandırılmayın!

Facebook Üzerinden Dolandırılmayın!
Yazar: Technosfer Haber Merkezi

11 Kasım 2017

Dünyanın en büyük sosyal medya ağı olarak gösterilen Facebook üzerinden her geçen gün dolandırılan insan sayısı artıyor. Dünya üzerinde en çok kullanılan ve 2 Milyardan fazla kullanıcısı olan sosyal ağ Facebook dolandırıcılar için en verimli alan olarak görülüyor. Peki dolandırıcıların en çok kullandıkları yöntemler neler ve dolandırıcılardan nasıl korunabiliriz? Bu yazımız okuyarak Facebook üzerinden dolandırılmayın alabileceğiniz önlemleri öğrenin.

Facebook dolandırıcılarının büyük bir kısımı ülkemizde son zamanlarda bilişim hukuku alanında yapılan çalışmalara rağmen yetersiz kalan kanunlara güvenerek sosyal medya ağlarından insanları dolandırıyor. Ülkemizde yeni yeni oturmaya başlayan bilişim hukuku kanunları gittikçe ağırlaştırılıyor, artık dolandırıcı ve hacker’lar yetkili mahkemelerce ağır cezalar ile cezalandırılabiliyor.

Bu kupon kesin tutacak: 

Facebook üzerinde kullanılan dolandırıcılık yöntemlerinin en başında ücret karşılığı satılan iddaa kuponları geliyor. Kurban olarak sizi gören dolandırıcılar bir çok sayfa ve gönderinin altına sahte hesaplar ile gönderi ve yorum atar. Kurban mesaj atınca da olaylar başlar. Size %99 tutacak demiş olduğu kuponu size belli bir ücret karşılığında satmayı önerir aynı zamanda da size daha önceden tutturduğunu iddaa etmiş olduğu hazır bulduğu kuponlarla birlikte çekilmiş para fotoğraflarını atar. Eğer burada kişiye inanır ve istemiş olduğu parayı verirseniz ya sizi engelleyecektir ya da kupon tutmadığında size cevap olarak abi sen çok şanssız çıktın %1 tutmama olasılığı sana denk geldi diyecektir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız %90 yetkili mahkemelerde davanız görüldüğünde durum dolandırıcılık olarak sayılmayacaktır çünkü dolandırıcı size %1 tutmama ihtimali sunmuştur. O yüzden bu tip tuzaklara düşmemeye çalışın.

2. El Ürün ama sıfır gibi:

Facebook dolandırıcılarının en çok sevdiği yöntemlerden birisi de budur, çok az kullanmış olduğunu ifade etmiş olduğu bir bilgisayarı veya telefonu ikinci el olarak satmak üzere Facebook gruplarına atarlar. Sizde o ürünü almak istediğinizde size ürünü göndermezler ve sizi engellerler. Hatta bazen aynı ürünü 10 kişiye bile satabilirler farklı dönemlerde.

Peki dolandırıcı olmadığını nasıl anlayacağız?

Öncelikle ürünü alacak olduğunuz kişinin profilini inceleyin eğer eski bir profil ve gerçek fotoğrafları varsa iletişime geçin.

Ardından ürünün farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarını isteyin eğer gönderebilirse ürün elinde var demektir.

Ürünü kapıda ödeme veya online satış yapan sitelerden GET (Güvenli e-Ticaret) benzeri bir yöntem ile almayı teklif edin. Kabul ederse ürünü GET ile almayı deneyin çünkü ürün elinize ulaşmazsa paranızı iade alabilirsiniz.

Telefon alıyorsanız telefonun yanında bir kağıda ürünü size sattığına dair ıslak imzalı, tarihli bir yazı yazmasını isteyen istemiş olduğunuz kağıdın yanında kimlik fotokopisini de eklemesini isteyin bu sayede telefon çalıntı dahi olsa sizin başınıza bir hukuki durum gelmesi halinde ürünü satın aldığınızı kanıtlayabilirsiniz.

Orjinal ayakkabı bu valla orjinal:

Bu model dolandırıcılar genelde ürünleri gönderirler ancak ayakkabılar veya orjinal diye satmış oldukları ürünler hiç bir zaman orjinal değildir. Adidas diye ödeme yaparsınız orjinal Abibas alırsınız dikkat etmeniz lazım. Bunun için de yapabileceğiniz en güzel şey ürünün fiyatının %10 daha fazlasına GET ile satın almak.

Get ile sahibinden, gittigidiyor, sanalpazar gibi siteler üzerinden ürün için satış linki açtırabilirsiniz. 100 Tl’ye alacağınız ürünün maksimum fiyatı 110 TL olacaktır. Oluşan farkı da satıcı ile bölüşmeyi talep edebilirsiniz.

Sahte hesap ile borç isteyenler: 

Bunlar direkt üst seviye dolandırıcılardır, bu türdeki dolandırıcılar niteliklidir ancak genellikle yurt dışından sizinle iletişime geçmektedirler. Size eğer profilinizde arkadaş olarak ekli bir kişi yeniden arkadaşlık isteği atıp siz kabul ettiğinizde de yazıp borç para istiyorsa daha önceden açılmış olan hesabına ne olduğunu sorun. Ardından telefon numarası üzerinden arayarak durumu teyit edin eğer arkadaşınız ben değilim derse ekran görüntüleri ile birlikte hukuki süreç başlatabilirsiniz ancak genelde uluslararası alanda oldukları için yakalanmaları uzun sürecektir.

Şantaj yapanlar:

Bunlar için dünya üzerinde bulunan tüm argo kelimeleri kullansanız azdır. Genellikle bayan profiller üzerinde boydan olan fotoğrafları Photoshop benzeri programlar ile uygunsuz bedenlere dönüştürerek sizi +18 içerikli sitelerde yayımlamakla tehdit ederler. Böyle bir durumla karşı kaşıya kalırsanız hiç merak etmeyin siz onlara para göndermediğiniz zaman genellikle başka kurban arayışı içerisine girerler lakin siz tedbir olarak ekran görüntülerini alıp ekran görüntüleri ile birlikte arkadaşlarınızı uyarın ve hukuki süreç başlatın. Hukuki sürecin sonunda onları bir çok suçtan uzun sürecek bir ceza bekliyor olacaktır.

Size bir kaç madde ile Facebook üzerinde başınıza gelebilecek kötü durumlardan bahsettik ancak sadece bunlarla sınırlı değil dolandırıcıların kullanmış olduğu yöntemler. Bunların dışında bir çok yöntem ile sizi dolandırmayı deneyebilirler. Başınız sıkıştığı zaman elimizden geldiğince size yardımcı olmak için burada olacağız bize her zaman ulaşabilirsiniz. Dolandırılmadan sağlıklı, güzel günler geçirmeniz dileğiyle…

KATEGORİLER:
ETİKETLER:


" Facebook Üzerinden Dolandırılmayın! konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Facebook Üzerinden Dolandırılmayın! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda Facebook Üzerinden Dolandırılmayın! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Technosfer Haber Merkezi Hakkında:

YORUMLAR
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
ZORUNLU

GELEN YORUMLAR (0)
Sessiz Kompresör – Elektrostatik Toz Boya
Sessiz Kompresör – Elektrostatik Toz Boya
Zümrüt Küpe Modelleri
Zümrüt Küpe Modelleri
TİMUR D MÜZİK PİYASASINDAKİ HAKETTİĞİ YERİNİ ALDI
TİMUR D MÜZİK PİYASASINDAKİ HAKETTİĞİ YERİNİ ALDI
Trader’lar, Eylül’de Binomoto GP’de buluşuyor
Trader’lar, Eylül’de Binomoto GP’de buluşuyor
Onlarca Ödül Alan Ajans 180’in Sahibi Sezer Kabil’den Açıklama
Onlarca Ödül Alan Ajans 180’in Sahibi Sezer Kabil’den Açıklama
Tek Taş Yüzük Modelleri
Tek Taş Yüzük Modelleri
Çince Türkçe Çeviri
Çince Türkçe Çeviri
SEO Ajansı ve Web Tasarım Firmaları Neler Yapar? WhisperFuss!
SEO Ajansı ve Web Tasarım Firmaları Neler Yapar? WhisperFuss!

Copyright © 2015 - 2021 Tüm Hakları Saklıdır.