Dolar 26,1498 0.2%
Euro 29,1076 1.28%
Sterlin 33,9821 0.75%
S. Riyali 6,9832 0.14%
Altın GR 1.645,19 1,41%
Yar. Altın 5.432,00 1,44%
Çeyr. Altın 2.716,00 1,46%
22 Ay. Altın 1.590,01 1,42%
Tam Altın 10.777,42 1,21%
Erhan ÇAKMAK: CHP Merkez İlçe’de kazanan – kaybeden yok! – YENİ ADIM GAZETESİ

Erhan ÇAKMAK: CHP Merkez İlçe’de kazanan – kaybeden yok! – YENİ ADIM GAZETESİ

ABONE OL
07 Ağustos 2023, 19:16:44

CHP Merkez İlçe delege seçimleri sonuçlandı. Seçimin favori adayı olan mevcut ilçe başkanı Ebru Uzun, kaybederek Olcay Can’a karşı yenildi. Demokratik bir yarışın ardından sonuca saygı göstermek önemlidir. Delege seçimlerinin galibi genellikle kongrenin galibi olur, bu nedenle Olcay Can’a CHP Merkez İlçe Başkanlığı için şimdiden “hayırlı olsun” demek yerinde olacaktır.

Olcay Can’ın tavrı, tutumu ve yerel seçimlere bakış açısı önemlidir. Ayrıca, adaylık konusunda geçmişte yaşanan hataların tekrarlanıp tekrarlanmayacağı da gözlemlenecektir. Bir süre beklemek ve ona göre değerlendirme yapmak önemlidir.

Diğer taraftan, Zonguldak’ta CHP’nin önde gelen isimlerinden biri olan Ebru Uzun, neredeyse tek başına mücadele etti ve sayısal olarak dengeli bir sonuç elde etti. Ancak kendi hatalarının olduğu söylenebilir. Bu hatalar olmasaydı, “sarı liste” olarak bilinen lista ortaya çıkmayacaktı ve bu listedeki delegeler büyük olasılıkla Ebru Uzun’u destekleyecekti. Uzun bu durumu fark edememiş veya kendi ekibindeki “Truva atları” buna engel olmuştur. CHP’nin içinde olduğu gibi, “Truva atları” diye adlandırılan kişiler her siyasi partide olduğu gibi CHP’de de bulunmaktadır ve bu kişiler delege seçimlerinde etkili olmuşlardır.

Şu anda CHP Merkez İlçe delege seçimlerinin kazananı veya kaybedeni belirsizdir. Sayısal dengelerin değişmesiyle birlikte beklenmedik bir kongre süreci yaşanabilir. Ancak sonuç olarak, seçimlere katılan tüm adayların ve delegelerin siyasi husumete kapılmadan, partinin bölünmeden, aile içindeki tartışmaları dışarıya taşımadan siyasi olgunlukla kongreyi gerçekleştirmesi beklenmektedir.

Ayrıca, il başkanlığı konusu da önemlidir. Murat Pulat’ın yeniden aday olup olmayacağı ve Süleyman Kurt ile Nuri Turpçı’nın ona destek verip vermeyeceği merak konusudur. CHP’ye fetret devrini yaşatan Murat Pulat’ın tekrar seçilip seçilmeyeceği ise belirsizdir. Bu konuda farklı dedikodular dolaşmaktadır. Pulat’ın karşısına güçlü bir aday çıkma ihtimali de bulunmaktadır. Bu durumda ise ilginç gelişmeler yaşanabilir.

Sonuç olarak, CHP Merkez İlçe delege seçimlerinin ardından önemli bir kongre sürecine girileceği ve siyasi açıdan beklenmedik gelişmeler olabileceği görülmektedir.

Erhan ÇAKMAK

Kaynak (Foto – Haber): https://www.yeniadimgazetesi.com/chp-merkez-ilcede-kazanan-kaybeden-yok
İçerikler yeniden haberleştirilmiştir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments