yükleniyor...

Epidural Anestezi

Epidural anestezi, sezeryan veya normal doğum sırasında oluşabilecek ağrıları dindirmek için uygulanan lokal bir yöntemdir. Hem normal doğumlarda, hem de sezeryan doğumlarda uygulanmaktadır. Bölgesel bir anestezi yöntemidir.Genel anestezinden en büyük farkı anne adayının doğum sırasında uyanık ve çevresini görebiliyor olmasıdır. Genel anestezi ile risk açısından kıyaslandığında çok daha sağlıklıdır. Bu bağlamda epidural anestezi nedir diye merak edenler için tüm detayları yazımızın içerisinde paylaşıyor olacağız.Halk arasında ağrısız doğum olarak bilinir. Anne adayının hem sezeryan, hem de normal doğumunda uygulanabilmektedir. Belden epidural bölgeye enjektör yardımı ile girilir ve ilaçla belden aşağısı uyuşturulur. Bu sayede doğum sırasında oluşabilecek her türlü ağrı ve sancının önüne geçilmiş olur. Kadınların için tatlı bir rüya olan hamilelik, doğum süresi yaklaşıkça korku ve endişeye dönüşür.Yaşanacak ağrılar kimi zaman rüyalarına bile girmektedir. Tıbbın ilerlemesi ile bu tür ağrılar ortadan kalkmıştır. 100 yılı aşkın süredir uygulanan epidural anestezi yöntemi ile hem bu ağrıları yok etmiş, hem de bebeğin sağlığını korumuş olursunuz.

Epidural Anestezi Nasıl Yapılır?

Epidural anestezinin 3 farklı uygulama şekli bulunmaktadır. Birincisi saf epidural anestezidir. Normal ve sezeryan doğumlarda uygulanabilmektedir. İkincisi spinal anestezidir ve sadece sezeryan doğumlarda uygulanmaktadır. Bir diğer epidural anestezi yöntemi ise kombine anestezidir. Hem saf, hem de spinal anestezi yöntemi birlikte tercih edilmektedir.Uygulaması kolay ve riski yoktur. Çok ince bir kateder ile bel bölgesinden epidural boşluğa girilmesidir. Lokal anestezik maddeler içeren ilaçlar enjektör yardımı ile epudural boşluğa verilir. Çok kısa bir süre içinde belden aşağısı uyuşur ve anne adayı hiçbir şey hissetmemeye başlar. Yana yatar veya oturur pozisyonda uygulanmaktadır. Ancak, anne adayının hafif geri yaslanması ve oturur pozisyonda olması tercih edilmektedir.İşlemin yapılması ile ağrı algılayıcı yapılar iptal olmuş olur. Bu yapıların beyne ağrı iletmesi mümkün olmayacaktır. Özellikle omuriliğe gelen ağrı uyarıları liflerin uyuşması nedeniyle daha yukarı iletilemeyecek ve beyne ulaşmayacaktır. Bu uygulama yukarıda da ifade ettiğimiz gibi normal doğumun başlaması ile yapılmalıdır. Ağrı ve sancıların şiddetinin artması ile rahim ağzı açılmaya başlar ve bu açıklık 4 cm kadar olduğunda epidural anestezi uygulanır.Doğumun normal ya da sezeryan olacağına doktorunuzun yapacağı kontrollerden sonra karar verilir. Hem anne, hem de bebek için riskli bir durumun olmaması durumunda normal doğum tercih edilir. Ancak, bazı risklerin ön görülmesi durumunda ise sezeryan doğum tercih edilmektedir.

Epidural Anestezinin Yan Etkileri

Epidural anestezinin yan etkileri çok azda olsa olabilmektedir. Çok aşırı kilo almış anne adaylarında nadirende olsa anestezinin başarısız olma ihtimali olabilmektedir. Epidural uygulamanın zorlaşması beldeki sorunlara bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.Bunun dışında epidural anestezi riskleri olarak felç geçirme ihtimalini belirtebiliriz. Çok düşük bir ihtimaldir. Başarız yapılan uygulamalarda olası bir durumdur. Aşırı ilaç verilmesi veya anne adayının herhangi bir hastalığına bağlı olarak oluşabilir. Bu tür bir riskin oluşmasında çok kötü doktor uygulamaları etken olabilmektedir. Bu nedenle doktor seçimine önem vermelisiniz.Bu riskler çok düşük ihtimalli durumlardır. Sık görülen yan etkilerinden biri doğum sonrası 72 saate kadar yaşanan baş ağrılarıdır. Son olarak mide bulantısı ve tansiyon gibi yan etkilerden bahsedebiliriz. Hem mide bulantıları, hem de tansiyon gibi durumlarla çok sık karşılaşılmaktadır. Ancak, geçici bir durumdur ve anne adayları için ciddi bir sağlık problemi yaratmaz. Kısa süreli olarak yaşanır ve atlatılır.

Epidural Anestezi konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Epidural Anestezi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

slime rancher sistem gereksinimleri exxen şikayet samsung m31 kullanıcı yorumları laptop klavyesi çalışmıyor sevişmenin faydaları