Engelliler için akıllı telefon kullanmayı kolaylatıran uygulamalar!

  • 13 Haziran 2015
  • 1.065 kez görüntülendi.
Engelliler için akıllı telefon kullanmayı kolaylatıran uygulamalar!

Ülkemiz ve dünya üzerinde bir çok engelli arkadaşımız bulunuyor. Bizlerden farksız engelli arkadaşlarımız. Hiç düşündünüz mü? Göremeseydiniz, duyamasaydınız, konuşamasaydınız nasıl olurdu? Engelli arkadaşlarımızın bizlerden bir farkı yok ancak dünya üzerinde onlar için yapılmış akıllı telefon sayısı çok az. Bizlerde sizlere bu yazımızda çevrenizde ki engelli insanlara yardımcı olabileceğini düşündüğümüz engelliler için akıllı telefon programlarını ve özelliklerini topladık. Sizlerden de küçük bir ricamız var, bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşın ki daha fazla kişiye ulaşalım. Paylaştıktan sonra yorum yapan okurlarımızdan bazılarına küçük hediyelerimiz olacak.

Engelliler için akıllı telefon!

Engelliler için akıllı telefon!

TTY Ayarları Nedir?

TTY ayarları telefonları az işiten ve sağır olanlar için telefonu işitsel değilde görsel konuma getirir. Yani telefonu görsellerle destekler ve daha iyi anlamanızı sağlar. Sesi az işitenler için telefonun sesini yükseltir. Peki bu ayarı nasıl aktif edeceğiz?

Ayarlar>Arama Seçenekleri> Diğer Seçenekler> TTY Mod yazan yere tıklayalım. Burada size 5 farklı seçenek sunuyor:

TTY Kapalı (TTY Off)

Tüm TTY seçeneklerini kapatır,

TTY Tamamı (TTY Full)

Tüm TTY seçeneklerini açar,

TTY HCO

HCO’yu açar (İşitme yükseltici yani sesi yükseltir)

TTY VCO

VCO’yu açar (Sesi çok yükseltir)

 

Peki bunun dışında bir uygulama yok mu tabii ki var:

DRAGON DICTATION: Konuşmaları yazıya döken bir uygulama Dragon Diction. Aralarında Türkçe’nin de olduğu 30’dan fazla dili destekliyor. Ücretsiz olan uygulamayı kullanmak oldukça kolay. Yapılması gereken konuşma esnasında uygulamanın ortasındaki kırmızı düğmeye basmak, metni kaydetmek ve sonrasında da bitir tuşuna basmak. İsterseniz, ayarlar kısmından konuşmanın bittiğinin otomatik olarak algılanmasını da sağlayabiliyorsunuz.

İndirme linki (iOS) : https://goo.gl/k4H6WT

Bu uygulamayı kullanmadan önce bir yakını iseniz yardımcı olmanızı öneriyoruz. Bu uygulamanın dışında işitme yetilerini kaybetmiş arkadaşlarımızın hayatını kolaylaştıracak ve çevresindeki insanları bilinçlendirecek bir uygulamayı sizinle paylaşmak istiyorum. Belki şuanda bir engelimiz olmayabilir ancak ilerde olmayacağı anlamına gelmen o nedenle bu yazımızı ne kadar fazla kişiye ulaştırırsak o kadar fazla hayatları kolaylaştırırız. Sizlerinde bildiği gibi engellerinizin olması çok büyük bir sorun değil çünkü çevrenizdeki insanların eğer size karşı bakışları düzgünse zaten tüm engelleri bir şekilde aşabilirsiniz.

SPREAD SIGNS: iOS ve Android cihazlar için yazılımcılar tarafından geliştirilen ve geliştirilmeye devam eden uygulama, bir işaret dili sözlüğü. Uygulama Türkçe dahil 20’den fazla dili destekliyor ve 200 binden fazla kelime çevirisine sahip. Ücretsiz olan bu uygulama European Sign Language Centre adlı sivil toplum kuruluşu tarafından geliştirilmiş.

İndirme linki (iOS) : https://goo.gl/5TT1pE

İndirme linki (Android) : https://goo.gl/5TT1pE

 

Çevrenizdeki kişinin durumuna en uygun olanı seçebilirsiniz.


 

Peki ya çevremizdeki insanların görme yetilerini kullanmalarında bir engel varsa? Engelliler İçin Akıllı Telefon kullanmak imkansız mı olsun? Tabii ki hayır!

Çevremizdeki görme engelli kişiler için günlük hayatlarını kolaylaştıracak bazı uygulamalar ise şu şekilde:

 

GOOGLE TALKBACK:  Android işletim sistemi kullanan akıllı telefonlarda kullanabileceğiniz bir yazılım.Bunların içerisinde en önemlisi TalkBack yani sesli olarak geribildirim yapan sistem diyebiliriz. Bu sistem ile görme engelli kişilerin günlük hayatları oldukça kolaylaşacak.

 

Google Talkback’e benzer bir başka program ise BlindSquare,

Blind Square: MIPsoft tarafından geliştirilen ve iPhone, iPad ile kullanılabilen  BlindSquare uygulaması. App Store’da 43,99 TL’lik satış fiyatıyla sunulan BlindSquare her ne kadar pahalı olsa da görme engelli tanıdıklarınız için kullanışlı bir sosyal uygulama tavsiyesi olabilir. Ürünün Apple cihazlarda kullanıldığını da belirtelim.

Bu yazımızı okuyan ve paylaşımda bulunan okurlarımız için küçük bir sürprizimiz olacak. Sizlerde daha fazla kişiye ulaşmak için lütfen elinizden geleni yapın. Sizlerde çevrenizden bildiğiniz kullanılabilir programları yazarsanız yazı içerisinde güncelleme yaparak daha fazla yardımcı olabiliriz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Furkan dedi ki:

    Merhabalar. Böyle bir konuda biz görme engellileri kendi( adıma konuşuyorum) ele aldığınız için çok teşekkür ederiz. Sizden küçük bir ricam daha var Blind squire hakkında daha detaylı bir bilgi verebilir misiniz acaba. Özellikle nasıl kullanıldığı ve kullanışlı olup olmadığı hakkında bilgi istiyoruz. Tabi mümkünse. Şu anda fiyatı 100 küsür tl. Satın almak için de bilgi diye acımız var haliyle. Teşekkürler.

BİR YORUM YAZ