En iyi yılbaşı fotoğrafı için tüyolar

Her yerin ışıl ışıl olduğu, sokakların, caddelerin renklendiği yeni sene tarihi, görkemli kareler yakalamak için benzeri olmayan fırsatlar sunuyor. Yılın bu en güzel zamanını ölümsüz hale getiren fotoğrafları, daha etken kılacak 5 ipucunu Canon Fotoğraf ve Video Grubu Ürün Uzmanı Mert Gündoğdu açıklıyor.

En iyi yılbaşı fotoğrafı için tüyolar

Yılbaşı gecesi talep eder evde talep eder dışarıda geçirilsin, herkesin sevdikleri ile birlikte bulunduğu hatıra temsil ediyor. Yeni yılın gelişi kutlanırken; güzel masalar hazırlanmaktadır, sokaklar yılbaşı ağaçları ile süsleniyor. Neşeli ve heyecanlı anların ruhunu ve atmosferini yansıtacak anları fotoğraflarken dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili Canon Fotoğraf ve Video Grubu Ürün Uzmanı Mert Gündoğdu tavsiyelerde bulunuyor.

Bulunduğunuz Yerin En Güzel Köşesini Seçin

Yılbaşında adeta bir görsel şölen biçimine gelen iç ve hariç mekanlarda fotoğraf çekerken, arka planda kesinlikle yılbaşı ağacı, kar küresi, noel baba veya hediyeler şeklinde dönemin konseptine uygun öğelerin yer alması fotoğrafı zenginleştiriyor. İç mekan çekimlerinde güçlü imaj elde etmenin yolu düşük diyafram değerlerine sahip lens kullanımından geçiyor. Net kareler yakalamak için Canon L Serisi’nden, EF Lensler’ini kullanılmak daha müsait oluyor. Dış mekanda meydana getirilen çekimlerde ise sokak lambalarına ve yılbaşı süslerine bokeh efekti katılarak mükemmel fotoğraflar elde edilebiliyor. Bu özelliği kullanımı isteyenleri için taşıması kolay ve kompakt bir lens olan Canon EF 50 MM f/1.8 STM öne çıkıyor.

Renk Kontrastına Önem Verin

Renklerin birbiriyle etkileşimi anlamına gelen renk kontrastı sağlanarak daha iyi fotoğraf komposizyonu yaratılıyor.Yılbaşını temsil eden kırmızıyla uyumlu beyaz, yeşil, gümüş, altın, bronz renklerine sahip hoş atmosferi yansıtan kareler, dikkat çekiyor.Daha net ve canlı renkli fotoğraflar, kuvvetli renklendirme niteliğine Canon 6D Mark II ile sağlanabiliyor. En önemli nokta ise diyaframın en aleni halinde kullanılması.

En Coşkulu Anları Yakalayın

Yılbaşı periyodu avmleri, sokaklar, caddeler, kafeler veya evler birbirinden güzel ışıklar ve süslerle kaplı olmakta. Bu güzel atmosferde eğlencenin tadını çıkarırken yakalanan naturel fotoğraflar, yüksek enerjili konsept kurmak için fırsat yaratıyor. Hareketli fotoğraflar çekerken olabildiğince yüksek ISO tercih etmek daha iyi olabiliyor sadece ışığın yetersiz bulunduğu hallerde flaş kullanmamaya dikkat etmek mühim.

Sevdiklerinizle Çekileceğiniz Toplu Fotoğrafları Yönetmekten Çekinmeyin

Yılbaşı dönemi, sevdiklerinizle sıcak ve keyifli fotoğraflar çektirmek için harika bir fırsat. Grup fotoğrafları çekerken geniş bir alana sahipsek tripod kullanmanın yanı sıra, Canon 10-18mm gibi ultra geniş açı bir lens kullanımı oldukça daha doğru kadrajlı fotoğraflar elde etmeyi sağlıyor. Ayrıca herkesin doğru şekilde sıralanmış olması etkili bir resim kompozisyonu için fazlasıyla önemli. Bunun için kadrajın sağ ve sol kenarlarına iki kişi yerleştirip, fotoğraftaki her insanın başının farklı yükseklikte olmasına dikkat etmek gerekiyor. Canon resim makinenizin zamanlayıcısı ya da Canon Camera Connect uygulamasını kullanarak en doğru lahza fotoğraflanabiliyor.

Farklı Açı ve Konseptler Deneyin

Yılbaşı fotoğraflarında değişik malzeme ve mekanlar kullanmaktan çekinmemek gerekiyor. Gerekli ambiyansı yakalamak için lüzumlu süs malzemelerini veya bireyleri kadraja dahil etmek, yakalan kadrajı bir anda değiştirebiliyor. Farklı açılar deneyip, daha dar veya geniş açılar kullanması ilgi çekici anlamış olur yakalamayı sağlamaktadır. Bazen asla umulmadık bir manada, bambaşka güzellikte fotoğraflar elde edilebiliyor. Örneğin, dans eden insanların hareketlerini daha iyi yakalamak için yüksek enstantaneler kullanıp, f/1,8 şeklinde geniş bir diyafram açıklığıyla bokeh efektli geri projeler yaratılabiliyor.

"En iyi yılbaşı fotoğrafı için tüyolar konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere En iyi yılbaşı fotoğrafı için tüyolar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda En iyi yılbaşı fotoğrafı için tüyolar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Furkan YURDAKUL
Furkan YURDAKUL
Teknoloji ve yazılımı seven küçük bir şahsiyet :)
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

teknoloji haberleri

teknoloji haberleri 2019

sorun şikayet

technosfer

otomobil inceleme

inceleme

sorunu

sorunları
kullanıcı yorumları