SONRAKİ
Domain Nedir? Domain Nedir?
ÖNCEKİ
PUBG Lite Sistem Gereksinimleri PUBG Lite Sistem Gereksinimleri
9466
3503 1

En Çok Yapılan SEO Hataları

En Çok Yapılan SEO Hataları
Yazar: Aybala Bengisu Önür

7 Temmuz 2020

SEO hataları, çoğu zaman sunucunun yaptığı işlemleri kullanıcıyı göz ardı edip sadece sitenin büyümesine katkı sağlamak için yaptığı eylemler sonucu ortaya çıkar.İçerik hazırlanırken kullanıcının istekleri dikkate alınmadan sadece arama motorunda algoritmanın artması için SEO uyumluluğuna dikkat edilmesidir. Bu hataların dışında, yapılan çeşitli SEO hataları da vardır.

Bu hatalar genellikle şunlardır,

 • Anahtar kelime seçiminin hatalı yapılması
 • İçeriğin özgün olmaması
 • Meta kullanımının aşırıya kaçması
 • Kullanılan görselin boyutunun iyi ayarlanamaması
 • İç bağlantıların çalışmaması
 • İçerik içerisinde fazla dış bağlantı kullanılması
 • İçerik içerisinde konu bütünlüğüne dikkat edilmemesi
 • SSL kullanılmayan güvensiz sayfalar
 • İçerikte çok fazla reklam alanının bulunması
 • Sayfanın güncelliğini kaybetmesi
seo hataları

İçerik oluşturulurken anahtar kelime seçiminde yapılan hatalar içeriğin kalitesiz olmasına neden olabilir. Örnek vermek gerekirse Instagram hakkında bir içerik yazıldığında içeriğin içerisinde Instagram kelimesinin bir kere geçmesi amaca uygun olmaz. Yazılan içerikte Instagram kelimesi ne çok fazla ne de çok az geçmeli. Okuyan kullanıcının ilgisini çekmeli. İçerikte anahtar kelimenin çok az kullanılması sonucu siteye giriş ihtimali düşecektir.

Kopya içerik kullanılan siteler arama motoru tarafından cezalandırılır. İçeriklerde özgünlük oldukça önemlidir. Kopya içerik kullanımı sayfanın sıralamasını geriye çekmektedir.

Sayfa sıralamasını düşüren diğer unsurlar ise sayfada kullanılan görsellerin boyutunun çok büyük olması, içerik içerisinde çalışmayan dış bağlantıların bulunması, çok fazla reklam alanlarının bulunmasıdır. SEO açısından bakıldığında bu hatalar yapıldığında sitenin sıralaması ve popülerliği düşmektedir.

seo hataları

SEO mu Kullanıcı Deneyimi mi?

İçerik hazırlanırken ön planda tutulması gerekilen şeyin SEO mu yoksa kullanıcı deneyimi olduğunu kafalarda bir soru işareti. Aslında cevap oldukça basit. SEO ayarları kullanıcı deneyimini arttırmak için yapılır. Bu yüzden kullanıcı deneyimi göz önüne alındığında hem SEO hem de kullanıcı deneyimi artmış olacaktır. Kullanıcı deneyimini arttırmak için içerikte yer alan görseller, iç ve dış bağlantılar, içeriğin uzunluğu gibi unsurlar dikkatli bir şekilde hazırlanmalıdır.

SEO hataları, kullanıcıyı yok sayan sayfalarda meydana gelir. Sayfanızı kullanıcı deneyimini düşünerek hazırlarsanız, sayfadaki ziyaret sayısı artar, sayfada insanlar daha uzun süre vakit geçirir, sayfanız hakkında paylaşımlarda bulunacaklar. Bu durum sonucunda da sayfanız arama motorlarında üst sıralara çıkacaktır. Yapmanız gereken tek şey içerik hazırlarken kullanıcı deneyimini göz önünde bulundurmaktır. Bu durum SEO açısından iyi sonuçlar doğuracağı için arama motorunda da üst sıralara çıkacaktır.

SEO Hataları hakkında merak edilenler

Kopya İçerik Zararlı mı?

Kopya içerikler sayfanız için oldukça zararlıdır. Özgün olmayan içerikler sayfanın sıralamasını düşürür hatta kopya içerik yüzünden siteniz ceza bile alabilir.

Kullanıcı Deneyimi Neden Önemlidir?

Kullanıcı deneyimini göz önüne alan sayfalar arama motorları sıralamalarında da ön plana çıktığı için içerik hazırlanılırken kullanıcı deneyimine dikkat edilmelidir.

Spam Backlink Nedir?

Kopya içerik sonucu ya da kalitesiz içerik ürettiğinizde siteniz spam olarak bildirilebilir. Bu da sitenizin zarar görmesine sebep olur.

KATEGORİLER:
ETİKETLER:


" En Çok Yapılan SEO Hataları konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere En Çok Yapılan SEO Hataları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda En Çok Yapılan SEO Hataları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Aybala Bengisu Önür Hakkında:

YORUMLAR

  Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'mytheme_comment' not found or invalid function name in /home/technosfer/domains/technosfer.com/public_html/wp-includes/class-walker-comment.php on line 179
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
ZORUNLU

GELEN YORUMLAR (1)
WordPress Üyelik Eklentileri - Technosfer 9 Temmuz 2020 12:12

[…] da sitenin büyümesine katkı sağlamış olur. İçeriklerin zenginleşmesi ile bunlara uygun SEO için yararlı dosya ya da resimler istenebilir. Siteyi daha iyi düzeye getirmek için site […]

Telefon Kılıfıyla Tarzını Yansıtabilirsin
Telefon Kılıfıyla Tarzını Yansıtabilirsin
Sessiz Kompresör – Elektrostatik Toz Boya
Sessiz Kompresör – Elektrostatik Toz Boya
Zümrüt Küpe Modelleri
Zümrüt Küpe Modelleri
TİMUR D MÜZİK PİYASASINDAKİ HAKETTİĞİ YERİNİ ALDI
TİMUR D MÜZİK PİYASASINDAKİ HAKETTİĞİ YERİNİ ALDI
Trader’lar, Eylül’de Binomoto GP’de buluşuyor
Trader’lar, Eylül’de Binomoto GP’de buluşuyor
Onlarca Ödül Alan Ajans 180’in Sahibi Sezer Kabil’den Açıklama
Onlarca Ödül Alan Ajans 180’in Sahibi Sezer Kabil’den Açıklama
Tek Taş Yüzük Modelleri
Tek Taş Yüzük Modelleri
Çince Türkçe Çeviri
Çince Türkçe Çeviri

Copyright © 2015 - 2021 Tüm Hakları Saklıdır.