Dolar 26,1498 0.2%
Euro 29,1076 1.28%
Sterlin 33,9821 0.75%
S. Riyali 6,9832 0.14%
Altın GR 1.645,19 1,41%
Yar. Altın 5.432,00 1,44%
Çeyr. Altın 2.716,00 1,46%
22 Ay. Altın 1.590,01 1,42%
Tam Altın 10.777,42 1,21%
Ekonomide Resesyon Nedir? Resesyon Olursa Ne Olur?

Ekonomide Resesyon Nedir? Resesyon Olursa Ne Olur?

ABONE OL
26 Mayıs 2023, 00:19:24

Resesyon, ekonomide ciddi bir durgunluk dönemini ifade eder ve genellikle işsizlik oranlarının yükseldiği, üretim ve tüketimin azaldığı bir dönemi kapsar. Bu dönemlerde, şirketler genellikle işten çıkarmalar yaparak maliyetlerini azaltmak zorunda kalırken, tüketiciler ise daha az para harcayarak günlük hayatlarını idame ettirmeye çalışırlar. Resesyonun etkileri, ekonomik büyüme oranının düşüşüyle birlikte hissedilir ve genellikle kriz dönemlerine denk gelir. Resesyonun devam etmesi durumunda, tüm sektörlerde ciddi bir daralma yaşanabilir ve ülke ekonomisi ciddi bir bunalıma girebilir. Bu nedenle, resesyonun etkilerinin hafifletilmesi için çeşitli önlemler alınması gerekir.

Ekonomide Resesyon Nedir?

Ekonomide resesyon, reel gayrisafi yurt içi hasılanın iki ya da daha fazla çeyrek dönemde arka arkaya negatif büyüme göstermesi durumudur. Kısacası ekonomide durgunluk yaşanır. Nouriel Roubini’nin son uyarısıyla birlikte bu kelime son zamanlarda sıkça aranmaktadır.

Resesyonun Yarattığı Sonuçlar

Resesyon dönemlerinde üretim miktarı azalmakta, işsizlik oranı yükselmekte ve milli gelir düşmektedir. Ülkelerin ekonomik şartlarında negatif yönde değişimler yaşanır. Üretim seviyesinde düşüş görülürken, şirketler küçülmeye başlar.

Yatırımcılar İçin Resesyon Döneminde Ne Yapılmalı?

Resesyona karşı dayanıklı sektörlerde hisse senedi yatırımı yapmak, temel gıda maddeleri, sağlık hizmetleri, kritik teknoloji, enerji, su temini gibi temel mal ve hizmetleri sağlayan işletmeler tercih edilebilir. “Keyif sektörleri” gibi sektörlerde ise yatırımcılar temkinli olmalıdır.

Resesyon Döneminde Ev Fiyatları Nasıl Etkilenir?

Olumsuz bir ekonomik dönem olan resesyonda, konut piyasasındaki ev fiyatları yüzde 15 ila yüzde 20 arasında düşebilir.

Resesyon Kriz Midir?

Resesyon, ekonominin belirli bir süreliğine negatif büyümesidir. Dolayısıyla bir kriz olarak nitelendirilebilir.

Resesyonun Enflasyona Etkisi

Enflasyonun düşürülmesi için faizleri artırmak, tüketici talebini daraltmak, para arzını baskılamak gerekmektedir. Ancak bu önlemler, ekonomik durgunluğu daha da derinleştirebilir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments