yükleniyor...

EBA Nedir? Eba Asistan Nasıl Kullanılır?

İnsanların evlere hapsolduğu bu dönemde uzaktan eğitimin adresi durumuna gelen EBA, gelişmeye devam ediyor. Eğitim Bilişim Ağı doğrusu kısaca EBA, öğrenciler ve veliler tarafından gelen soruları otomatik bir suni zeka ile yanıtlayacak. Bu suni zeka sistemi EBA Asistan bugün itibari ile devreye girdi.

Bilindiği suretiyle karantina döneminde tahsil periyodunun devam edebilmesi adına EBA sistemi devreye girmişti. Bu sistem hala kullanılmaya devam ederken, aynı zamanda geliştirilmeye de devam ediyor. Öğrenci, öğretmen ve velilerin sorularını cevaplamak için özel bir suni zeka geliştirildi. Makine öğrenmesi kullanan bu yapay zeka, EBA Asistan şekilde aktifleştirildi ve ulaşılabilir halde.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, konu hakkında şu açıklamaları yaptı:

“Millî Eğitim Bakanlığı şekilde biz de öğrencilerimizin derslerinden mahrum kalmaması için uygulamaya aldığımız EBA sistemini bütün dünyaya liderlik edebileceği bir yetkinlikte geliştiriyoruz. Sistemin eksikliklerini hızla tespit ettik ve ‘nasıl daha fazla geliştirebiliriz’ sorusunu sorduk. Burada ülkemizin suni zekâ alanındaki uzman şirketlerinden CBOT, çağdaş yerli yapay zekâ teknolojisiyle bizlere destek oldu ve amme-hususi sektör meslek birliğinin kuvvetli bir örneğini sergiledik.

Bu emek harcama aslına bakarsak ülkemizin kendi haline yetebilecek ölçüde olduğunu gözler önüne seriyor. EBA Asistan ile öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve velilerimiz, sistemle ilgili merak ettikleri her suali arkadaşlarıyla konuşur şeklinde bota yazacak ve bot, gelişmiş organik lisan işleme teknolojisi sayesinde bu soruları hızla anlayıp Millî Eğitim Bakanlığı sistemlerimizden çekmiş olduğu verilerle doğru cevapları anında verebilecek.”

eba asistan nasil kullanilir

EBA Nedir? Eba Asistan Nasıl Kullanılır?

EBA Asistan iyi mi kullanılır?

Yapay zeka destekli makine öğrenmesi ile karşımıza çıkan EBA Asistan, sisteme girdikten sonra sağ alt köşede turuncu bir gülen yüze benzeyen baloncuk gibi gözüküyor. Bu ikona tıkladıktan sonrasında sanal asistana arzu ettiğiniz soruyu sorabilirsiniz. Tabii ki sistem ile alakalı olmak şartıyla.

Yapay zeka hizmete girdiğinden beri 1 milyondan çok soruyu yanıtladı. Sisteme “Şifremi unuttum”, “altı. Sınıf ders programı”, “üç. Sınıf sınavları ne zaman” şeklinde anlaşılabilir ve kolay sorular sorabilirsiniz.

Eba TV Nasıl Kullanılır?

EBA Nedir? Eba Asistan Nasıl Kullanılır? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere EBA Nedir? Eba Asistan Nasıl Kullanılır? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.